Na stronach grupy niezależnych genealogów Lubelszczyzny 'Lubelskie korzenie', która opracowuje akty metrykalne parafii lubelskich z lat 1797-1948 udało mi się odnaleźć tam akt urodzenia dziadka mojego szwagra.
Regionalna Baza Indeksów Ksiąg Metrykalnych Lubelszczyzny zawiera fajną wyszukiwarkę nazwisk w bazie.
Stefan Edmund Regmunt vel Sobieszczański syn Konstantego Regmunt vel Sobieszczański i Anieli z Rzepków.
Stefan Edmund Regmunt vel Sobieszczański urodził się 26 lipca 1897, Wólka Batorska k/ Janowa Lubelskiego. 17 lutego 1925 roku, o czym dowiedziałam się z adnotacji wspomnianej metryki odnalezionej w LTG, ożenił się w Krzeszowie z Kazimierą Pudełkiewiczówną.
zobacz: Stefan Sobieszczański i Kazimiera z Pudełkiewiczów
Na stronie Zamojskiej Rodziny Katyńskiej wśród ludzi związanych z Zamojszczyzną zamordowani przez NKWD w 1940 roku podają, że zamordowany w Twerze. Przodownik, funkcjonariusz Policji Państwowej, posterunek Puszcza Solska pow. Biłgoraj. Tablica w kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu
Inne źródła Katedra Polowa Wojska Polskiego) podają, że został zamordowany w Miednoje.
Księgi metrykalne USC 1890/Akt 13. Żółkiewka małżeństwa 1890 -zawierają wykaz małżeństw w parafii Żółkiewka sporządzony na podstawie spisu rocznego umieszczonego w księdze poślubionych. Figuruje Konstanty Regmunt Sobieszczański i jego żona Aniela Rzepka.
Syn Stefana Edmunda - Zbigniew Sobieszczański za działalność w ruchu oporu, został aresztowany w Biłgoraju, okrutnie torturowany, a następnie rozstrzelany na zamku w Zamościu. Wspominałam o nim w blogu Wanda Wasilewska
Drugi syn Stefana Edmunda Ryszard Sobieszczański zmarł w tym roku 20 lutego 2012 w Lesku. Pochowany jest razem z matką Kazimierą na cmentarzu w Lesku.
Dzieje gałęzi rodowych Sobieszczańskich są bardzo ciekawe. Tych gałęzi od wspólnego przodka było wiele. Nazwisko Sobieszczański pojawiło się dopiero około 1530 r. Otrzymało je w Sobieszczanach kilkanaście rodzin ze sobą różnie spokrewnionych. Było to tzw. nazwisko odmiejscowe. Oczywiście członkowie tych gałęzi mieszali się ze sobą.
Przydomki pojawiły się przed nazwiskami, gdy sam zapis imienia z dopiskiem "z Sobieszczan " już nie wystarczał dla odróżniania osób. Regmunt -Sobieszczańscy to przydomek jednej z gałęzi herbu Rogala. Wielu zatraciło nazwisko po deklasacji w XIX wieku i powróciło do samego przydomka. W XIX wieku szlachta bez ziemi była pozbawiana stanu szlacheckiego i odbierano im nazwiska Sobieszczański, jako szlacheckie a pozostawiano przydomki, jako nowe nazwiska.
Znalazłam też drugiego syna Konstantego Sobieszczańskiego i Anieli z Rzepków. To Zenon Sobieszczański ur 1903 w Wólce Batorskiej.
***
Sobieszczański h. Rogala v. Sobieściański, Sobeściański, Sobieszczyński, podobnie jak Nałęcze, wyszli ze wsi Sobieszczany w woj. lubelskim, która to wieś z czasem przekształciła się w zaścianek szlachecki. Różne linie Rogalitów Sobieszczańskich dla rozróżnienia używały przydomków, m. in. Piorun i Regmunt (Regmont, Regmąt, Rejmąt, Rejmont). Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w woj. bełskim 1782 oraz w Królestwie Polskim 1825.Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ