Ojciec Rozalii to Jan Piliszko s. Wojciecha Piliszko i Parascewii Kilik. Matka Rozalii to Anna Żuk c. Dymitra i Agnieszki Janowskiej. Rozalia została ochrzczona 28 kwietnia 1900 roku, przez ks. Marcina Prugara administratora z Feldbach, chrzestni to: Antoni Piliszko rolnik, Maria żona Aleksandra Piliszko.
Dotychczas miałam błędną informację, że urodziła się 14 lutego 1900 w Laszkach, a mieszkała w Miękiszu Nowym. W księgach wyraźnie zaznaczono Miękisz Nowy.
Kościół parafialny w Laszkach koło Jarosławia
Budowę neogotyckiego kościoła parafialny w Laszkach koło Jarosławia rozpoczęto w 1902 roku, głownie dzięki funduszom Zamoyskich. Zakończyła się ona w 1907 roku kiedy stanął obecny kościół z wyróżniającą się w krajobrazie wsi wysoka, 40-metrową wieżą zegarową, zwieńczoną metalowym krzyżem. Na dachu umieszczono ponadto wieżyczką na sygnaturkę. W podziemiach umieszczono kryptę nagrobną Zamoyskich. Kościół konsekrował 28 października 1928 ks. bp Anatol Nowak.
Kościół ucierpiał w czasie I wojny światowej, gdy w 1915 roku przebywający tu Austriacy zrabowali m.in. cztery dzwony. Po wojnie kościół został odnowiony, za sprawą proboszcza ks. Franciszka Zawiszy, który wrócił z niewoli Rosji, oraz hrabiego Zygmunta Zamoyskiego. (źródło: http://parafialaszki.pl/12,kosciol_w_laszkach )
Rozalia Piliszko |
Stankiewicz Janina, Stankiewicz Danuta, Stankiewicz Antoni i Rozalia Stankiewicz z d. Piliszko |
Synowie Rozalii: Franciszek, Antoni i Jan |
Syn Rozalii - Władysław Stankiewicz |
Jan Stankiewicz |
Wnuczki Rozalii Stankiewicz z d. Piliszko |
**
***
Czekam z niecierpliwością na księgi w Internecie. Jak na razie w archiwum w Przemyślu udostępniło Kopie gr-kat ksiąg metrykalnych parafii Laszki Długie z filią Charytany (dekanat Jarosław) - lata 1784- 1846.
W Laszkach są księgi ślubów, urodzonych, zmarłych w Laszkach, Wysocku, Moszczanach, Hruszowicach, Miękiszu Nowym, Miękiszu Starym i Korzenicy.
zobacz też:
Leśniczówka w Żubraczem
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz