'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Wojnar Antoni (1910-1982)

Biografię Antoniego Wojnara napisałam na podstawie wspomnień przekazanych mi przez jego córkę - Krystynę Wojnar Kucharskiej.

Antoni Wojnar urodził się 6 listopada 1910 roku w Maleniskach. Syn Jana i Marii z d. Kułacz. Ojciec Jan Kułacz s. Andrzeja i Agnieszki Wal żył 89 lat, matka Maria z d. Kułacz c. Jana Kułacza i Marii Kunner żyła 55 lat. 
Antoni był najmłodszy z pięciorga rodzeństwa, miał brata Stanisława oraz siostry: Julię, Helenę i Anielę.

Dzieciństwo i młodość
Antoni uczęszczał do szkoły podstawowej w Jelnej, następnie po zdaniu egzaminu wstępnego był uczniem Państwowego Gimnazjum w Leżajsku. 
20 maja 1926 roku uczniowie Państwowego Gimnazjum w Leżajsku złożyli własnoręczne podpisy w Księdze Pamiątkowej z okazji 150-Lecia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. 

Po ukończeniu 6 klas gimnazjalnych, przerwał naukę. Pomimo usilnych starań, pozostawał bez pracy.
Pod koniec II wojny światowej zdał egzaminy w ramach tajnego nauczania uzyskując świadectwo dojrzałości Liceum Ogólnokształcącego w Leżajsku.
Był członkiem ZMW RP ‘Wici’.

Praca
            W 1933 roku pracował jako pomoc biurowa w kancelarii komornika Sądu Grodzkiego w Leżajsku. Po zdaniu egzaminu pocztowego w 1937 roku otrzymał pracę w Równem na Wołyniu. Rok później przeniósł się do Sądu Grodzkiego w Birczy, gdzie pełnił funkcję urzędnika sądowego w Wydziale Karnym. W pierwszych miesiącach wojny powrócił do Leżajska. Zamieszkał przy ul. Mickiewicza 31.
           W latach 1941 - 1943 pracował w Spółdzielni Rolniczo-Handlowej.
Po wyzwoleniu przystąpił do pracy na rzecz odbudowy zniszczonego miasta. W lipcu 1944 r. zgłosił się ponownie do Spółdzielni, gdzie razem z innymi pracownikami odgruzowywać, a następnie odbudować spalony przez hitlerowców magazyn.

Na zdjęciu: Pracownicy GS SCh w Leżajsku. Rok ok. 1944. I rz. od lewej: Edward Szepelak- ojciec Zygmunta z Podklasztoru, mieszka koło Górala, prezes spółdzielni, Franciszek Cichoń, Irena Kiszakiewicz, Szydłowski, Pankówna z Gillershofu, Malepszy, Władysława Gdula z d. Matuszko- żona Kazimiera Gduli, Antoni Wojnar, II rz. od lewej: Antoni Paszek, Irena Kurowska z d. Depowska, Panek Maria?, Stanisław Gdula, Józef Baj, Paweł Flisak, Jan Śliż, III rz. od lewej od góry: Irena Kośmider z d. Jędrzejowska, Wiech - prof. gimnazjalny, Władysław Ordyczyński.

Wstąpił do Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych, pełniąc funkcję sekretarza, a później przewodniczącego.
W 1946 roku wystąpił z wnioskiem, jako radny Miejskiej Rady Narodowej o odtworzenie zasobów bibliotecznych, całkowicie zniszczonych podczas wojny. Bibliotekę utworzono w gmachu Miejskiej Rady Narodowej, akt założenia datowany jest na 3 maja 1947 roku, a na dokumencie widnieje podpis Antoniego Wojnara. Akt założenia Miejskiej Biblioteki Publicznej podpisali również Kazimierz Gdula, Roman Szczupak, Marcin Pełka, ks. Józef Gorczyca i Aleksander Szmidt. Pierwszymi bibliotekarzami byli Antoni Wojnar i Danuta Kisielewicz. Przeprowadził akcję zbiórki książek od mieszkańców Leżajska, przekazywane książki skompletowano i skatalogowano, stopniowo wzbogacając księgozbiór o nowo zakupione pozycje. Udało się zebrać 2 000 tomów. Uruchomiono wypożyczalnię.

Okupacja
            Podczas okupacji niemieckiej nie pozostawał obojętny na krzywdę ludzką. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), czynnie uczestnicząc w organizacji. Do jego zadań należało zbieranie informacji i danych gospodarczych z terenu Spółdzielni i stacji PKP. Uczestniczył w dystrybucji prasy podziemnej. Dodatkowo zbierał fundusze na wdowy i dzieci poległych oraz przebywających w więzieniach i obozach.
28 maja 1943 roku podczas pacyfikacji Leżajska był poszukiwany przez gestapo. Do czasu wyzwolenia przez ZSRR pozostawał w ukryciu. W tym czasie ukończył liceum.
            2 maja 1949 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie za działalność w Armii Krajowej. Wymierzono mu karę pozbawienia wolności na 6 lat oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 2 lat oraz utratą całego mienia na rzecz Skarbu Państwa.
25 marca 1954 roku uchwalono decyzję o amnestii, Antoniemu unieważniono wyrok z dniem 7 listopada 1956 roku i wykreślono wpis o skazaniu z wszystkich rejestrów karnych.

Praca społeczna
            W związku ze spaleniem Żeńskiej Szkoły w Leżajsku, Antoni Wojnar zainicjował i doprowadził do zorganizowania budowy nowego gmachu szkolnego. Jako sekretarz Komitetu przez wiele lat poświęcił czas i siłę na zdobycie środków i funduszy na budowę szkoły. Ze strony mieszkańców było brak zrozumienia, ponieważ ludność trwała w przekonaniu, że to Niemcy powinni naprawić wyrządzone miastu szkody.
Na terenie Leżajska po wojnie działały wrogie ośrodki przeciwne legalnej władzy ludowej, siały wrogą propagandę, społeczeństwo było zdezorientowane. Antoni, który od młodych lat był sympatykiem socjalizmu pomyślał o potrzebie zorganizowania w Leżajsku partii politycznej. Został członkiem PPS, a potem sekretarzem tej partii. Członkowie PPS brali udział w działalności rad narodowych, w Miejskiej radzie Narodowej w Leżajsku i Powiatowej radzie Narodowej w Łańcucie. Koło PPS przed zjednoczeniem liczyło kilkudziesięciu członków m. in. Janina Hebak, Aleksander Schmidt, Kazimierz Gdula, Roman Szczupak, Edward Trociuk, Aldona Lenar, Antonina Śliwińska, Janina Lotz, Anna Jaszewska, Irena Horoszko, Tadeusz Kisielewicz, Franciszek Szpila, Eugeniusz Kuszaj, Stanisław Stępień, Marian Żak, Władysław Pieniążek. Przewodniczącym był Jan Płaza, skarbnikiem Danuta Kisielewicz. 

Antoni Wojnar był również przewodniczącym Polskiego Czerwonego Krzyża w Leżajsku oraz członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Przez szereg lat pełnił funkcję sekretarza Koła Miejskiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD).

Odznaczenia
            Za działalność w PCK otrzymał odznakę honorową III stopnia, czyli Krzyż PCK. Posiadał również medal pamiątkowy ‘Za wolność i Zwycięstwo’ oraz odznakę ‘Zasłużony dla województwa rzeszowskiego’.

Rodzina
            6 lipca 1938 roku poślubił Antoninę z Kisielewiczów, ur. 17 grudnia 1905 roku. Antonina była córką Józefa Kisielewicza i Józefy Raźnikiewicz. Ślub odbył się w Giedlarowej.                                      
Mieli dwójkę dzieci – Krystynę i Zbigniewa.
Żona zmarła 26 sierpnia 1974 roku.
Antoni Wojnar zmarł 1 stycznia 1982 roku. Zasłabł w drodze do kościoła, nieznajoma kobieta wezwała pogotowie ratunkowe, ale pomimo prób reanimacji w szpitalu nie udało się go uratować. Był człowiekiem bardzo rodzinnym, wnuki mimo, że że nie dane im było długo cieszyć się dziadkiem, bardzo miło go wspominają.          


2 komentarze:

 1. Z ciekawoscia przeczytalam biografie pana Antoniego Wojnara. Znalam go, bo mieszkal blisko nas. Czytajac o jego zyciu pomyslalam sobie, ze znamy ludzi z widzenia, mijamy ich, a nic o nich nie wiemy. Co najbardziej uderzylo mnie w zyciorysie pana Wojnara? Otoz to, ze zorganizowal on biblioteke w Lezajsku. Od razu wyobrazilam sobie ludzi przynoszacych ksiazki, katalogowanie ich, ukladanie na polkach... Wiele, wiele lat pozniej i ja korzystalam z tej biblioteki. Z ciekawoscia obejrzalam zamieszczone zdjecia. Spogladalam na kazda twarz, zeby sobie przypomniec, jak wygladali niektorzy z tych, ktorych znalam. Mam tu przede wszystkim na mysli pana Cichonia, ojca naszej szkolnej kolezanki Basi.
  Mam nadzieje Aniu, ze napiszesz o kolejnych osobach z Lezajska, ktore zasluguja na przypomnienie ich i na nasza pamiec o nich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szanowna Pani Anno
  Zainteresowało mnie zdjęcie Antoniego Wojnara w mundurze. Ma on przypiętą odznakę pamiątkową Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowii Mazowieckiej - Komorowie. Wzór ten wprowadzono bodajże w 1929 r. Jest zatem wielce prawdopodobne, że albo fotografia przedstawia kogoś innego (w okresie 1934/35 gimnazjum leżajskie ukończył niejaki Andrzej Jan Wojnar - może brat?), albo Antoni Wojnar zdołał oszukać śledczych UB i cała historia podana przez niego w aktach śledztwa jest zmyślona (np. o tym ze wyrzucono go ze szkoły, matura bowiem była niezbędna do szkoły podchorążych, a Wojnar miał ją mieć dopiero w tajnym nauczaniu). Tak czy inaczej, jeżeli zdjęcie przedstawia jego, to służył on w WP i prawdodpobnie ukończył pdchorażówkę.
  Pozdrawiam
  Mirosław Surdej

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 73. rocznica Bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (22) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (3) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (2) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Baumann (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (10) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Berntsson (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (4) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzuszkiewicz (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) cholera (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz ewangelicki (1) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz Stary w Jarosławiu (1) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Ryszard (1) Ćwikła Stanisław (1) Ćwikła Stanisław (1908-1985) (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Florian (1) Dąbrowski Walerian (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) drużyny strzeleckie (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dück (1) Dworaczek (1) Dynów (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellis Island (1) Ellisisland (5) emigracja (2) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (2) Feldman (19) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (5) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Feldmann Johan (1) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gdula Atanazy (1) Gdula Stanisław Jerzy (1935-2011) (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gorylewicz (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grossman (1) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gruntowicz (1) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Harlender Jan (1887-1939) (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (14) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hibsch (1) Hirschbach (2) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (2) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jadwiga Berntsson odeszła (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (7) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (9) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (3) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (2) Kalimon Władysław (1) Kałmuk (3) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (2) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kobylnica (1) Koch (1) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (3) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Jan (1946-2018) (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (3) Kronenberger (4) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Listy z podróży do Ameryki (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (15) Lwów sw. Anny (1) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (6) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (3) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (2) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Nida Tadeusz (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nowosielski Jerzy (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (8) Ordyczyński Antoni Jan (1) Ordyczyński Jan Antoni (1) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Pityński Andrzej (1) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) pomnik katyński (1) pomnik Wołyniaka (1) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (2) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) Pysznica (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (3) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Sienkiewicz Henryk (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (6) Stankiewicz Stanisław (1) Stankiewicze z Dynowa (1) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) Tłumacz (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (3) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) UJK (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) ul. Harlendera (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wacek (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (1) Wojnar Antoni (1) Wolf (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (2) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...