'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

Szukaj na tym blogu

czwartek, 13 listopada 2014

Carol i Kevin Haszto - znajomi z Facebooka

Dostałam dawno, dawno temu list ze Stanów od Carol Haszto. Poproszono mnie wówczas o więcej informacji nt Gustawa Haszto i Anieli z Deców - osób występujących w mojej Tablicy pokrewieństw’.

Gustaw Haszto, jeszcze, jako kawaler - 3 lipca 1913 roku wyjechał z Leżajska do USA na statku Potsdam. Miał wówczas 16 lat. Ożeniony z Anielą Dec z Leżajska. Zamieszkali w Stanach i nigdy do Polski nie wrócili.

Znałam Hasztów z Podklasztoru. Marylka Haszto pochodziła ze Szczęsnych z Kuryłówki. O Rodzinie Szczęsnych pisałam na blogu. Skojarzyłam również fakt, że z tą rodziną spokrewniona jest mama mojej szkolnej koleżanki Halinki Granickiej. Anna Granicka de domo Haszto.

Halinka obecnie mieszka we Francji, mam z nią stały kontakt. W rozmowie telefonicznej przekazałam jej prośbę Carol, podałam adres mejlowy, Halinka zadzwoniła do swojej mamy w Leżajsku, zebrała i przekazała mi informacje o przodkach, podpowiedziała mi kilka ważnych wskazówek dot. rodziny i niezwłocznie skontaktowała się z Carol. Pośrednikiem w rozmowach była Halinki córka Geraldine, która doskonale zna angielski.

Potomkowie rodziny Gustawa Haszty z Ameryki bardzo się ucieszyli z odnalezienia rodziny w Leżajsku. Halinka była już u nich w Stanach, spotkali się również z Halinką w Anglii. 

Okazało się później, że Carol to kobieta, a nie jak myślałam początkowo, że to facet. Carol Antczak jest żoną Edwarda Haszto, a Ed jest wnukiem Gustawa z Leżajska.

Na Facebooku mam kontakt z Carol i Kevinem Haszto. Śledzą systematycznie moje odkrycia genealogiczne, Kelvin lajkuje moje posty, zdjęcia i filmiki, które udostępniam na tym portalu społecznościowym, a jeśli tylko coś dotyczy Hasztów chętnie komentuje, co oznacza, że bardzo im zależy na kontakcie z Polską i poznawaniu kraju swoich przodków.

Znałam z opowieści mojej mamy niejaką położną Hasztową, która pracowała na porodówce w Leżajsku. Pani Hasztowa była przy moim porodzie. Nic więcej o niej nie wiedziałam, no, może jeszcze, że była lwowianką. Ciekawiło mnie czy ta położna jest również spokrewniona z leżajskim Hasztami. Dużo informacji o rodzinie podał mi również pan Stanisław Haszto. Miał wiedzę z pierwszej ręki, bowiem jego żona to Bronisława z domu Chłodnicka, a poszukiwana położna Julia Hasztowa pochodziła z Chłodnickich. Tak więc łatwiej było poszukiwać relacji Chłodnickich z Hasztami. Informacje Pana Stanisława ułatwiły mi poszukiwania.

Całkiem niedawno odnalazłam akt USC udostępniony w Internecie przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie dot. Julii Chłodnickiej c. Jana i Marii z Markiewiczów. Okazuje się, że Julia urodziła się 24 listopada 1899 roku w Leżajsku. 
 Ta Julia Chłodnicka to właśnie moja położna pani Hasztowa. Bingo! 


Mieszkała przy ul. Mickiewicza. Kamienia znajduje się na przeciwko tartaku, który przed wojną należał do Alfreda Potockiego.

Julia Hasztowa pracowała na porodówce w budynku tuż przy klasztorze OO. Bernardynów przy Placu Mariackim 9, w pobliżu Baszty Franciszkańskiej. Kiedy ja się rodziłam, nie było jeszcze wtedy prądu w Leżajsku. Pierwotnie budynek został wybudowany na potrzeby Bractwo Paska św. Franciszka. 

Moja prababka Zofia Ćwikła z Kapralów, była tercjarką. 
Tercjarze to Franciszkański Zakon Świeckich. Przeznaczyła pieniądze na budowę domu dla Bractwa. Podobno zachowały się księgi Bractwa, z których wiadomo, że liczyło ono ponad pięć i pół tysiąca członków z okolicznych miejscowości. Budynek po wojnie został przekazany na potrzeby służby zdrowia, mieściła się tam porodówka.
Dzisiaj w budynku znajduje się Hospicjum. 
 
Julia Katarzyna Chłodnicka wyszła za mąż za Franciszka Haszto s. Jana i Wiktorii z Jarosiewiczów. Ślub 12 czerwca 1924 roku w Klasztorze OO Bernardynów w Leżajsku. (Lib Cop 1883-1933)
 

***
Wiem już, że jeden z braci położnej Julii Hasztowej - Stanisław Wojciech Chłodnicki zginął w Charkowie. 
Na portalu https://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/2732 możemy przeczytać:

Pochowany jest na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu na Piatichatkach. 
Porucznik adm. w stanie spoczynku Stanisław CHŁODNICKI syn Jana i Marii, urodzony 16 kwietnia 1890 roku w Leżajsku. W latach 1912–1918 w armii austriackiej. W Wojsku Polskim od roku 1918 w 14 pułku piechoty. Następnie w dowództwie Powiatu Etapowego i Komendzie Miasta Jarosław. Od roku 1920 urzędnik wojskowy w Powiatowej Komendzie Uzupełnień Krotoszyn, PKU Gostyń, PKU Szamotuły, potem referent w Wołyńskim Urzędzie Wojewódzkim w Łucku. Mianowany porucznikiem ze starszeństwem 1 grudnia 1922 roku. Od roku 1930 w stanie spoczynku, przynależny ewidencyjnie do PKU Łuck.

Informacja uzupełniająca na Ogrodach Wspomnień:
Urodził się 16 kwietnia 1890 roku w Leżajsku w województwie lwowskim, jako syn Jana. Po ukończeniu 6 klasy szkoły ludowej w Leżajsku (1903), uczył się w szkole realnej w Jarosławiu.
30 czerwca 1907 roku zapisał się na kurs drogomistrza we Lwowie. Od marca 1908 roku pracował w kasie spółki rzemieślniczo-rolniczej w Leżajsku, a od 1 września 1908 roku rozpoczął naukę w seminarium nauczycielskim w Leżajsku. Po pierwszym roku nauki podjął pracę w sądzie powiatowym w Leżajsku, jako pomocnik kancelaryjny. Od 1 marca 1911 roku do 15 października 1912 roku pracował w sądzie obwodowym w Jaśle. Powołany do czynnej służby w armii austro-węgierskiej, zwolniony z niej został 10 listopada 1918 roku. W 1913 roku odbył kurs w szkole podoficerów rachunkowych. 27 listopada 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego. Niebawem został awansowany na stopień sierżanta i przydzielony do 14. pułku piechoty w Jarosławiu. Od lutego 1919 roku służył w 17. pułku piechoty w Rzeszowie jako podoficer rachunkowy, następnie w komendzie miasta Jarosławia, jako naczelnik kancelarii i referent statystyczny. 14 stycznia 1920 roku mianowany został urzędnikiem wojskowym i skierowany do Powiatowej Komendy Uzupełnień w Krotoszynie jako oficer ewidencyjny na powiat rawicki. 16 kwietnia 1921 roku podzielono go do Powiatowej Komendy Uzupełnień w Gostyniu. Tutaj pełnił obowiązki referenta ewidencyjnego i kierownika referatu poboru. 1 stycznia 1927 przeniesiony został z doskonałą opinią na takie samo stanowisko do PKU w Szamotułach. W tym miejscu pracował do 31 marca1929 roku, Od 1I maja 1929 roku do 30 marca 1930 roku był kierownikiem oddziału inwentaryzacji w Wołyńskim Urzędzie Wojewódzkim w Łucku. Posiadał stopień porucznika rezerwy służb administracyjnych. Mianowany ze starszeństwem od 1 grudnia 1922 roku. 31 października 1930 roku został przeniesiony w stan spoczynku i przydzielony ewidencyjnie do PKU w Łucku.
Jego losy we wrześniu 1939 roku są nieznane. Łuck został zdobyty przez 36 brygadę pancerną 18 września przed wieczorem. Zapewne wówczas został aresztowany. Był przetrzymywany w obozie w Starobielsku, na wykazie akt osobowych oficerów wywiezionych z obozu miał nr 3544. Wiosną 1940 roku przewieziony został do UNKWD w Charkowie i zastrzelony w więzieniu wewnętrznym, jego zwłoki wrzucono do zbiorowego dołu w podmiejskim lesie. Był żonaty.

źródło: www.muzeum.gostyn.pl/Gostyński%20Słownik%20Biograficzny?idAkt=2119


***
***
Julia z Chłodnickich Haszto miała dużo rodzeństwa. Oprócz w/w Stanisława Wojciecha, który został zamordowany w Charkowie miała siostrę Weronikę Chłodnicką. 
Weronika ur. 9 stycznia 1893 poślubiła 18 stycznia 1903 Andrzeja Adamusa. Ich córka Aleksandra Adamus ur w Tarnawcu wyszła za mąż w Jarosławiu za Tadeusza Ungeheuera ur. w Krowicy par. Lubaczów.

Julia z Chłodnickich Haszto miała siostrę Emilię Chłodnicką, która wyszła za mąż za Franciszka Kisielewicza, a ich córka Adela poślubiła Kazimierza Antczaka.

Julia z Chłodnickich Haszto miała również siostrę Stanisławę Chłodnicką, która wyszła za mąż za Stefana Turewicza.
****
Grób Andrzeja Haszto i Magdaleny Koszałka - rodziców Gustawa
Od Cmentarz Komunalny w Leżajsku
***

Już na drugi dzień w odpowiedzi na mojego posta napisała sprostowanie Halinka Granicka. Pozwolę sobie zacytować:

"W poszukiwaniu korzeni", opisałaś Haniu moją historię. W marcu minęło 9 lat od chwili, gdy dostałam od Ciebie list internetowy, który otrzymałaś od Carol, w którym prosiła Cię o informacje dotyczące Gustawa Haszto. Gustaw był bratem mojego dziadka Władysława. Nawiązałam od razu kontakt z Carol i jej mężem Edwardem (wnukiem Gustawa). Mam u siebie album ze zdjęciami, które Gustaw wysyłał z Ameryki do swojej siostry Marii. Zdjęcia te oglądałam często jeszcze w moim rodzinnym domu. Spoglądałam na znajdujące się na nich osoby i myślałam, ze nigdy ich nie poznam. Później zabrałam album do Francji. Skanowałam zdjęcia i wysyłałam je do Carol, opisałam tez historie mojej rodziny w czym pomogła mi moja Mama Anna i jej brat Stanisław. Okazało się, ze rodzinnych zdjęć wysyłanych przez Gustawa, rodzina w Ameryce nigdy nie widziała. Najbardziej wzruszającym dla mnie zdjęciem jest to, na którym widać 3-letniego ojca Edwarda, stojącego nad grobem swojej mamy...

W czerwcu 2006 roku Carol i Ed przylecieli do Londynu. Korzystając z tej okazji przyjechali do Paryża, żeby spotkać się ze mną i moja rodzina. Było to dla mnie bardzo wzruszające spotkanie. Dwa miesiące temu spotkaliśmy sie w Brukseli u mojej córki Géraldine z Kevinem. Géraldine, która jest tłumaczem konferencji, bardzo pomogła nam w codziennym kontakcie, to ona tłumaczyła listy w obie strony. Géraldine spotkała się dwukrotnie z Carol, Edwardem i ich synem w Nowym Jorku. Ja byłam dwa razy w USA, żeby zwiedzić Zachodnie Wybrzeże Ameryki, ale do spotkania z rodzina nie doszło, ze względu na dużą odległość.

Bardzo żałuję, ze brat mojej Mamy, Andrzej nie doczekał sie nawiązania kontaktu z rodzina Gustawa. Pamiętam jak któregoś dnia powiedział do mnie: "mamy w Ameryce rodzinę, o której nigdy nic się nie dowiemy"...

Ciesze się natomiast, ze dzieci Gustawa (które już nie żyją) poznały swoje korzenie i historie rodziny Haszto z Leżajska.

Wierze, ze kiedyś dojdzie do naszego spotkania z Carol, Edwardem, Kevinem i jego rodzina w USA.

A moje kontakty z Carol? Kiedy bardzo mocno o niej myślę, dostaje od niej wiadomość: "myślę o Tobie"...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 73. rocznica Bitwy pod Kuryłówką (1) 74. rocznica tragicznej śmierci Janiny Przysiężniak ps Jaga (1) 77. rocznica Bitwy pod Kuryłówką (1) 78. Rocznica Bitwy pod Kuryłówką 7 maja 2023 (1) 78. rocznica zamordowania Janiny Oleszkiewicz Przysiężniak ps Jaga (1) 8 maja 1945 (3) Adamowicz (1) Adamus (1) AGAD (23) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (3) Andres Celestino (1) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Arolsen (2) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (2) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (2) Baran Anna (1) Baran Paweł (1) Baran Prokop (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (2) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Batorz (1) Baumann (1) Baumberger (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (10) Beigert Maciej (1) Beksińska Zofia (1) Beksiński Zdzisław (1) Bełz (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Berntsson (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielak (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (6) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brusno Nowe (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzuszkiewicz (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buffi (1) Buniowski (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk Elimelech (1) CAW (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) Chłodnicki Stanisław Wojciech (1) cholera (2) Christoph von Schönborn (1) Chudy (2) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieszanów (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (6) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz ewangelicki (1) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Na Pęksowym Brzyzku (1) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz Stary w Jarosławiu (1) cmentarz w Cisnej (1) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czahary Zbaraskie (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (2) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Ryszard (1) Ćwikła Stanisław (1) Ćwikła Stanisław (1908-1985) (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Flawian (1880-1942) (1) Dąbrowski Walerian (1909-1939) (2) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Denker Emil (1) Deportacje (1) Deutschbach (1) dezynteria (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) drużyny strzeleckie (1) Drzewo genealogiczne (24) Dück (1) Duda (1) Duda z Argentyny (1) Dworaczek (1) Dynów (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Elimelech z Leżajska (1717–11.03.1787) (1) Ellis Island (1) Ellisisland (5) emigracja (2) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (6) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (8) Federkiewicz (1) Fehlbach (2) Feldman (21) Feldman Aleksander (1) Feldman Ecopark w Charkowie (1) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (6) Feldman Józef (1) Feldman Julian (7) Feldmann Johan (1) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (2) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) Gawalewicz Ignacy (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gdula Atanazy (1) Gdula Stanisław Jerzy (1935-2011) (1) Gedrojc (1) Gedrojć (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gorylewicz (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graber (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Groß-Rosen (1) Grossman (1) Grottger Artur (1) Grottger Jarosław (1) Gródek Jagielloński (2) Gruntowicz (1) Gryger (1) grypa (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Harlender Jan (1887-1939) (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (15) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Wojciech (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hibsch (1) Hirschbach (2) Historia (3) hiszpanka (1) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (5) Hrebenne (3) Hryniszyn (1) Huber (1) Huta Kryształowa (1) Hütter (2) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jadwiga Berntsson odeszła (1) Jaga (5) Jagiełła (1) Jak wygląda praca genealogów amatorów (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (9) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (9) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (3) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (2) Kalimon Władysław (1) Kałmuk (3) kampania wrześniowa (1) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (2) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kiersnowscy (1) Kiersnowski Aleksander (1934-2018) (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kleszyński (1) Kłupko (1) Kobelnica (1) Kobylnica (3) Koch (1) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (32) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (3) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kosów Poleski (1) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) kowadło (1) kowal (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalówka (1) Kowalska Dorota (1) Koziarnia (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Jan (1946-2018) (1) Krach Weronika (1) Krach Weronika (1926-2018) (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (3) Kronenberger (4) Kronika Szkolna Dornbach (1) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (10) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) kuźnia (1) Kwiatek Ludwik (1) Kwiecińscy w Kanadzie (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Larendowicz Zbigniew (1916-2019) (1) Laszki (1) Legenda (2) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Lewiński (1) Leżachów (1) Leżajsk (24) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Linowski (1) Lisowski (1) Listy z podróży do Ameryki (1) Litke (1) lniany obrus (1) Loeffler (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Lubycza (1) Lubycza Królewska (2) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Ludzie bezdomni. 8 maja 1945 (1) Luton (1) Lwów (16) Lwów sw. Anny (2) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łówcza (1) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magia jednego zdjęcia (1) Magiera (1) Magierów (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (2) Markowski (1) Markut Zbigniew (2) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (6) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (3) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (2) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (2) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Montonati Carolina (1) Mortka (1) Most drogowy im. Franciszka Przysiężniaka na Sanie w Jarosławiu (1) most na Sanie (1) Mosty Małe (4) Motyka (1) Motyka Janusz (2) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) MZL (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Narol (1) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Nida Tadeusz (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niemczyk Stefania (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nowosielski Jerzy (1) Nysa (1) obrona narodowa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Józefa (1) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (8) Ordyczyński Andrzej (1) Ordyczyński Antoni Jan (1) Ordyczyński Jan Antoni (1) Ordyczyński Józef (1) Ordyczyński Stefan (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Orłowski (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) Państwowe Gimnazjum w Leżajsku (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Pengier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Pityński Andrzej (1) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) Płazów (1) Płazów par. Cieszanów (1) poczta (2) Poddębce (1) Poddubce (1) podkowa (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Pokrywka Janina (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych 1926 (1) Polska The Times (1) Polska Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) pomnik katyński (1) pomnik Wołyniaka (1) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potoki (1) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) Powstanie styczniowe (1) powstanie warszawskie (1) Prasol (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (2) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (2) Pudełkiewicz (2) Puławy (1) Pysznica (1) Racławice (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (2) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) refleksje na temat (3) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Roztocze (2) Ruda Różaniecka (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Rzyczki koło Rawy Ruskiej (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Saniński Stanisław (1) Schaff (1) Schiffer (2) Schoenborn (4) Schoeser (1) Schoesser (2) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (3) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniachówka (1) Sieniawa (1) Sienkiewicz Henryk (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Sobieski (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Spis Ludności Mosty Małe (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (12) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Franciszek (1929-2012) (1) Stankiewicz Jan (4) Stankiewicz Janina (8) Stankiewicz Karol (3) Stankiewicz Stanisław (1) Stankiewicze z Dynowa (1) Stankiewicze ze Zbaraża (1) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (2) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stelmachowicz Janina (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (2) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczecinek (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szczepkowski Kazimierz (1) Szczęsny (1) Szeliga (1) Szeliga Bronisław (1) Szeliga Władysław (1) Szeliga Zygmunt (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) szkarlatyna (1) Szkoła Podstawowa nr 2 w Leżajsku (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) Szuber (1) Szurmiak Franciszek ks. (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (3) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tapper (1) Tarnawiec (10) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) Tłumacz (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (3) TTN (1) Tuligłowy (1) Turewicz (1) Turki (2) Turzańska Teresa (1) TVP Lublin (1) Twer (1) Tyburczy (1) tyfus (3) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (3) UJ (4) Ujejski (1) UJK (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) ul. Harlendera (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Ungeheur (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wacek (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (3) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (3) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (2) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wodziński Marian (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (3) Wojnar Antoni (1) Wolf (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (2) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (1) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (2) Wspomnienia Marii Szamik (1) Wszystkich Świętych (1) WW II (1) Wykaz Uczniów Rocznik 1936-1937 (1) Wyszatycki (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (2) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzecze (1) Zarzycki (1) Zarzycze (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (3) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Zjazd Hausnerów (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Zoladkiewicz (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (7) Żubracze (7) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...