Urodził się 29 maja 1934 roku w Kosowie Poleskim, syn Witolda Kiersnowskiego i Heleny z Wyganowskich. Rodzicami chrzestnymi Aleksandra była 8-10 letnia Jolanta Jelska c. Kazimierza oraz Henryk Jelski (właściciel majątku, absolwent Akademii Handlowej w Hadze).
Absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie - mgr inż. rolnictwa. Od 17-04-1961 do 31-01-1963 r zatrudniony w Woj. Biurze Geodezji i UTR (Urządzeń Terenów Rolnych) w Olsztynie na stanowisku agronom ds. klasyfikacji gruntów.
Oddelegowany do pracy w Leżajsku.
15 kwietnia 1968 roku poślubił Krystynę Julię Ordyczyńską c. Józefa Ordyczyńskiego i Janiny z Gdulów. Ślub odbył się w kościele Farnym w Leżajsku. Miał trzech synów - Ksawerego, Witolda i Piotra.
Przez wiele lat, aż do emerytury pracował jako nauczyciel w Technikum Rolniczym w Nienadowej koło Dubiecka.
RODZINA KIERSNOWSKICH
Ojciec Aleksandra - Witold Aleksander Kiersnowski pochodził z Wilna, gdzie urodził się 6 sierpnia 1899 roku, jako syn Karola i Heleny Gnoińskiej.
Wychował się w polskiej rodzinie ziemiańskiej pomiędzy Słonimiem a Baranowiczami w okręgu nowogródzkim (obecnie Białoruś) - początkowo w majątku Czemeresznik, a następnie w Rysiborze / Rysiborku należącym do większego majątku Gajpol.
Witold ożenił się z Heleną Wyganowską c. Konstantego i Marii z Jelskich. Ślub Witolda Kiersnowskiego i Heleny Wyganowskiej odbył się 20 września 1932 r. w kościele parafialnym w Wysocku, powiat Słonim, województwo nowogródzkie. Witold Kiersnowski wraz z żoną Heleną zamieszkali w Kossowie Poleskim. Mieli 8 dzieci: Konstantego Adama Emila, Aleksandra Marię Karola, Jerzego Stanisława Juliusza, Helenę Emilię Julię, Witolda, Romana Krzysztofa Ksawerego, Annę Marię i Tadeusza.Witold Kiersnowski |
Mieszkał też w Michałowie niedaleko Baranowicz, gdzie właścicielami ziemskimi był jego dziadek Aleksander Kiersnowski i babcia Helena z Bułhaków. Witold Kiersnowski pobierał nauki w Warszawie, rzadko bywał we dworze w Michałowie. Witold ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu J. P. w Warszawie i uzyskał dyplom w dniu 5.10.1927 r. Znał w mowie i piśmie poza językiem polskim również francuski i rosyjski, a w mowie - angielski i niemiecki (słabo). Odbywał aplikację sądową w Sądzie w Grodnie, 28 maja 1930 r. mianowany na asesora sądowego w Słonimiu, 26 października 1932 r. mianowany na Sędziego Okręgowego Śledczego w Kosowie Poleskim, 2.10.1933 r. przeniesiony do Sądu Okręgowego w Pińsku, a następnie 16.11.1933 r. ponownie przeniesiony do Kosowa Poleskiego. W dniu 7 maja 1938 r. odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.
W maju 1940 roku jego żona Helena (z d. Wyganowska) została ostrzeżona przez zaprzyjaźnionego kuratora oświaty Radkiewicza o planowanym zamiarze aresztowania Rodziny i wywózce w głąb Rosji. Uciekła z Rodziną do Brześcia. Zamieszkali u kolejarza. Dzieci nocą zbierały węgiel z torów. Po roku, kiedy dowiedziała się, że mężowi udało się uciec z więzienia, opuściła Brześć i przyjechała z dziećmi do Lublina. Siedemdziesięciokilkuletni ojciec Witolda - Karol Kiersnowski nie chciał przyjechać do Polski. Pozostał w Baranowiczach i tam prawdopodobnie zmarł i być może w Baranowiczach jest pochowany. Kiersnowscy zamieszkali w Lublinie u Rodziny, wraz ze swoją matką Marią Wyganowską (z d. Jelska - córką Adama Jelskiego) u siostry Leontyny (Lila) Gnoińskiej z Jelskich. Matka Maria znała bardzo dobrze język niemiecki, pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Witold początkowo mieszkał w Radomiu, dostał ofertę pracy w Opatowie. Pracował jako adwokat. W 1964 roku zamieszkał w Staszowie.
Witold Kiersnowski zmarł 30.04.1965 roku i został pochowany w Staszowie. Żona Helena zmarła u córki Heleny w Poznaniu. Pochowana jest na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo w Poznaniu (pole 41, kwatera 3, rząd 14, nr 2).
Majątek Kiersnowskich pozostał na Białorusi.
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=13&szufladka=KIDZ-KIES Fot.77.jpg
Witold Kiersnowski zmarł 30.04.1965 roku i został pochowany w Staszowie. Żona Helena zmarła u córki Heleny w Poznaniu. Pochowana jest na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo w Poznaniu (pole 41, kwatera 3, rząd 14, nr 2).
Majątek Kiersnowskich pozostał na Białorusi.
***
W zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego, dostępne on-line są np. wnioski o odznaczenie Wojskowe Biuro Historyczne. Wśród dokumentów jest karta Witolda Aleksandra Kiersnowskiego, sędziego śledczego zam. w Kosowie Poleskim, Sadowa. Podano dwie daty urodzenia. Pierwsza według kalendarza juliańskiego, a druga gregoriańskiego. W Polsce międzywojennej w życiorysach bardzo wielu osób związanych z Kresami funkcjonowały dwie daty. https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=13&szufladka=KIDZ-KIES Fot.77.jpg
Rysiborek wydzielila z Gajpola Maria z Jelskich Wyganowska i podarowala Romanowi Kiersnowskiemu i jego żonie Irenie nazywanej Ryśka. Stąd Rysiborek. Roman był bratem Witolda. Mieli jeszcze trzeciego brata Jerzego. Nie W ychowywali się więc w Rysiborku ani Gajpolu. To Aleksander jego bracia Konstanty i Jerzy i siostra Helena na Lato jeździli do Gajpola do Babuni Marii Wyganowskiej.
OdpowiedzUsuń