Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczała do gimnazjum w Biłgoraju.
21 kwietnia 1945 roku w wieku 19 lat poślubiła 22 letniego Józefa Krzysztanowicza s. Stanisława i Eleonory z Czajków. Józef urodził się również w Krzeszowie. Ojciec Stanisław przed wojną prowadził mleczarnię w Krzeszowie.
Fot. Wanda Krzysztanowicz z d. Bojarska i mąż Józef Krzysztanowicz Fot. z książki Dziewczyny wyklęte Szymona Nowaka |
Fot. Księga Zapowiedzi Kuryłówka T. IV 1934-73, Fot. P1190261.jpg |
Ślub odbył się w Kuryłówce par. Tarnawiec w kościele pw. św. Józefa.
W tym samym dniu ks. Kazimierz Węgłowski udzielił jeszcze dwóch ślubów dwóm siostrom w rodzinie Góralów - Elżbiecie Góral i Zofii Góral. Elżbieta wyszła za mąż za Zygmunta Rejmana, a Zofia Góral poślubiła Józefa Gagosza. Wszyscy nowożeńcy związani byli z działalnością konspiracyjną NOW-AK. Na wszystkich trzech weselach był dowódca Oddziału NOW Józef Zadzierski "Wołyniak".
Fot. Wanda Krzysztanowicz z d. Bojarska Fot. z książki Dziewczyny wyklęte Szymona Nowaka |
Jadwiga Wanda Bojarska została zaprzysiężona do konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, scalonej z AK w 1943 roku. Przysięgę siedemnastoletniej dziewczyny i jej taty odbierał porucznik Janusz Stoboy ps. Wir. Jako pseudonim Jadwiga wybrała sobie swoje drugie imię - "Wanda". Od tego momentu do domu Bojarskich w Krzeszowie przybywali kurierzy z Krakowa przywożący rozkazy, pieniądze i ulotki. "Wanda" najczęściej przewoziła konspiracyjne dokumenty dalej i przekazywała Stoboyowi. Ta antyniemiecka działalność trwała ponad rok. Jej mąż Józef Krzysztanowicz działał pod pseudonimem "Hanys".
Po ucieczce z Krzeszowa "Wanda" z mamą i rodzeństwem zatrzymała się na krótko u rodziny w Kamionce, by potem zamieszkać w Sierakowie. Ojciec, zagrożony aresztowaniem, dołączył do jednego z pododdziałów partyzanckiej grupy "Ojca Jana", stacjonującego w pobliskich lasach. Do tej grupy formalnie należała również "Wanda", która w Sierakowie utrzymywała placówkę konspiracyjną.
Wanda opatrywała partyzantów rannych w Bitwie pod Kuryłówką jak stoczyła się w dniach 6-8 maja 1945 roku między sowietami a oddziałami partyzanckimi "Ojca Jana", przy wsparciu oddziałów NOW-AK "Majki", "Radwana", Oddziału "Wołyniaka" . Wanda była zaledwie 2 tygodnie po ślubie, jako sanitariuszka musiała się zmierzyć z rannymi w bitwie, m. in. został ranny jej mąż "Hanys", a jeden z rannych partyzantów "Tadzio" zmarł.
Losy dzielnej Wandy opisał Szymon Nowak w książce "Dziewczyny Wyklęte".
Wanda Bojarska Krzysztanowicz zmarła 12 listopada 2015 r. w Stalowej Woli, została pochowana na cmentarzu w rodzinnym Krzeszowie nad Sanem.
Wanda Bojarska Krzysztanowicz zmarła 12 listopada 2015 r. w Stalowej Woli, została pochowana na cmentarzu w rodzinnym Krzeszowie nad Sanem.
Źródło:
- Wanda. Dziewczyna wyklęta
- Księga Zapowiedzi Kuryłówka T. IV 1934-73, Fot. P1190261.jpg
- Spotkanie autorskie z Szymonem Nowakiem - Dziewczyny wyklęte. Leżajsk 2015
- Bitwa pod Kuryłówką 6-8 maja 1945
- Dionizy Garbacz - Walka w Kuryłówce
- Przysiężniak Franciszek ps Ojciec Jan (1909-1975)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz