'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

środa, 7 czerwca 2017

Kucharski Stanisław (1941-2016)

Minęło dokładnie 6 miesięcy od śmierci Stanisława Kucharskiego. Znałam Pana Stanisława zaledwie od kilku lat. Zawsze serdeczny, pogodny, życzliwy i mimo poważnej choroby niezwykle dowcipny. Obdarzył mnie kiedyś wielkim komplementem mówiąc, że traktuje mnie jak członka rodziny. 
Przychodził do mnie do pracy na pogaduszki, rozmawialiśmy najczęściej na tematy związane z genealogią. Wiedząc, że interesuję się genealogią i tworzeniem tablicy pokrewieństw, chętnie opowiadał o rodzinie, o swoich korzeniach, a ja, skrzętnie notowałam w pamięci wszystkie informacje dotyczące pochodzenia przodków p. Stanisława. W kręgu moich zainteresowań pojawiało się nazwisko Kucharski i Kościółek, a tak nazywali się Jego przodkowie. Pół roku temu, właśnie 7 grudnia 2016, będąc na spotkaniu w Muzeum Ziemi Leżajskiej dostałam piękną czarną filiżankę od Krysi Kucharskiej. Dostałam ją nie osobiście od Krysi, ale przekazała mi tę filiżankę jej kuzynka, bo jak usłyszałam Krysia nie mogła przyjść do Muzeum. Z prezentu się ucieszyłam. Nie byłam świadoma, że za parę godzin usłyszę smutną wiadomość o śmierci męża Krysi. Właśnie w tym dniu, 7 grudnia zmarł jej mąż Stanisław, znany w Rodzinie jako Maciek. Odtąd sprezentowana filiżanka kojarzyć mi się będzie z dniem odejścia Stanisława Kucharskiego. ***
Rodzina Kucharskich pochodzi z Baranowa Sandomierskiego. Dziadkowie Stanisława 'Maćka' - Walenty Kucharski i jego żona Ludwika z Drzewińskich pochowani są w Baranowie na Cmentarzu. 
Walenty i Ludwika mieli pięcioro synów: Ksawerego, Jana, Stanisława, Michała i Tadeusza. 
Tadeusz Kucharski  (ojciec Maćka) poślubił Stanisławę Kościółek z Niska, najmłodszą córkę Piotra Kościółka i Magdaleny z Kumięgów.Stanisława Kucharska z d. Kościółek
Kucharscy przez jakiś czas mieszkali w Nisku, przyjechali z Pysznicy do Niska na początku wojny, a po wojnie przeprowadzili się do Mielca. Tadeusz Kucharski objął tam stanowisko kierownika w Zakładzie Ubezpieczeń. 
Dom Kucharskich w Nisku
Stanisław Kucharski s. Walentego i Ludwiki - brat Maćka pracował w Rzeszowie również w PZU. 

Wujek Maćka Stanisław Kucharski z żoną Anną
Stanisław 'Maciek' Kucharski ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące w Mielcu, XI klasę i maturę zdobył w Liceum w Rzeszowie. Pracował w PZU w Rzeszowie oraz w delegaturach, kolejno w Przemyślu i Dębicy. Przeniósł się do Leżajska, gdzie objął stanowisko kierownicze w PZU. 

  
26 grudnia 1966 roku poślubił Krystynę Wojnar z Leżajska, córkę Antoniego Wojnara i Antoniny z Kisielewiczów. Mieli dwóch synów Piotra Macieja. Stanisław Kucharski zmarł 7 grudnia 2016 w Leżajsku. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku.
***
Piotr Kościółek to Maćka dziadek po kądzieli. Piotr ożenił się z Magdaleną Marianną Kumięgą. Babcia Magdalena urodziła się 5 czerwca 1884 roku w Kopkach koło Rudnika. 
Część rodziny babci Magdaleny mieszkała w Ulanowie, trudnili się flisactwem. Babcia była dzieckiem z drugiego małżeństwa. 
Miała zaledwie 16 lat, gdy w 1900 roku poślubiła trzydziestoparoletniego Piotra Kościółka z Niska, właściciela restauracji. Piotr był dość zamożnym, jak na tamte czasy człowiekiem. Oprócz domu i restauracji w Nisku miał jeszcze dwie piętrowe kamienice w Jarosławiu. Miał też fabryczkę trykotaży w Łodzi.
W rodzinie Kościółków Piotra i Magdaleny urodziło się 7 dzieci: Stefan, Maria (1905), Leopold (1909), Helena (1912), Eleonora (1913), Jan i Stanisława.  
Najstarszy ich syn Stefan, jako gimnazjalista z Niska brał udział w Obronie Lwowa i w Obronie Lwowa zginął. 
Jak pisze w książce "Babunia" Maria Zarańska - wnuczka Piotra i Magdaleny Kościółków, córka Heleny:
"Stefan- romantyk, porwany hasłami w obronie Lwowa i lwowskich dzieci wraz z kolegami wyruszył na wschód. Gimnazjaliści z Niska mieli bronić jakichś obiektów na przedmieściach Lwowa. Po bardzo krótkim szkoleniu znaleźli się w okopach. Młodzi, niefrasobliwi chłopcy, nie mający żadnego doświadczenia wojskowego nie zachowali należytej ostrożności. Nieszczęsny Stefan w pewnym momencie wychylił głowę z okopów. Ukraiński snajper tylko na to czekał. Po postrzale w głowę Stefan zginął na miejscu.
Jeszcze jeden z tej grupy chłopak poległ. Marian Zaręba. Obaj zostali pochowani na Cmentarzu Orląt Lwowskich". 
Stefan Kościółek
Mieszkańcy Niska ufundowali na początku lat dwudziestych ub. w. pomnik upamiętniający bohaterską postawę Stefana Kościółka i Mariana Zaręby. W latach 50. ze względów politycznych pomnik został zburzony i zatopiony w starym korycie Sanu. Dopiero po 1989 roku z inicjatywy niżańskiej Solidarności pomnik został odbudowany, wydobyto z Sanu obelisk wraz z częścią tablicy z napisami. 

Po odzyskaniu niepodległości Dziadkowie przenieśli się bliżej Lwowa i zamieszkali w Kowalewie na Powiślu. Wkrótce dziadek Piotr zmarł w czerwcu 1921 roku. Został pochowany w Nisku. 

Drugi syn Dziadków - Leopold Antoni Kościółek ur. 5 XI 1907 w Nisku, absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Nisku? czy Seminarium Męskie w Rudniku nad Sanem? Zamordowany w Katyniu. 
Fot. Leopold Kościółek z żoną Stefanią i córką WiesiąLeopold był nauczycielem w szkole powszechnej w Siedleczce pow. przeworski. Zmobilizowany w 1939 jako podporucznik rezerwy dostał się do niewoli. Rodzina została powiadomiona przez Szwajcarski Czerwony Krzyż, że w czasie ekshumacji w lesie katyńskim zidentyfikowano zwłoki Leopolda Kościółka. Leopold żył 33 lata, osierocił jedyną córkę Wiesię i żonę Stefanię. 

Maria Kościółek c. Piotra i Magdaleny wyszła za mąż za Stanisława Dąbrowskiego. Razem z dziećmi -  Henrykiem (ur. 1928), Zbyszkiem (ur. 1929), Ryśkiem (ur. 1932) i Joanną (ur. 1935) zamieszkali w Łańcucie, gdzie Stanisław pracował, jako ogrodnik w dobrach hr. Alfreda Potockiego. Po wojnie i nacjonalizacji majątku Potockich z Łańcuta zamieszkali w Cierni na Ziemiach Odzyskanych. 

Helena Kościółek c. Piotra i Magdaleny (ur. się 6 lipca 1912) ukończyła Seminarium Żeńskie Sióstr Boromeuszek w Łańcucie. Razem z mężem Romanem Ślęzakiem pochodzącym z Baranowa Sandomierskiego. 
Roman Ślęzak ur. 20 lutego 1909, jako syn Jana i Anny z Krzemińskich. 
Helena i Roman wzięli ślub 26 grudnia 1934 w Nisku, pracowali jako nauczyciele. Mieli dwoje dzieci - Ryszarda(ur. 1936) i Marię (ur. 1940).


Fot. z albumu Marii Zarańskiej
Pierwowzorem popularnej piosenka polskich partyzantów z okresu II wojny światowej "Rozszumiały się wierzby płaczące" był Roman Ślęzak, z tym, że pieśń miała tytuł "Rozszumiały się brzozy płaczące". Nieznana osoba zmodyfikowała nazwę zmieniając brzozę na wierzbę.
Jan Kościółek s. Piotra i Magdaleny w sierpniu tuż przed wybuchem wojny 1939 został zmobilizowany, podobnie jak jego brat Leopold. W październiku dostał się do niewoli pod Birczą, przebywał w obozie jenieckim w Tarnowie. Po wojnie wyjechał z Niska i z żoną Teodozję ze Zwierzyńca zamieszkali w Świebodzicach. Prowadzili wspólnie mały wyszynk. Mieli troje dzieci - Janusza, Grażynę i Adama. 

Eleonora c. Piotra i Magdaleny (ur. 1913) wyszła za mąż za Szackiego.

***
Babcia Kościółkowa miała brata - niebieskookiego o blond włosach Stanisława Kumięgę. Ożenił się z Matyldą z Rudnika i w Rudniku zamieszkali. Mieli sześcioro dzieci: Jana, Irenę, Hieronima, Hankę, Staszkę i Michała. Stanisław i Matylda dość wcześnie umarli. 

***

***
 tree
***


Literatura:
Maria Zarańska - Babunia. Sandomierz 2015
Maria Zarańska - Rodzice. Sandomierz 2016
Maria Zarańska - Opowieści zwykłe, niezwykłe i niesamowite. Sandomierz 2014
Muzeum Wojska Polskiego - Biogramy Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (21) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (2) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (1) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (8) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (4) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) cholera (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Stanisław (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Florian (1) Dąbrowski Walerian (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dück (1) Dworaczek (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellisisland (5) emigracja (1) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (1) Feldman (19) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (5) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grossman (1) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (13) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hirschbach (1) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (1) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (6) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (7) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (2) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (1) Kałmuk (3) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (1) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (2) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (2) Kronenberger (4) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (14) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (5) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (2) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (1) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (7) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (1) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) Pysznica (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (2) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisław Jerzy Gdula (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (5) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) TMZL (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (2) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (1) Wojnar Antoni (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (1) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...