'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

Szukaj na tym blogu

wtorek, 9 lipca 2019

Sentymentalna podróż po Roztoczu

Wróciłam z Roztocza. Dwa dni w podróży, ponad 700 zdjęć, rozmowy z ciekawymi ludźmi, spacery po cmentarzach w Mostach Małych i Hrebennem i z migreną. Ale szczęśliwa.
Docelowo planowałam dotrzeć do Mostów Małych. To mała wieś należąca obecnie do gminy Lubycza Królewska (powiat tomaszowski). Miejsce rodzinne moich ojczystych przodków. Pisałam o tym wcześniej na blogu: 
Planowałam również odwiedzić Hrebenne, skąd pochodzą moi przodkowie o nazwisku Baran. Pisałam o tym wcześniej na blogu:
Planowałam jednodniowy wypad, zobaczyć Mosty Małe, pooddychać atmosferą moich przodków. Liczyła, że może uda mi się znaleźć jakieś groby moich Stankiewiczów. 
Z Leżajska wyjechałam późno, ok. 14:30. Trochę ryzykownie, miałam przed sobą półtoragodzinną podróż, niewiele ponad 100 km. 
Po drodze jednak zatrzymywałam się w kilku miejscowościach. Pogoda i dobre światło sprzyjało na robienie zdjęć. 

W Kowalówce tuż przy drodze pośród wiekowych drzew stoi zabytkowa cerkiew. Na Szlaku Architektury Drewnianej. Czynna 1 dzień w tygodniu. 


 
Kowalówka to dawna Kolonia Freifeld założona została 1782 w ramach tzw. kolonizacji józefińskiej. Zatrzymałam się w Kowalówce, bo pamiętałam, że wspominała o niej moja koleżanka Jola Skalska. Wg jej relacji:
Jej pra...dziadek Johan Adam Hamm byl pierwszym z mieszkańcow i założycieli Freifeld. 
W początkowym okresie tworzenia się koloni niemieckiej były rodziny: Hamm, Haas, Wilhelm, Reisch, Mans, Schott, Kopf, Huber, Adelmann, Schmid, Muller, Dern, Schumacher, Schick, Trebel, Bruber. Joli przodkowie przybyli do Freifeld w 1782 z Palatynatu. 

Cieszanów
Pomnik Jana III Sobieskiego ufundowany w 1883 przez mieszkańców w 200. rocznicę odsieczy Wiednia. Postawiony na zbiorowej mogile poległych wojsk Sobieskiego z ordami tatarskimi.

Kościół Parafialny Św. Wojciecha w Cieszanowie przy ul. Sobieskiego

Cerkiew św. Jerzego w Cieszanowie, z 1900 roku.
Cerkiew św. Jerzego w Cieszanowie

Płazów

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Płazowie, zbudowana została w 1936, w miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1728. Nieczynna.


Narol
Kościół Narodzenia NMP w Narolu

Chrzcielnica - Kościół Narodzenia NMP w Narolu
 
Ratusz w Narolu - siedziba władz miejskich i Pomnik św. Floriana w postaci wysokiej kolumny na graniastym cokole, z rzeźbą świętego w zwieńczeniu, ufundowany w 1800 roku przez Feliksa Antoniego Łosia herbu Dąbrowa,w dowód pamięci dla założyciela i fundatora miasta Florianów – Floriana Łaszcza Neledewskiego. Neledewski założył miasto Florianów w 1585 roku na mocy przywileju nadanego przez króla Stefana Batorego. Otrzymało ono herb „Święty Florian” i rozwijało się prężnie do 1648 roku, kiedy najazd wojsk Chmielnickiego spowodował niemal całkowite jego zniszczenie. Na terenie Florianowa po kilkudziesięciu latach powstała nowa osada pod nazwą Narol Miasto. 

 

Mosty Małe
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1470 roku, a przed 1532 Mosty Małe należały do Andrzeja Radzanowskiego.
Mimo, że korzystałam z mapy miała ogromny problem, żeby dotrzeć do celu. Z Lubyczy Królewskiej drogą krajową nr 17 (Lwów - Warszawa) na Hrebenne powinnam skręcić w lewo na Teniatyska. Jednak nie zauważyłam znaku, przejechałam za daleko i dojechałam aż do Hrebennego. Na parkingu zrobiłam sobie przerwę w podróży. Łyk kawy z mojego tradycyjnego Rosenthala, przegląd trasy na mapie i decyzja. Wybieram alternatywną drogę przez las. 


Po drodze napotkałam na stację PKP w Hrebennem. Pociągi jeżdżą tylko w wakacje.


 
I tu, przy stacji PKP droga się urwała. Nie chciałam zawracać drogą krajową nr 17, postanowiłam, zgodnie z mapą pojechać leśną, bardzo wyboistą dróżką pełną głębokich kolein. Koszmar, ale udało się. 
Z radością i ulgą ujrzałam tablicę z napisem Mosty Małe, a na horyzoncie po lewej stronie, na niewielkim wzniesieniu ujrzałam pierwsze zabudowania. To miejsce prawdopodobnie istniało w Mostach Małych pod numerem 1. Wg relacji mieszkanek Mostów Małych są to pozostałości po folwarku, po młynie i gorzelni, a jeden z właścicieli gorzelni, o nieznanym nazwisku pochowany jest na Cmentarzu w Mostach Małych. Jego grób jest zapadnięty z widoczną dziurą w środku.
Na pewno to nie jest grób ks. Gedrojcia, który przez pewien czas też był 
właścicielem dóbr Mostów Małych. Wg Księgi Adresowej z 1902 roku ks. Władysław Gedrojć figurował, jako właściciel. Z relacji mojego stryja Jana Stankiewicza, ks. Gedrojć wygrał w karty klucz wsi, możliwe, że Mosty Małe.
Najprawdopodobniej to w tym miejscu mieszkał, a Karol Stankiewicz mój pradziadek, był u księcia Gedrojcia stangretem, woził księcia powozem czterokonnym. Zapisy w księgach kościelnych wskazują, że w Mostach 
Przejechałam przez mostek na rzece Sołokija. Wieś położona jest na lewym brzegu Sołokiji. W tej rzece moi przodkowie pewnie się kąpali, łowili ryby. Panie z Mostów twierdzą, że w rzece są dorodne szczupaki, a nawet raki. Myślałam, że to większa rzeka.


Charakterystyczną przydrożną florę w Mostach Małych wzbogaca i to dość obficie Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis L.). Na wysokich ok. 80 cm łodygach wyrastają pęczki na długiej szypułce różowych kwiatów. Ta przydrożna bylina wydziela charakterystyczny zapach zwabia motyle nocne - ćmy, które je zapylają.  Roślina trująca dla ludzi i również dla zwierząt, a jednocześnie lecznicza i stosowana w kosmetyce.  Co ciekawe, olbrzymie połacie cmentarza w Hrebennem porośnięte są właśnie przez mydlnicę. 
Było już po osiemnastej, pogoda ładna, słoneczna, ale mimo wszystko zbliżał się wieczór. Bez namysłu wstąpiłam do pierwszego napotkanego przy drodze domu. Poznałam bardzo sympatyczną Panią Mariolę. 
 
Skorzystałam z propozycji Pani Marioli, którą poznałam tuż po przybyciu do Mostów Małych. Pani Mariola zaoferowała mi wspólną podróż po ciekawych miejscach, wartych zwiedzenia. Skusiłam się i postanowiłam spędzić na Roztoczu nie jeden, ale dwa dni. 


Umówiła mnie z Panią Agatą Słotwińską i Panią Olgą Żmudą. Okazuje się, że we wsi nie mieszka nikt z rodziny Stankiewiczów. Pani Agata Słotwińska opowiedziała mi, że właściwe Mosty pierwotnie znajdowały się tam, gdzie wieś Potoki. Z powodu licznych najazdów tatarskich i spustoszeń, jakie czynili ludność przeniosła się na obecny teren, bardziej grząski, podmokły, pełen stawów. Ludzie budowali między domami dużo mostków i stąd nazwa Mosty Małe, w odróżnieniu od istniejących koło Rawy Ruskiej Mostów Wielkich (dziś na Ukrainie).

We wsi stoi stara, drewniana zabytkowa dzwonnica, a obok stoi kamienny krzyż. Pani Olgi wspomniała, że wg relacji jej mamy to był krzyż pańszczyźniany wybudowany na pamiątkę zniesienia pańszczyzny. Od 1917 roku istniała tu drewniana cerkiew pw. Opieki Najświętszej Marii Panny, która spłonęła w 1944 roku w trakcie działań wojennych. Data niepewna, bowiem w niektórych przewodnikach informują o 1941 roku. 
Cerkiew należała do parafii Hrebenne. Podobno w tym miejscu grzebano zmarłych.


Na rozwidleniu droga, którą można dojechać do cmentarza unickiego. W XIX w. założono we wsi cmentarz grzebalny, na którym do dziś zachowało się wiele nagrobków bruśnieńskich, na niektórych napisy po ukraińsku. Na cmentarzu pochowany jest właściciel gorzelni, w tej chwili grób zapadnięty. Pochowani są radzieccy żołnierze. Jest dużo grobów Wasylinów/Waselinów/Wasyłynów. 

Hrebenne
Hrebenne - wioska została osadzona na prawie wołoskim i składała się z wielu dworzysk (Barany, Bożyki, Horaje, Jalinka, Smreczyna, Bukowina). 

Wieś królewską Hrebenne otrzymał w 1565 roku Stanisław Zamoyski od króla Zygmunta Augusta. Na przestrzeni historii była własnością: Zamoyskich, Romanowskich i Sapiehów. XIX wiek - Hrebenne zostaje zakupione przez Sapiehów, którzy ponadto wykupują w 1889 roku także sąsiednie Siedliska i tam tworzą stolicę swych dóbr.

U stóp stromego wzgórza, na którym znajduje się zabytkowa cerkiew pw. św. Mikołaja przepływa roztoczański strumyk Prutnik, dopływ Sołokiji. Cerkiew św. Mikołaja z 1697 roku jest jednym z najcenniejszych w Polsce zabytków budownictwa drewnianego. Ma konstrukcję zrębową i jak inne świątynie unickie jest zwrócona prezbiterium na wschód. Wszystkie 3 części budowli: prezbiterium, nawa główna i babiniec są trzykondygnacyjne wzniesione na planie kwadratów i nakryte ośmiopołaciowymi kopułami zwieńczonymi pozornymi latarniami, które z kolei pokryte są pękatymi kopułami z iglicami.
Cerkwią opiekuje się Pan Bożyk z Hrebennego. Warto poprosić Go o otwarcie świątyni.
W środku świątyni znajdują się fragmenty pochodzącego z XVII – XVIII wieku, ikonostasu. W 1965 roku cerkiew zamieniono na kościół rzymskokatolicki, przy czym służy również grekokatolikom. W każdą niedzielę odbywa się jedna msza w obrządku wschodnim. Powstanie kościoła grekokatolickiego zwanego oficjalnie Kościołem katolickim obrządku Bizantyjsko-Ukraińskiego jest wynikiem Unii w Brześciu Litewskim w 1596 roku pomiędzy kościołem katolickim i cerkwią prawosławną na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej, która uznała zwierzchność papieża, zachowując odrębną hierarchię kościelną. 
Tuż przed wejściem murowanej bramy, rośnie (widoczna na zdjęciu) potężna lipa, oznakowana tabliczką "Pomnikiem Przyrody". 


 
Przy cerkwi znajduje się czworoboczna drewniana dzwonnica, która powstała pod koniec XVII wieku, wraz z dwoma dzwonami ( z czego jeden został stworzony z okazji 1000 – lecia chrztu Rusi. Do 1941 roku znajdowały się 3 dzwony, które zostały zarekwirowane przez Niemców. W latach 60. XX wieku zakupiono dla cerkwi "dzwon św. Mikołaja", natomiast z okazji 1000- lecia Chrztu Rusi w 1988 roku zakupiono drugi dzwon "Św. Włodzimierz Wielki".  
 
**
W lesie, na północ od wsi, przy drodze do stacji kolejowej, znajduje się stary cmentarz, na którym zachowało się wiele ludowych nagrobków bruśnieńskich. Znajdują się tu groby mieszkańców, także poległych w bratobójczych walkach po I i II wojnie światowej. Cmentarz jest nadal czynny, o czym świadczą współczesne nagrobki.

Fot. Rastawieckij (1865-1947) - paroch Hrebennego
 

Fot. Cmentarz w Hrebennem porośnięty przez trującą mydlnicę lekarską (Saponaria officinalis) 

Nieco dalej, również w lesie znajduje się cmentarz choleryczny z 1915 roku, gdzie pochowano mieszkańców Hrebennego, którzy zmarli w czasie panowania epidemii.
Leśną drogą obok cmentarza chodzili do Hrebennego mieszkańcy Mostów Małych. Do cerkwi, po wojnie do szkoły. 
**
Lubycza Królewska - romantyczny zakątek Roztocza. Hotel "Kresówka"


2 komentarze:

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 73. rocznica Bitwy pod Kuryłówką (1) 74. rocznica tragicznej śmierci Janiny Przysiężniak ps Jaga (1) 77. rocznica Bitwy pod Kuryłówką (1) 78. Rocznica Bitwy pod Kuryłówką 7 maja 2023 (1) 78. rocznica zamordowania Janiny Oleszkiewicz Przysiężniak ps Jaga (1) 8 maja 1945 (3) Adamowicz (1) Adamus (1) AGAD (23) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (3) Andres Celestino (1) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Arolsen (2) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (2) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (2) Baran Anna (1) Baran Paweł (1) Baran Prokop (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (2) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Batorz (1) Baumann (1) Baumberger (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (10) Beigert Maciej (1) Beksińska Zofia (1) Beksiński Zdzisław (1) Bełz (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Berntsson (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielak (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (6) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brusno Nowe (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzuszkiewicz (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buffi (1) Buniowski (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk Elimelech (1) CAW (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) Chłodnicki Stanisław Wojciech (1) cholera (2) Christoph von Schönborn (1) Chudy (2) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieszanów (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (6) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz ewangelicki (1) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Na Pęksowym Brzyzku (1) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz Stary w Jarosławiu (1) cmentarz w Cisnej (1) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czahary Zbaraskie (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (2) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Ryszard (1) Ćwikła Stanisław (1) Ćwikła Stanisław (1908-1985) (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Flawian (1880-1942) (1) Dąbrowski Walerian (1909-1939) (2) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Denker Emil (1) Deportacje (1) Deutschbach (1) dezynteria (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) drużyny strzeleckie (1) Drzewo genealogiczne (24) Dück (1) Duda (1) Duda z Argentyny (1) Dworaczek (1) Dynów (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Elimelech z Leżajska (1717–11.03.1787) (1) Ellis Island (1) Ellisisland (5) emigracja (2) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (6) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (8) Federkiewicz (1) Fehlbach (2) Feldman (21) Feldman Aleksander (1) Feldman Ecopark w Charkowie (1) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (6) Feldman Józef (1) Feldman Julian (7) Feldmann Johan (1) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (2) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) Gawalewicz Ignacy (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gdula Atanazy (1) Gdula Stanisław Jerzy (1935-2011) (1) Gedrojc (1) Gedrojć (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gorylewicz (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graber (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Groß-Rosen (1) Grossman (1) Grottger Artur (1) Grottger Jarosław (1) Gródek Jagielloński (2) Gruntowicz (1) Gryger (1) grypa (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Harlender Jan (1887-1939) (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (15) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Wojciech (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hibsch (1) Hirschbach (2) Historia (3) hiszpanka (1) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (5) Hrebenne (3) Hryniszyn (1) Huber (1) Huta Kryształowa (1) Hütter (2) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jadwiga Berntsson odeszła (1) Jaga (5) Jagiełła (1) Jak wygląda praca genealogów amatorów (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (9) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (9) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (3) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (2) Kalimon Władysław (1) Kałmuk (3) kampania wrześniowa (1) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (2) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kiersnowscy (1) Kiersnowski Aleksander (1934-2018) (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kleszyński (1) Kłupko (1) Kobelnica (1) Kobylnica (3) Koch (1) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (32) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (3) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kosów Poleski (1) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) kowadło (1) kowal (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalówka (1) Kowalska Dorota (1) Koziarnia (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Jan (1946-2018) (1) Krach Weronika (1) Krach Weronika (1926-2018) (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (3) Kronenberger (4) Kronika Szkolna Dornbach (1) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (10) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) kuźnia (1) Kwiatek Ludwik (1) Kwiecińscy w Kanadzie (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Larendowicz Zbigniew (1916-2019) (1) Laszki (1) Legenda (2) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Lewiński (1) Leżachów (1) Leżajsk (24) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Linowski (1) Lisowski (1) Listy z podróży do Ameryki (1) Litke (1) lniany obrus (1) Loeffler (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Lubycza (1) Lubycza Królewska (2) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Ludzie bezdomni. 8 maja 1945 (1) Luton (1) Lwów (16) Lwów sw. Anny (2) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łówcza (1) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magia jednego zdjęcia (1) Magiera (1) Magierów (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (2) Markowski (1) Markut Zbigniew (2) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (6) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (3) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (2) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (2) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Montonati Carolina (1) Mortka (1) Most drogowy im. Franciszka Przysiężniaka na Sanie w Jarosławiu (1) most na Sanie (1) Mosty Małe (4) Motyka (1) Motyka Janusz (2) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) MZL (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Narol (1) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Nida Tadeusz (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niemczyk Stefania (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nowosielski Jerzy (1) Nysa (1) obrona narodowa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Józefa (1) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (8) Ordyczyński Andrzej (1) Ordyczyński Antoni Jan (1) Ordyczyński Jan Antoni (1) Ordyczyński Józef (1) Ordyczyński Stefan (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Orłowski (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) Państwowe Gimnazjum w Leżajsku (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Pengier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Pityński Andrzej (1) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) Płazów (1) Płazów par. Cieszanów (1) poczta (2) Poddębce (1) Poddubce (1) podkowa (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Pokrywka Janina (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych 1926 (1) Polska The Times (1) Polska Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) pomnik katyński (1) pomnik Wołyniaka (1) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potoki (1) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) Powstanie styczniowe (1) powstanie warszawskie (1) Prasol (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (2) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (2) Pudełkiewicz (2) Puławy (1) Pysznica (1) Racławice (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (2) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) refleksje na temat (3) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Roztocze (2) Ruda Różaniecka (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Rzyczki koło Rawy Ruskiej (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Saniński Stanisław (1) Schaff (1) Schiffer (2) Schoenborn (4) Schoeser (1) Schoesser (2) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (3) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniachówka (1) Sieniawa (1) Sienkiewicz Henryk (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Sobieski (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Spis Ludności Mosty Małe (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (12) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Franciszek (1929-2012) (1) Stankiewicz Jan (4) Stankiewicz Janina (8) Stankiewicz Karol (3) Stankiewicz Stanisław (1) Stankiewicze z Dynowa (1) Stankiewicze ze Zbaraża (1) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (2) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stelmachowicz Janina (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (2) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczecinek (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szczepkowski Kazimierz (1) Szczęsny (1) Szeliga (1) Szeliga Bronisław (1) Szeliga Władysław (1) Szeliga Zygmunt (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) szkarlatyna (1) Szkoła Podstawowa nr 2 w Leżajsku (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) Szuber (1) Szurmiak Franciszek ks. (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (3) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tapper (1) Tarnawiec (10) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) Tłumacz (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (3) TTN (1) Tuligłowy (1) Turewicz (1) Turki (2) Turzańska Teresa (1) TVP Lublin (1) Twer (1) Tyburczy (1) tyfus (3) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (3) UJ (4) Ujejski (1) UJK (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) ul. Harlendera (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Ungeheur (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wacek (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (3) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (3) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (2) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wodziński Marian (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (3) Wojnar Antoni (1) Wolf (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (2) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (1) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (2) Wspomnienia Marii Szamik (1) Wszystkich Świętych (1) WW II (1) Wykaz Uczniów Rocznik 1936-1937 (1) Wyszatycki (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (2) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzecze (1) Zarzycki (1) Zarzycze (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (3) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Zjazd Hausnerów (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Zoladkiewicz (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (7) Żubracze (7) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...