'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

piątek, 29 maja 2015

Ordykowie z Dzikowa i Miechocina

Dostałam niedawno list od Michaliny, która poszukuje przodków o nazwisku Ordyk. 
Do tej pory w swoich poszukiwaniach genealogicznych natknęłam się na różne odmiany nazwiska Ordyczyński. Były to: Ordyka, Ordyczyński, Ordeczyński, Ordoczyński, może więc i Ordyk należy do tej grupy. Najprawdopodobniej wszyscy noszący takie nazwiska mają wspólnych przodków. 
Najliczniejszą grupę Ordyczyńskich i Ordyków napotkałam głównie w Leżajsku, pojedyncze w Rozwadowie i Przeworsku, ale kiedy zaczęłam śledzić Ordyczyńskich spokrewnionych z Pawłem Kukizem, to odnalazłam kilka gniazd w Rawie Ruskiej i Uhnowie oraz we Lwowie. Lwowscy Ordyczyńscy pojawili się we Lwowie później i okazali się ich potomkami. 
O nazwisku Ordyk dowiedziałam się dopiero od Michaliny.

Pozwolę sobie zacytować list wnuczki Tomasza Ordyka:

Moi bliscy od Dziadka Tomasza Ordyk pochodzą z Dzikowa i z Miechocina (to teraz Tarnobrzeg). Tomasz Ordyk był Legionistą. Około 1920 roku wyemigrował z Dzikowa wraz z najbliższą Rodziną tj. żoną i dziećmi: Helena Ludwika, Józef, Irena, Adam (to mój Ojciec) do miejscowości Sulimów woj. Lwowskie, gdzie zakupił majątek dworski. Tomasz miał tam być wójtem w Sulimowie. W Sulimowie urodziły się kolejne dzieci: w 1923 Jan i Stefania (bliźniaki) oraz w 1927 Emilia. Dwóch synów zmarło w wieku 8-9 lat, na jakąś panującą śmiertelną epidemię. W 1929 roku musiał sprzedać majątek za bezcen (decyzję podjął w ciągu jednej nocy) i uchodzić wraz z Rodziną z życiem, ponieważ został ostrzeżony o mających nastąpić mordach na Polakach. Wracając do rodzinnego Dzikowa (Tarnobrzeg) zatrzymał się w Mielcu, gdzie trafiła się okazja zakupu ziemi wraz z domem i zabudowaniami gospodarczymi . I tu w Mielcu się osiedlił, tutaj jest pochowany na Cmentarzu Parafialnym, zmarł w 1941 roku, a Babcia w 1944. Dziadek rzeczywiście był też kupcem,często bywał w Wiedniu, zajmował się trochę polityką, przyjaźnił się z Wincentym Witosem, który gościł u Dziadka w domu. To, tak w największym skrócie opisałam, ale przygotuję dla Ciebie obszerniejszą informację o Rodzinie. Mam wiele danych i metryki. Bardzo się cieszę, że odpisałaś.
Od kilku dni zastanawiam się, co więcej mogłabym napisać o moich przodkach i prawdę powiedziawszy niewiele więcej wiem, od tego co wcześniej napisałam. Próbuję od kilku dni skontaktować się telefonicznie Kościołem Św. Marii Magdaleny w Miechocinie, jednak bezskutecznie. W Miechocinie są przechowywane prawdopodobnie stare metryki urodzeń, natomiast akty ślubne (całe teczki) zostały przekazane do USC w Tarnobrzegu. 
Przeczytałam kilkakrotnie całe Forum Leżajskie, występują tam nazwiska Ordyka, imię Tomasz wielokrotnie. W Miechocinie i w Dzikowie Tomasz też występuje wielokrotnie, Michał i Józef. Jak to wszystko powiązać nie mam pojęcia, za mało mam danych. Dzisiaj na Forum Genealogii Polskiej dowiedziałam się z wpisu Lotii, że jej korzenie zahaczają o Miechocin, że w metryce chrztu z 1830 roku jako chrzestna występuje Katarzyna żona Tomasza Ordyk i Piotr Robutka. O tym, że Piotr Robutka jest ojcem Anny, żony Michała Ordyka wiem z innej metryki. Ślub brali w 1884, ale to chyba nie ten Piotr Robutka, to może być Jego Ojciec lub inny krewny. U mnie występuje w Miechocinie nazwisko Dziedzic, w Leżajsku też. U moich Dziadków w Mielcu mieszkał i kształcił się Ks. dr Stanisław Pycior, daleki krewny. Matka księdza Pyciora, Barbara pochodziła z Dziedziców, zmarła przy Jego porodzie. Ksiądz Pycior, jest bardzo zasłużony dla Kościoła, specjalizował się w prawie kanonicznym, był jednym z nielicznych specjalistów od badania ważności zawartych małżeństw. Piszę o tym dlatego, że nazwiska się powtarzają, co daje mi nadzieję na pokrewieństwo z Ordykami w Leżajsku. Odnośnie Kościoła w Miechocimie, to wiem, że Brat mojej Babci Józefy z Krysów Ordykowej jest fundatorem Ołtarza, z prawej strony Ołtarza ma być tabliczka z taką informacją. Mając taką zasługę mojej Rodziny, może gdy w końcu uda mi się skontaktować osobiście z Kościołem w Miechocimie, udostępnione zostaną mi dane metrykalne. Bardzo na to liczę w przyszłości. Zaraziłam się genealogią i nic na to nie poradzę, to bardzo wciąga. Chcę wiedzieć skąd przybyli moli przodkowie do Miechocina i do Dzikowa. 
Anno gdyby udało się Tobie natrafić na jakiś ślad, bardzo proszę o informację.
Pozdrawiam bardzo ciepło, miło i serdecznie.
Michalina
***
Stanisław Ordyk ps. „Czernik”, (ur. 15 lutego 1917 w Machowie, zm. 11 czerwca 1979 w Zabrzu) – polski działacz ludowy, żołnierz wojny obronnej 1939 r.,  walczył w bitwach nad Narwią i pod Grodnem,  internowany w obozie jeńców wojennych w Birsztanach, dowódca oddziału Batalionów Chłopskich, oficer Wojska Polskiego.

***
Linki związane z Ordykami:

Ordyk Tomasz - Legioniści polscy  - s. Józefa i Gertrudy ur. w 1878r. w Dzikowiezmarł w 1941

7 komentarzy:

 1. Witam Cię Anno...to Ja Michalina
  Dziękuję za tą publikację odnośnie moich poszukiwań. Na dziś mogę powiedzieć, że oczekuję na metrykę małżeństwa moich dziadków Tomasza Ordyk i Józefy z Krysów. Małżeństwo to zostało zawarte 29 stycznia 1906 roku w Tarnobrzegu, w formie przez prawo kościelne przewidziane, wg obrzędu łacińskiego. Mam potwierdzenie z USC w Tarnobrzegu, że odnaleźli ten akt małżeństwa, poprosiłam o jego fotokopię. Liczę, że poznam dokładną datę i miejsce urodzenia dziadka Tomasza Ordyk, może będzie wzmianka o pradziadku Józefie Ordyk i prababci Gertrudzie z d. Motyka, czyimi byli dziećmi. Kilka dni temu dowiedziałam się, że młodszy brat dziadka Franciszek (Frank S), urodził się w Austrii. Odnalazłam jeszcze jednego brata dziadka Josepha Ordyk, który również urodził się w Austrii. Obaj bracia Frank i Joseph wyemigrowali z Austrii do Nowego Jorku, na początku ubiegłego stulecia. Wiem wiele o rodzinie Franka, nic nie wiedziałam o bracie Josephie. Teraz domyślam się dlaczego dziadek Tomasz Ordyk, wyjeżdżał do Wiednia ? Myślę, że odwiedzał tam Rodzinę, ale to są tylko moje przypuszczenia, nic pewnego.
  Jak będę coś więcej wiedzieć z tej metryki, na którą czekam, to się tą wiedzą podzielę. Mam namiary na kogoś z Rodziny w Tarnobrzegu, kto może mi wiele wyjaśnić i z którym zamierzam się w najbliższym czasie spotkać. Pozdrawiam, Michalina.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, Michalina . Mam już metrykę ślubu moich Dziadków z USC w Tarnobrzegu. Małżeństwo pomiędzy Tomaszem Ordyk s. Józefa i Gertrudy z d. Motyka, a Józefą Krysa c. Jakuba i Marianny z d. Zmarzły, zostało zawarte 29 stycznia 1906 roku. Tomasz Ordyk urodził się 27 lutego 1879 roku w Dzikowie (obecnie to Tarnobrzeg). Ta moja informacja o urodzeniu się braci Dziadka Tomasza w Austrii, może być mylna, bo przecież Polski wtedy nie było, Dzików był w Zaborze Austriackim, więc dla Amerykanów to była Austria. Bracia mojego Dziadka Tomasza Ordyk – Franciszek Ordyk i Józef Ordyk, którzy wyemigrowali do Nowego Jorku, podali miejsce urodzenia jako Austria, zgodnie z prawdą. Myślę, że urodzili się również w Dzikowie. Nie ma indeksacji metryk dla Tarnobrzegu i nie ma tych metryk w komplecie, więc ustalenie kolejnych przodków będzie trudne, ale nie poddaję się. Występuję do Archiwum w Przemyślu, gdzie część metryk została przekazana, o odszukanie metryki urodzenia Pradziadka Józefa Ordyk lub metryki ślubu z Prababcią Gertrudą. Może się uda coś znaleźć i będę mogła ustalić rzeczywistych, dalszych przodków. Mam również prośbę, do osób spokrewnionych, którzy mogą mieć wiedzę w interesującej mnie sprawie, o podzielenie się informacjami . Może wspólnie uda nam się zbudować szerokie drzewo genealogiczne Naszej Rodziny. Nasi przodkowie przecież zasługują na to, aby o Nich pamiętać i aby tą pamięć przekazać kolejnym pokoleniom. Pozdrawiam…

  OdpowiedzUsuń
 3. Genealogii Ordyków z Dzikowa od 1786 roku doprowadzona do 1900 roku.

  Rodzina Jakuba Ordyka i Marianny. Ich dzieci:
  Agnieszka ur. 30 grudnia 1786 r. w Dzikowie
  Gertruda ur. 12 marca 1787 r. w Dzikowie
  Elżbieta ur. 3 lipca 1789 r. w Dzikowie
  Wawrzyniec ur. 10 sierpnia 1791 r. w Dzikowie
  Jacek ur. 8 sierpnia 1793 r. w Dzikowie
  Jan ur. 22 maja 1796 r. w Dzikowie
  Józef ur. 7 marca 1801 r. w Dzikowie

  Rodzina Agnieszki Ordyk – nie zamężnej. jej dzieci:
  Marianna ur. 12 lutego 1797 r. w Dzikowie
  Jan ur. 20 października 1803 r. w Dzikowie

  Rodzina Walentego Ordyka, żonatego z Jadwigą. Ich dzieci:
  Wawrzyniec, ur. 8 sierpnia 1799 r. w Dzikowie
  Wojciech, ur. 18 kwietnia 1801 r. w Dzikowie
  Franciszek ur. 26 marca 1803 r. w Dzikowie
  Paweł, ur. 29 stycznia 1805 r. w Dzikowie
  Franciszka ur. 16 sierpnia 1807 r. w Dzikowie
  Marianna ur. 19 czerwca 1809 r. w Dzikowie
  Walenty ur. 9 lutego 1812 r. w Dzikowie
  Jan ur. 8 czerwca 1815 r. w Dzikowie
  Jakub ur. 8 lipca 1817 r. w Dzikowie

  Rodzina Franciszka Ordyka, syna Walentego i Jadwigi, urodzonego 26 marca 1803 r. w Dzikowie. Żonaty z Ewą z domu Szewc. Ich dzieci:
  Wincenty ur. 18 sierpnia 1825 r. w Dzikowie
  Tomasz ur. 21 grudnia 1826 r. w Dzikowie

  Rodzina Pawła Ordyka, syna Walentego i Jadwigi, urodzonego 29 stycznia 1805 r. w Dzikowie. Żonaty był z Gertrudą z d. Pycior. Ich dzieci:
  Michał ur. 1 października 1832 r. w Dzikowie
  Józef ur. 8 marca 1837 r. w Dzikowie
  Marianna ur. 26 stycznia 1840 r. w Dzikowie
  Jan ur. 2 października 1843 r.

  Rodzina Jana Ordyka (prawdopodobnie syna Walentego i Jadwigi). Żonaty z Katarzyną z domu Mortka. Ich dzieci:
  Tomasz ur. 24 listopada 1836 r. w Dzikowie
  Antoni ur. 8 czerwca 1839 r. w Dzikowie
  Marianna ur. 24 stycznia 1842 r. w Dzikowie
  Piotr ur. 19 maja 1844 r. w Dzikowie
  Magdalena ur. 9 stycznia 1848 r. w Dzikowie
  Jakub ur. 7 maja 1850 r. w Dzikowie
  Onufry ur. 20 stycznia 1853 r. w Dzikowie
  Michał ur. 30 lipca 1854 r. w Dzikowie

  OdpowiedzUsuń
 4. Rodzina Wincentego Ordyka, [prawdopodobnie syna Franciszka i Ewy, urodzonego w Dzikowie w 18 sierpnia 1825 r.] Żonaty z Gertrudą Sadrakuła. Ich dzieci:
  Tomasz ur. 7 września 1846 r. w Dzikowie, zmarł 25 października 1870 roku w Dzikowie pod numerem domu 18, nie zakładając rodziny.
  Jan ur. 21 grudnia 1860 r. w Dzikowie, żonaty z Anną Wiącek.

  Rodzina Tomasza Ordyka, syna Jana i Katarzyny z d. Mortka. Żonaty z Agatą Kozieł córką Tomasza i Doroty z domu Sabat. Ich dzieci:
  Marcin ur. 13 października 1863 r. w Dzikowie, żonaty z Marianną Wiącek, a po jej śmierci z Agnieszką Ordyk
  Wojciech ur. 4 lutego 1866 r. w Dzikowie pod nr d. 33, zmarł 28 lipca 1868 r. w Dzikowie pod numerem domu 33.

  Rodzina Jakuba Ordyka, syna Jana i Katarzyny z d. Mortka. Żonaty z Agatą Dudek, córką Piotra i Franciszki z domu Mortka. Jakub zmarł 3 kwietnia 1886 roku w Dzikowie pod nr domu 60. Agata zmarła dnia 5 listopada 1932 roku w Dzikowie pod numerem domu 60.
  Ich dzieci:
  Michał ur. 9 września 1876 r. w Dzikowie pod nr d. 60
  Józefa ur. 1 maja 1879 r. w Dzikowie pod nr d. 60
  Marianna ur. 22 maja 1882 r. w Dzikowie, zmarła 3 października 1916 roku w Dzikowie pod numerem domu 60, nie zakładając rodziny

  Rodzina Michała Ordyka, syna Jana i Katarzyny z domu Mortka. Żonaty był z Zofią Skrzypczak, córką Onufrego i Katarzyny z domu Słomka. Ich dzieci:
  Józefa ur. 14 marca 1881 r. w Dzikowie pod nr d. 62
  Franciszek ur. 8 grudnia 1884 r. w Dzikowie
  Agnieszka ur. 4 grudnia 1889 r. w Dzikowie
  Jan ur. 1892 r. w Dzikowie

  Rodzina Józefa Ordyka, syna Pawła i Gertrudy z domu Pycior, urodzonego 8 marca 1837 roku w Dzikowie. Żonaty był z Gertrudą Motyka, córką Mateusza i Heleny Chaja. Gertruda zmarła 13 września 1923 roku w Dzikowie. Tam też zmarł jej mąż Józef, dnia 12 lutego 1929 roku.
  Ich dzieci:
  Wawrzyniec ur. 7 sierpnia 1871 r. w Dzikowie pod nr d. 39, zmarł 18 lutego 1877 r.
  Jan ur. 10 sierpnia 1873 r. w Dzikowie pod nr d. 23
  Marianna ur. 19 sierpnia 1875 r. w Dzikowie pod nr d. 112
  Tomasz ur. 27 lutego 1879 r. w Dzikowie pod nr d. 112
  Franciszek ur. 7 października 1881 r. w Dzikowie pod nr d. (95) 112,
  Franciszka ur. 10 września 1885 r. w Dzikowie pod nr d. 112, zmarła 21 lipca 1887 r.

  Rodzina Jana Ordyka, syna Wincentego i Gertrudy z domu Sadrakuła. Żonaty był z Anną Wiącek, córką Jana i Ewy Stadnik. Jan zmarł 4 kwietnia 1916 roku w Dzikowie pod numerem domu. Jego żona Anna, zmarła również w Dzikowie pod tym samym numerem domu dnia 9 lipca 1934 roku. Ich dzieci:
  Józefa ur. 13 grudnia 1886 r. w Dzikowie pod nr d. 18
  Marianna ur. 24 czerwca 1888 r. w Dzikowie
  Tomasz ur. 1891 r. w Dzikowie
  Stefan ur. 1893 r. w Dzikowie
  Franciszek ur. 8 października 1900 r. w Dzikowie

  OdpowiedzUsuń
 5. Rodzina Marcina Ordyka syna Tomasza i Agaty z domu Kozioł, urodzonego 13 października 1863 roku w Dzikowie. Żonatego z Marianną z domu Wiącek. Ich dzieci:
  Józef ur. 6 grudnia 1889 r. w Dzikowie
  Anna ur. 1891 r. w Dzikowie
  Karolina ur. 1892 r. w Dzikowie
  Waleria ur. 1894 r. w Dzikowie
  Być może zmarła jego pierwsza żona i on ponownie się ożenił, bo w metrykach pojawiają się dzieci Marcina Ordyka i Agnieszki z domu Ordyk. Agnieszka, była córką Tomasza Ordyka i jego drugiej żony Franciszki z domu Jata. urodziła się 11 grudnia 1874 roku w Miechocinie. Marcin Ordyk zmarł 29 listopada 1926 roku w Dzikowie, a jego żona Agnieszka zmarła 14 listopada 1933 roku również w Dzikowie.
  Jan ur. 1897 r. w Dzikowie
  Józef ur. 1898 r. w Dzikowie
  Jan ur. 24 kwietnia 1900 r. w Dzikowie

  Rodzina Michała Ordyka i Barbary. ich dzieci:
  Franciszek ur. 1900 r. w Dzikowie

  Rodzina Józefa Ordyka, żonatego z Agnieszką. Mieli syna
  Adam ur. 9 września 1851 r. w Stalach


  W. Rawski, Rody miechocińskie, Tarnobrzeg 1977, s. 139-140. maszynopis.

  52). Ród Ordyków.
  Ród Ordyków notowany jest w metrykach wsi Miechocin już przy końcu 18. wieku. Jego pierwszym przedstawicielem był Marcin Ordyk. W metrykach zgonu znajdujemy notatkę o śmierci w dniu 23.3.1803. r. Jakóba Ordyka lat 46., a w dniu 16.3.1810. r. o śmierci Marianny Ordyk lat 60 pod nr. 46.
  a/. Rodzina Marcina Ordyka. Rodzice i pochodzenie niewiadome. Brak metryki ślubu. Był ożeniony z Katarzyną Grazda. Mieli syna:
  Stanisław ur. 2.5.1794. r. nr. 31

  b/. Rodzina Tomasza Ordyka, syna Franciszka i Ewy Szewc z Dzikowa. Będąc kawalerem lat 21, ożenił się w roku 1849. r. z Katarzyną Bokwa córką Walentego i Franciszki Rawskiej. Ich dzieci: Mieszkali pod nr. 16. [Rodzina Tomasza Ordyka, syna Franciszka i Ewy z domu Szewc, urodzonego dnia 21 grudnia 1826 roku w Dzikowie. Dnia 15 października 1849 roku mieszkając w Dzikowie pod nr domu 18 zawarł związek małżeński z Katarzyną Bokwa, córką Walentego i Franciszki z domu Rawskiej, urodzonej i zamieszkałej w Miechocinie pod numerem domu 16, mającą lat 17.]
  Maria ur. 22.8.1854. r.
  Franciszek ur. 14.9.1859.r.
  Magdalena ur. 10.3.1862.r. zmarła 16.4.1862.r.
  Anna ur. 8.5.1863.r.
  Agnieszka ur. 8.7.1865.r. zmarła 8.2.1866.r.
  Jan ur. 5.5.2867.r. zmarła 4.12.1884.r.
  Druga jego żona Franciszka Jata, córka Michała i Marianny Sadrakuła za niego panną lat 21. 16.10.1869.r. Mieli dzieci:
  Bronisława ur. 1.1.1871.r. zmarła 18.5.1871.r.
  Józef ur. 17.3.1872.r.
  Agnieszka ur. 11.12.1874.r.
  Anna ur. 2.8.1877.r.
  Michał ur. 14.8.1881.r.
  Jakub ur. 22.4.1880.r.
  Franciszek ur. 14.1.1883.r.

  c/. Rodzina Jana Ordyka, syna Stanisława i Katarzyny Pagór. Mając lat 24 ożenił się z Agatą Jata panną lat 24, córką Mikołaja i Marianny Sadrakuła. Mieli dzieci:
  Anna ur. 12.6.1866.r. nr.6.

  d/. Rodzina Józefa Ordyka, syna Tomasza i Franciszki Jata. Ożeniony z Gertrudą Niedziela córką Walentego. Mieli troje dzieci:
  Jan ur. 27.12.1900.r. nr 16
  Zofia ur. 25.4.1902.r. nr 16 wyszła za Jana Króla
  Marianna ur. 28.1.1905.r. nr 16 zmarł 8.7.1905.r.
  Widocznie Józef Ordyk zmarł, bo jego żona wyszła za jego brata Franciszka.

  e/. Rodzina Franciszka Ordyka. Syn Tomasza i Franciszki Jata, żonaty z Gertrudą Niedziela wdową po bracie Józefie. Ich dzieci:
  Stanisław ur. 24.2.1908.r. żonaty z Józefą Mazurkiewicz
  Michał ur. 10.10.1909.r. zginął 12.8.1939 r. [winno być: 12.
  Julianna Maria ur. 16.12.1911.r.
  Bronisława Anna ur. 17.9.1914.r.

  f/. Rodzina Jana Ordyka, syna Jana i Katarzyny Pagór. Żonaty z Zofią Marusarz córką Antoniego. Mieli córkę:
  Zofia ur. 3.12.1913.r.

  OdpowiedzUsuń
 6. Michał Ordyk i Barbara z d. Uchańska, syn Franciszek (ur. 1900) to oficer Wojska Polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow! Dalsza rodzina ze strony mojej matki też miała dom w Dzikowie (obecnie są tam bloki). Ród Sokólskich (w innych liniach pisany: Sokulskich). Inne nazwiska powiązane z rodziną w Tarnobrzegu: Uchański, Dendura, Ordyk (daleka ciocia Wisia - Jadwiga, która później mieszkała przy ulicy Nadole i jeszcze w latach 70-tych wspominała mi, że ktoś z jej rodziny był zarządcą w majątku Tarnowskich przed II wojną światową).
  Pozdrawiam
  Joanna

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (21) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (2) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (1) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Baumann (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (9) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (4) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) cholera (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Stanisław (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Florian (1) Dąbrowski Walerian (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dück (1) Dworaczek (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellisisland (5) emigracja (1) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (2) Feldman (19) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (5) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grossman (1) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (14) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hirschbach (1) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (2) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (6) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (7) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (2) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (1) Kałmuk (3) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (1) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kobylnica (1) Koch (1) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (2) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (2) Kronenberger (4) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (14) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (6) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (2) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (1) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (7) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (2) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) Pysznica (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (2) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisław Jerzy Gdula (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (5) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) TMZL (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (2) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (1) Wojnar Antoni (1) Wolf (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (1) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...