Pisałam już we wcześniejszych postach o ludziach z Kuryłówki i Leżajska, którzy byli uczestnikami I wojny światowej. Walczyli na różnych frontach, byli ranni i ginęli. Niektórzy z nich mają bezimienne groby.
Dostałam ostatnio informację, że w moim wykazie żołnierzy ck armii brakuje mieszkańca Kuryłówki, Jana Staronia. Też, tak jak mój dziadek Julian Feldman walczył na włoskim froncie, a podczas walk nad Piawą został ranny, przez kilka dni bez opieki lekarskiej leżał razem z rannymi, zachorował zaraził się wąglikiem. W końcu został przewieziony do szpitala, gdzie leczono go przez 9 miesięcy.
Zastanawiam się jakim cudem udało mu się wyzdrowieć z tak ciężkiej choroby. W tamtych czasach nie było antybiotyków. Chwała Bogu Jan Staroń przeżył tę wojnę, przeżył kolejną II światową i dożył 92 lat.
Mój dziadek również, mimo malarii, którą dorwał na froncie włoskim, też przeżył I i II wojnę. Kiedy dziadek zachorował na malarię został odesłany do Jarosławia, gdzie w szpitalu wojskowym przeleżał kilka miesięcy. Dziadek na skutek ciężkiej choroby wyłysiał. Żył 85 lat. Może żyłby jeszcze dłużej, gdyby nie wypadek. Doznał złamania kości, a jak wiadomo, w podeszłym wieku kości już się nie zrastają.
Obaj zostali powołani do wojska w CK armii austriackiej i odesłani na front włoski. Walczyli nad Piawą. Najprawdopodobniej zostali zmobilizowani dopiero w 1918 roku, bo Piawa była główną linią włoskiej obrony przed Austriakami od marca do października 1918. Walka rozegrała się 15-22 czerwca nad rzeką Piawą, położonej niedaleko Wenecji, Padwy i Werony.
Walczyli m. in. z Kuryłówki:
Józef Ćwikła (wnuk mojego 3x pradziadka Błażeja Ćwikły- 29. Reg. Artylerii. Pierwszy wójt Kuryłówki w wolnej Polsce),
Wojciech Abramek, Michał Podobiński, Franciszek Borek,
Tomasz Rup ur 5 I 1899 w Kuryłówce, który zginął na froncie włoskim 4 VII 1918 roku, był wnukiem mojego prapradziadka Jana Ćwikły, a prawnukiem mojego 3x pradziadka Błażeja Ćwikły.
z Brzyskiej Woli:
Józef Kosiarski (walczył z moim dziadkiem nad Piawą),
Ćwikła Walenty (40.Pułk Piechoty),
Masełek Szczepan (40. Pułk Piechoty),
z Tarnawca:
Jan Krach, Michał Ingram (Reg Ruprechta 40.Pułk Piechoty) i wielu innych.
Kim był Jan Staroń?
Kim był Jan Staroń?
Z przekazanych informacji od wnuczki Marii Wandy Borek ustaliłam, że Jan Staroń to też mój krewny.
Moich 3x pradziadków Błażeja Ćwikły i Katarzyny Więcsław syn Michał służył Ck Regiment Barona Rossbacha.
Michał i jego żona Anna Kłupko mieli córkę Józefę Ćwikła, która poślubiła Pawła Staronia.
Paweł Staroń i Józefa Ćwikła (wnuczka Błażeja mojego 3x pradziadka) mieli syna Jana Staronia. To ten Jan Staroń walczył razem z moim dziadkiem Julianem nad Piawą.
Józefa Ćwikła i mój pradziadek Michał Ćwikła mieli wspólnych dziadków (Błażeja Ćwikły i Katarzyny Więcsław).
***
Jan Staroń ur 29 XI 1895, Kuryłówka 122, ślub lat 25 w dniu 25 I 1921 Kuryłówka, zm. 26 III 1987 Kuryłówka. Żona Maria Kościółek ur. 21 III 1902 Kuryłówka 46, ślub lat 18 Kuryłówka 375.
Jan Staroń s. Pawła i Józefy Ćwikła (gr-kat). Paweł s. Sebastiana i Katarzyny Szczęsny. Józefa Ćwikła c. Michała i Anny Kłupko.
Maria Kościółek c. Jana i Anny Serafin
Lib Copulat. Kuryłówka 1921 (Fot. HPIM0613.jpg)
Posty i strony powiązane z tematem:
- Jarosław. Śladami ck armii.
- Żołnierze Cesarsko-Królewskiej Armii Austrowęgierskiej - Uczestnicy I wojny Światowej związani z Leżajskiem.
Moj dziadek Adam Dzieniewicz bral udzial w walkach nad Piawa.Moze ktos ma blizsze wiadomosci Wnuk'
OdpowiedzUsuń