Ludwik Kwiatek od 1 października 1943 do 1 lutego 1945 był więźniem obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.
W Archiwum Arolsen odnalazłam informacje dot. Ludwika Kwiatka ur. 4 czerwca 1922 roku. Niestety, archiwum nie posiada dokumentów poświadczających, że to p. Kwiatek fotograf z Leżajska.
Po wojnie osiadł w Leżajsku, gdzie w Rynku nr 71 prowadził zakład fotograficzny. Obecnie w tej kamienicy znajduje się Restauracja "Kamienica 71".
Ludwik Kwiatek zmarł w Leżajsku dnia 6 września 2004 roku.
**
W latach 70. ub. wieku miałam okazję korzystać z usług p. Kwiatka. Robiłam zdjęcie, chyba do legitymacji.
Podczas rozmowy, w pewnym momencie Pan Kwiatek wyszedł z pokoju, a po powrocie przyniósł mi zdjęcie, na którym rozpoznałam siebie, moje siostry i pannę młodą Wandę Wilk. Byłam wówczas z rodziną na weselu Wandy, sąsiadki moich Dziadków, która mieszkała koło cerkwi w Kuryłówce razem z ojcem Kazimierzem i mamą Katarzyną. Ojciec był kowalem. (Rok ok 1964-1965?).
Na Facebooku Grzegorz Szymajda napisał posta:
U mnie po Ludwiku są dwa kartony zdjęć - negatywów i pozytywów, płytek szklanych itd. Skanuję je i widzę, że Ludwik towarzyszył mieszkańcom Leżajska (czy na zdjęciach faktycznie jest Leżajsk, czy może też okoliczne miejscowości?) przy komuniach, ślubach, pogrzebach. Wykonywał piękne portrety w plenerze, które koloryzował oraz kochał koty - ich zdjęć jest całkiem sporo.
Grzegorz skanuje negatywy, publikuje zdjęcia na Facebooku z nadzieją, że może ktoś rozpozna osoby z Leżajska i okolic.
***
Otrzymałam zdjęcie od Pani Krystyny Pałys z d. Pomianowska. Na zdjęciu w towarzystwie sympatycznej sarenki siedzi Pani Krysia w jej ogrodzie oraz koleżanka Stefania Niemczyk z ul. Ogrodowej, oczywiście w Leżajsku. Stefania była wieloletnią sympatią Ludwika Kwiatka.
Stefania miała siostrę Janinę (ur. 5.09.1937 - zm. 23.11.2004), która wyszła za mąż za Lucjana Stelmachowicza (ur. 10.09.1935 - zm. 23.10.2014). Miała też brata Mariana Niemczyka.
Janina i Lucjan Stelmachowiczowie mieszkali w rodzinnym domu Niemczyków na ul. Ogrodowej (na przeciwko Ulasa Urbańskiego). Janina Śpiewała w Zespole Pieśni i Tańca "Chałupnik" u Pana Romana Chorzępy. W zespole tanecznym choreografem była Pani Danuta Dańczakowa.
Stefania Niemczyk (ur. 22.10.1930 - zm. 29.11.2021) wyszła za mąż za Jana Zająca (ur. 12.05.1929 - zm. 19.03.1991).
Dzień dobry, Mój tata Józef Siembida (1933-1984) też był fotografem w Leżajsku do grudnia 1969 roku, do wyprowadzki do Niska. Możliwe, że od 1958 roku (data z dyplomu) miał zakład fotograficzny przy Rynku 32 (obok dawnej cerkwi), a po kilku latach przeniósł go do domu przy ul. Żwirki i Wigury 6. Niestety tata zmarł 40 lat temu i te wszystkie szklane klisze i zdjęcia w większości zaginęły. Zostało kilka, takich pamiątkowych, które się robiło (wizytowe, portretowe). Kontynuował fotografię w Nisku (1970-1984), gdzie był cenionym fotografem. Pierwszy wprowadzał fotografię barwną, uczestniczył w szkoleniach w Bydgoszczy, należał do Cechu Rzemiosł Różnych. Leżajsk był początkiem jego drogi zawodowej i też moim miastem rodzinnym, a to zawsze pozostaje w sercu. Miło jest przeczytać o innym fotografie z Leżajska. Pamiętam chyba pana Gąsiorka, też fotografa w Leżajsku.
OdpowiedzUsuń