6 maja 2015 w sali widowiskowej GOK w Kuryłówce odbyła się konferencja popularno-naukowa w ramach obchodów 70. rocznicy Bitwy pod Kuryłówką. Obchody pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego zorganizował Instytut Pamięci Narodowej O/Rzeszów i Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce.
Spośród zaproszonych gości pan Tadeusz Bazan wygłosił referat 'Pogranicze Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny w okresie II wojny światowej', uwzględniając osadnictwo ludności na naszym terenie, etniczny skład ludności.
Pan dr hab. Krzysztof Kaczmarski z IPN O/ Rzeszów przedstawił 'Przebieg Bitwy pod Kuryłówką'.
Bitwa pod Kuryłówką stoczona 6 maja 1945 roku była jedną z największych bitew, jakie żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego stoczyli z Sowietami na ziemiach polskich. Była to bitwa zwycięska! 6 maja 45. - dwa dni przed kapitulacją III Rzeszy niemieckiej, dwa dni przed zakończeniem II wojny światowej w Europie. Ta data wymownie pokazuje, że dla Polaków i Polski koniec II wojny światowej i klęska Niemiec bynajmniej nie oznaczała przywrócenia suwerennego państwa polskiego utraconego we wrześniu 39. w wyniku najazdu najpierw 1 września przez Niemcy, a 17 września przez Sowietów. Tak naprawdę zaczęła się nowa sowiecka okupacja.
Fot. dr hab. Krzysztof Kaczmarski IPN Oddział Rzeszów
Pan Tomasz Bereza z IPN O/ Rzeszów przedstawił informacje - 'Represje NKWD'.
(...) Kim byli sprawcy tej zbrodni? Dowodził nimi płk Starycyn. Stał na czele pułku NKWD powołanego 29 kwietnia 1945 roku przez Sierowa. Sowieci liczyli na to, że uda się władzę ludową zaprowadzić przy współpracy Polaków. Powołano nawet wojska wewnętrzne na wzór wojsk NKWD. Okazało się jednak, że żołnierze wojsk wewnętrznych polskich nie chcą walczyć przeciwko Polakom. Najpierw 23 kwietnia dezerteruje cały batalion w Lubaczowie, 3 maja dezerteruje polski batalion wojsk wewnętrznych w Biłgoraju. Sowieci przewidując rozwój sytuacji, tworzą kombinowane oddziały, bardzo mobilne, które mają walczyć z polskim podziemiem, które mają również ścigać polskich dezerterów z Armii Berlinga. Powołany 29 kwietnia 1945 zbiorczy pułk NKWD pod dowództwem płk. Starycyna był bezpośrednio odpowiedzialny za masakrę w Kuryłówce. W skład tego pułku wchodziły bataliony 11 pułku pogranicznego NKWD i 372 pułku strzelców NKWD. Stacjonowali w Biłgoraju. (...)
Zaproszonych gości przywitał wójt Gminy Kuryłówka Tadeusz Halesiak. Na spotkanie do Kuryłówki przybyli m. in. dr hab. Krzysztof Kaczmarski z IPN O/ Rzeszów, Tomasz Bereza z IPN O/ Rzeszów, Artur Brożyniak pracownik IPN w Rzeszowie, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Wojciech Łuczak, Tadeusz Bazan, Dionizy Garbacz autor licznych książek m. in. 'Wołyniak legenda prawdziwa', 'Żołnierze Wołyniaka', Zbigniew Markut, pani dr Wioletta Gut-Siudak, pan dr Józef Lorenc były dyrektor Technikum Rachunkowości Rolnej w Wysokiej, prezes Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Rzeszowie, lek. med. Władysław Wróblewski z Rzeszowa. Antoni Bereziewicz i Bogumił Pempuś przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Leżajskiej, Roman Federkiewicz z Muzeum Ziemi Leżajskiej. Kombatanci Armii Krajowej, NOW i inne ugrupowania bojowe, wicestarosta Powiatu Leżajskiego Zdzisław Leśko, wójt Gminy Potok Edward Hacia, wójt Gminy Biszczy Zbigniew Pyczko. Radni Gminy Kuryłówka wraz z przewodniczącym Stanisławem Kotulskim. Delegacja Związku Strzeleckiego Zespoły Szkół w Leżajsku. Sekretarz Gminy Kuryłówka Roman Szałajko oraz mieszkańcy Gminy Kuryłówka.
Fot. Wicemerszałek Województwa Podkarpackiego Wojciech Łuczak
Fot. Tadeusz Bazan, Józef Lorenc, Anna Ordyczyńska, dr Wioletta Gut-Siudak, Władysław Baj
Fot. Tomasz Bereza z IPN O/ Rzeszów, dr Józef Lorenc, lek. med. Władysław Wróblewski z Rzeszowa
Fot. dr Wioletta Gut-Siudak i Tomasz Bereza
***
Obchody związane z 70. rocznicą Bitwy pod Kuryłówką rozpoczęły się 3 maja 2015, w dniu 6 maja odbyła się konferencja naukowa, mieliśmy okazję oglądnąć film 'Kwatera Ł - kwatera na Łączce'.
Miejsce, w którym od połowy 1948 chowane były potajemnie ciała więźniów Więzienia mokotowskiego na tzw. "łączce" znajdowało się na Cmentarzu Cywilnym – Powązki, graniczącym wspólnym murem z dawnym Cmentarzem Wojskowym. Na miejscu tym urządzono kompostownię, potem śmietnik, a w 1964 roku włączono je do sąsiadującego Cmentarza Wojskowego nadając obu częściom – cywilnej i wojskowej nazwę: Cmentarz Komunalny – Powązki
***
9 maja odbędzie się w Kuryłówce kolejna część obchodów związanych z tragicznymi wydarzeniami w ostatnich dniach wojny, jakie wydarzyły się w Kuryłówce.
Program obchodów:
1.Uroczysta Msza Święta w kościele (filialnym) pw. Św. Mikołaja w Kuryłówce- godz. 11:00 -w intencji poległych i zmarłych żołnierzy oraz cywilnych ofiar mieszkańców Kuryłówki.
Koncelebrze przewodniczy ks. prałat ppłk Andrzej Surowiec – kapelan Wojska Polskiego.
2.Przemarsz pocztów sztandarowych, formacji wojskowych, grup rekonstrukcyjnych oraz harcerzy na teren obiektów OSP w Kuryłówce.
3.Powitanie i przemówienia okolicznościowe
4. Apel poległych z udziałem kompanii honorowej i pocztu sztandarowego 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku.
5. Złożenie wieńców na grobach poległych partyzantów-Cmentarz w Tarnawcu (Delegacje)
6. Zakończenie
7. Poczęstunek – wojskowa zupa grochowa i herbata
Przedsięwzięcie zostało objęte oficjalnym patronatem ze strony Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
przy Sejmie Rzeczpospolitej Polski.
8 maja - kartka z kalendarza
71. rocznica Bitwy pod Kuryłówką
72. Rocznica Bitwy pod Kuryłówką. Obchody 7.05.2017
73. rocznica Bitwy pod Kuryłówką. Uroczystości 6 maja 2018
Ludzie bezdomni. 8 maja 1945. Kuryłówka (2019)