'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

wtorek, 23 lutego 2016

Gala Twórców Blog Roku 2015

Mój blog 'W poszukiwaniu korzeni. Zapiski Genealogiczne' bierze udział w konkursie Gala Twórców Roku 2015 - Blog Roku 2015 - Video Roku 2015
w kategorii 'Pasje i twórczość'.
Jeśli uważasz, że blog jest wart uwagi, zagłosuj, proszę na mojego bloga. Głosowanie do 1 marca 2016.

Dochód z sms-ów zostanie przekazany fundacji dzieci niczyje, która pomaga dzieciom doświadczającym przemocy.
Koszt SMSa: 1,23 zł brutto (1 zł + VAT).
W przypadku wysłania SMSa spoza terenu Polski, operator sieci gsm może naliczyć dodatkową opłatę roamingową, zgodnie z taryfą danego operatora.
wtorek, 16 lutego 2016

Papp, Gnändiger, Baczyński - galicyjscy urzędnicy w Leżajsku i Kuryłówce

Przeszukując księgi kościelne wielokrotnie natknęłam się na nazwiska Papp, Gnändiger, Baczyński, Wierzbicki. Nazwiska te pojawiają się w Kuryłówce, Leżajsku i Lwowie. Zwróciły moją uwagę, bowiem są to unikatowe nazwiska na naszym terenie. Nazwisk niemiecko brzmiących jest na naszym terenie sporo, ale to są przede wszystkim osadnicy, którzy przyjechali w ramach kolonizacji józefińskiej dużo wcześniej. Natomiast nazwiska Papp, Gnändiger, Baczyński pojawiły się pod koniec XIX wieku z chwilą powstania poczty i telegrafu w Leżajsku.
Skąd się znaleźli w Leżajsku? W Kuryłówce? Co łączy osoby o tych nazwiskach?

Za czasów Monarchii Austro-Węgierskiej nastąpił zmasowany napływ ludności mieszczańskiej, inteligencji, kadry kierowniczej i wojskowej. Delegowano ludzi z Austrii, Węgier. Przyjeżdżali również rzemieślnicy.

Jan Danielski urodzony w Krakowie w 1884 roku, z zamiłowania genealog, nauczyciel biologii w jednym z rzeszowskich gimnazjów (w latach 1918–39 i 1945–49) zestawił kartotekę wybitnych rzeszowskich rodów mieszczańskich oraz szlacheckich, zwaną Biogramy Rzeszowian. Kartoteka ta powstała w latach 20. na podstawie zapisów w aktach parafialnych, napisów na nagrobkach i adnotacji w prasie. Obecnie znajduje się w Dziale Historycznym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Zestaw ten stanowi niezwykle ważne źródło informacji o rzeszowskich rodach, które korzenie swoje wywodzą z bezpośrednio lub pośrednio z Węgier. Jest sprawą oczywistą, że nie wszystkie rodziny pochodzenia węgierskiego mieszkające w Rzeszowie znalazły się w Kartotece. [1].

W Kartotece Danielskiego figuruje Jan Papp, urodził się w komitacie Bihar, w miejscowości Mosupulurt na Węgrzech. Był szeregowcem 14 Pułku Huzarów w Rzeszowie, zmarł w 1864 roku, w wieku 23 lat. 
Papp: W języku węgierskim „pap” znaczy ksiądz. 

Ireneusz Papp de Köverszliget przybył do Galicji po 1848 roku. Zmarł w 1885 roku w Komańczy. 

Edward Papp (1848–1884) s. Jana i Julii Daszkiewicz był poczmistrzem w Leżajsku, ożenił się z Emilią Gnädinger (1853–1909) w Kuryłówce koło Leżajska. Emilia Gnädinger była córką Józefa i Marii Fruzińskiej. 
Byli oni kolonistami osadzonymi przez władze austrowęgierskie? 
Ojciec Edwarda - Jan Papp był żołnierzem w Rzeszowie przybyłym z Węgier. W tym czasie na terenie Rzeszowa mieściły się koszary kawalerii, w których stacjonowali węgierscy huzarzy. Na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku sztab 12. 

Edward i Emila Pappowie mieli trójkę dzieci 
– Tytusa Romana (ur. 14 kwietnia 1876 w Leżajsku nr 451) skan> http://www.szukajwarchiwach.pl/59/1271/0/-/1/skan/full/JPKn0U4uDcOn43YJDQOHpQ
- Stefana Józefa (ur. 22 września 1878 w Leżajsku 451 - zm. 1929 w Warszawie) >> skan http://www.szukajwarchiwach.pl/59/1271/0/-/1/skan/full/Nc6Hu6pUxXKdRWHPcla-uw
- i Helenę Karolinę (ur. 6 lipca 1880 w Leżajsku 451). Poślubiła Adama Baczyńskiego. Ślub odbył się w Kuryłówce.

Stefan Papp (ur. 22 września 1878 w Leżajsku), zam. w Kuryłówce 84 par. Tarnawiec, w wieku 30 lat poślubił 24 września 1909 Janinę Annę Wierzbicką  c. Daniela i Marii Dziengelewskiej (ur. 3 lipca 1884 w Bolechowicach), zam. w Przemyślu. Ślub odbył się w Przemyślu. 

(Fot. P1170219, Księga Zapowiedzi T. III. 1899-1934, Tarnawiec)
Stefan Józef Papp był historykiem, profesorem w I Gimnazjum w Rzeszowie. 
Stefan Józef Papp z żoną Janiną Anną Wierzbicką mieli syna Zbigniewa, który także był profesorem gimnazjum.

W 1879 r dyrektor telegrafów ze Lwowa powiadomił władze miejskie Leżajska, że otworzy stację, jeżeli miasto da pomieszczenia.
Wydzierżawił je miastu na ten cel właściciel apteki Emil Denker(1842-1921), powstaniec styczniowy. Od 1899r miasto wydzierżawiło swój budynek dla poczty i telegrafu, umowę przedłużono po 10 latach na dalszy okres. Poczta konna istniała do końca panowania austriackiego. Pocztą kierował naczelnik, pomagali mu asystenci. W 1861 roku poczmistrzem została Maria Gnändiger, w roku 1872 Maria Kiszakiewicz, którą zastąpił w roku 1901 Józef Piórecki. Jak udało mi się ustalić, Maria Kiszakiewicz urodziła się w Lubaczowie, jej rodowe nazwisko Fruzińska. Gdy jej mąż Bazyli Kiszakiewicz zmarł w 1857 roku, poślubiła 22 stycznia 1860 roku Antoniego Luckschandla. Zmarła w 1898 roku i jest pochowana na Starym Cmentarzu w Leżajsku.
Na leżajskim Forum prowadzonym przez Genka Kwiecińskiego znalazłam informacje, że pocztmistrzem w Leżajsku od 1864 r. był Teodor Baczyński z Hłudna, a Jakub Baltarowicz z Mościsk (?) – właścicielem poczty w Leżajsku (nr domu 147), tylko nie wiem w jakich latach.

Wart wspomnieć, że od 1904 r naczelnikiem poczty leżajskiej został Antoni Milli, jego asystentami byli Stanisław Grodecki i Kazimierz Płachociński. Placówka otrzymała nr 28. W 1909r naczelnikiem poczty został Stanisław Szlaiber, oficjałem Leon Chomicki, asystentem Leon Rawski. W 1912r doszedł do tej placówki, jako asystent Grzegorz Podhorecki, a w 1914r na to stanowisko doszedł Jan Sołtys.


***
Siostra Emilii - Franciszka Gnädinger wyszła za mąż za Teodora Sas Baczyńskiego s. Jana i Marii Teichmann, dyrektora poczty ze Lwowa zam ul. Kurkowa 19.  (AGAD Lwów par NMP Snieżnej, sygn 1625, fot. 83).

Ich sześcioro dzieci urodziło się we Lwowie, a syn Adam urodził się 21 sierpnia 1871, w Chołojowie, Dobrotwór dek. Bełz. 
31 lipca 1898 w Kuryłówce par. Tarnawiec, Adam Baczyński poślubił Helena Karolina Papp.
Świadkowie: Antoni Lukszandel, Franciszek Dziurzyński, Kornel Kiszakiewicz
(Lib Cop Kuryłówka Fot. HPIM0550.jpg). 
*****
AGAD Par. Lwów - parafia św. Andrzeja (Bernardynów), dek. Lwów; Księga metrykalna urodzeń, ślubów i zgonów sygn. 782, rok 1882.
Jadwiga Teresa c. Teodora Baczyńskiego i Franciszki Gnädinger ur 3 X 1882.

piątek, 5 lutego 2016

116 lat temu urodził się mój dziadek Julian Feldman

8 lutego 1900 roku urodził się mój Dziadek macierzysty Julian Feldman. Mój ukochany Dziadek, drugiego, tacierzyńskiego Dziadka nie znałam osobiście. 
Dziadek Julian bardzo kochał dzieci, wszystkie dzieci, także te mieszkające w okolicy, i z wzajemnością, bo dzieciaki we wsi uwielbiały Go. Na starość często przesiadywał na ławce pod orzechem, przylatywały do niego dzieciaki, a on ich zabawiał i rozbawiał. Częstował ich cukierkami, czasem poszturchiwał laską, a one rozkosznie latały wokół niego. Zmarł wiele lat temu, ale jeszcze do dzisiaj wspominają z rozrzewnieniem chwile spędzone z Dziadkiem, tak Go nazywały. 
Był bardzo rodzinny, troskliwy i miał ogromne poczucie humoru. I nigdy nie przeklinał. Wspominam dlatego, bo moja mama zawsze dawała nam Go za przykład, gdy usłyszała od kogoś nieparlamentarne słowa. Dziadek nigdy nie palił papierosów. Był duszą towarzystwa. 
Dziadek Julian nie dbał o siebie, żył dla rodziny, gdy trzeba było wezwać lekarza, załatwić lekarstwo zawsze przychodził pierwszy z pomocą i zawsze można było na niego liczyć. Uwielbiałam jeździć do Kuryłówki, chętnie pomagałam moim Dziadkom, a to pasłam krowy, a to nakarmiłam i napoiłam konia, nasypałam kurom pszenicy, przyniosłam ze studni wody. Jeździłam furmanką w pole, pomagałam przy żniwach i wykopkach, zwoziłam snopki z pola, nacięłam sieczki w sieczkarni. Z łezką w oku wspominam śmieszne rozmowy podczas śniadania, bo kiedy dziadek dyskutował z babcią, specjalnie odpowiadał jej nie na temat, że niby co innego usłyszał, babcia się wtedy denerwowała, a my, dzieciaki śmiałyśmy się do rozpuku. 
Mimo pogodnego charakteru w życiu nie miał lekko. W czasie I wojny światowej dziadek walczył w szeregach wojsk austro-węgierskich na froncie włoskim nad Piawą, gdzie jego kolega Józef Kosiarski został ranny podczas nalotu bombowego i stracił nogę, dziadek zachorował na malarię. Obydwaj trafili do szpitala w Jarosławie. W czasie II wojny brał udział w Wojnie Obronnej 1939 roku. Podczas nalotu bombowego w Sądowej Wiszni został uznany za zabitego. Okazało się, że to nie on, wkrótce dostał się w ręce wroga, w okolicach Przeworska udało mu się zbiec z pociągu. 

Przeżył z Babcią Franką wspólnie ponad 61 lat. Zmarł 23 grudnia 1984 roku. 

Julian przez 40 lat śpiewał w chórze kościelnym podczas pasterki, ale teraz Pan Bóg powołał go do chórów anielskich, aby tam, w niebie, w Boże Narodzenie mógł śpiewać kolędy Panu Jezusowi - powiedział ksiądz podczas pogrzebu Dziadka Juliana
Rzeczywiście Dziadek Julian bardzo ładnie śpiewał, udzielał się w chórze kościelnym. Zabierał mnie ze sobą do kościoła na msze święte i wtedy szłam z nim na chór, widziałam jak organista grał z jednej strony organów piszczałkowych, a z drugiej jakiś mężczyzna (klikant) kalikował tzn. pompował powietrze do kanałów powietrznych w organach za pomocą miechów poruszanych nogami. Jeszcze do dzisiaj brzmią mi w uszach kolędy śpiewane przez grupę mężczyzn na pasterce.
Pochowany jest na Cmentarzu w Kuryłówce razem z żoną, córką i zięciem. 


      

***

 Drzewo genealogiczne
tree
***
zobacz też:
Dziadek Julian

Jarosław. Śladami ck armii

Babcia Kasia

Chciałabym opisać historię Babci Kasi z Chałupek Piskorowickich. Babcia Kasia wcale nie była moją babcią. Po prostu wszyscy we wsi tak ją nazywali i tak ten przydomek do niej przylgnął. 
Poznałam ją 6 lat temu, kiedy babcia Kasia miała 88 lat i cieszyła się w miarę, jak na wiek dobrym zdrowiem, znakomitą pamięcią i mimo przeżyć ogromnym optymizmem życiowym. Chciałam poznać Babcię Kasię, bo dowiedziałam się, że jest ona bliską krewną ks. Michała Buniowskiego. Ks. Michał Buniowski pięknie malował. Podobno kunsztu malarstwa uczył się we Wiedniu. W Jego rodzinie mówili na niego Profesor. Ks. Michał Buniowski uczył moją mamę Janinę Stankiewicz z Feldmanów sztuki malarstwa. 


Mieszkała w Chałupkach Piskorowickich 119 (potem zmieniono numerację na 230) w starej chałupie pamiętającej czasy sprzed ponad 200 lat. 
Nad drzwiami drewnianego domu wybudowanego jeszcze za czasów austriackich wisiała tabliczka z firmy ubezpieczeniowej zaświadczająca wiek chałupy. 


Babcia Kasia urodziła się 12 września 1922 roku. Ojciec Michał Mazur urodził się 10 X 1896 w Piskorowicach 277, nie miał żadnego rodzeństwa. Przylgnął do niego przydomek SZEWC po dziadku Janie. 
Pradziadek Babci Kasi Jan Mazur był szewcem, zainteresował się wdową, która miała dużo dzieci, ożenił się z nią, chodził po wioskach robił buty. Po nim syn, też Jan Mazur, a później wnuk, a ojciec Kasi Michał odziedziczyli przydomek SZEWC. 
Dziadek Jan i ojciec Michał służyli w CK Armii, dziadek Jan był forszpanem, a ojciec Michał uciekł z wojska austriackiego do wojska polskiego.

Matka Babci Kasi - Maria Kowal (*17 X 1894) c. Jerzego Kowala i Katarzyny Buniowskiej, miała siedmioro rodzeństwa, dożyła sędziwego wieku 92 lat, doczekała się 15 wnuków, 27 prawnuków.
Babcia Babci Kasi - Katarzyna z Buniowskich z Pigan została wydana na Mołyniach. Miała padaczkę, poszła prać do rzeki, upadła zmarła w 1906 r, dziadek 2 raz się ożenił. Druga żona nie żyła długo.

Babcia Babci Kasi miała brata Marcina Buniowskiego. Pochodzili z Pigan koło Sieniawy. Syn Marcina Buniowskiego był księdzem - to wspominany wcześniej ks. Michał Buniowski, częsty bywalec w domu moich Dziadków Feldmanów, sąsiad z Kuryłówki. Mieszkał przez jakiś czas u swojej siostry Kasi Bielakowej.

Fot. Ks. Michał Buniowski (w okularach) na I Komunii Św. Januszka S.

Babcia Kasia wyjechała do pracy w 1939 r., na wiosnę, do majątku Zielonki koło Warszawy i tam ją wojna zastała. Stąd z Chałupek Piskorowickich wyjechało kilkanaście osób. 
Pracowała w folwarku u dziedzica, który miał ładny pałac, 4 czworaki, zajmował się uprawą róż, miał ich chyba ze 3 hektary. Dziedzic miał 3 sklepy w Warszawie.
Jak wojna wybuchła był nalot dywanikowy, dużo samolotów, one pracowały uciekły do parku, koło pałacu. 3 bomby spadły na szosę, piach ich obsypał, a z tamtej strony szosy drzewa zniszczone, a kto się nie skrył w tym parku zginął, wtedy zginęło 7 osób - wspominała Babcia Kasia.

Wróciła do domu, do Chałupek.Wyjazd do III Rzeszy

Zaraz po przyjeździe z Zielonek zabrali ją do Niemiec. M
iała 17 lat. Razem z nią pojechało wiele innymi ludzi. Z Mołyń, Pigan i Piskorowic. Po 3 osoby z 1 domu wyjechały. 

Przygotowali furmanki, zbiórka była k
oło starej szkoły, było samo wojsko, były żołnierze pograniczniki, Pigany już za granicą. Wieźli ich do Tarnogrodu, potem do Zamościa. Wiedziały, że do Niemiec na roboty mają wyjechać. Potem pociągiem towarowym jechały razem z krowami, kto był sprytny to mógł wyskoczyć i się wysikać.

Prawdopodobnie ktoś tam zachorował i najpierw rozebrali ich do naga chłopów i baby, przeprowadzili wszystkim dezynfekcję, zlali ich płynem, łachy wsadzili do gorącego płynu ze żrącym płynem, skórzane paski został proch, po jakimś miesiącu wypadły jej całkowicie włosy, a miała długie 2 warkocze. Najpierw placki na skórze, kto miał krótkie włosy szybko wyschły i nie wyłysiały - opowiadała Babcia Kasia.

W Niemczech wybrali ją do pracy u bauera, niedaleko Lipska, nad rzeką Chemnitz, bauer był dobry miał 8 dzieci: 2 synów, zabrali na front, 3 córki już wydane, czwarta Ola wyszła za mąż, była przy Kasi, a 2 jeszcze córki do szkoły chodziły.

Córka bauera Ola wyszła za mąż za Rudolfa, który był na froncie w Rosji, przyjechał ślub wzięli, za miesiąc zmarł gospodarz, mąż przyjechał na pogrzeb na parę dni i z powrotem pojechał na front.

Zmarłych w Niemczech chowali w papierowe ubranie, papierową koszulę, kalesony ze względu na oszczędności.

Miała sen, że gospodarz jej mówił, że Rudolf przyjdzie i żeby dała mu koc, bo mu zimno.
I wtedy przyszła wiadomość, że Rudolf został zabity na froncie.
Kasia ma zdjęcie z Niemiec. Pracowała z nią Polka Helcia.


Na stronach www.straty.pl odnalazłam informacje o Babci Kasi. Na przymusowych robotach w III Rzeszy była w miejscowości Koethensdorf od 1 czerwca 1940 do 1 kwietnia 1945 roku. 

Powrót do domu z Niemiec.
W 1945, jak wojna się skończyła miała propozycję wyjazdu do Francji, postanowiła jednak wracać do Polski. Na drogę dostała od gospodyni trochę prezentów, swetry, pościel, odzież osobistą, w sumie dwie duże i ciężkie walizy. Dowiozła tylko połowę, bo gdy przekraczali rzekę Chemnitz, Sowieci zatrzymali pociąg, pod pretekstem poszukiwania broni przeszukiwali bagaże i zabierali atrakcyjne towary.

Sąsiad Płoszaj z Giedlarowej, który przed wojną chciał się z Kasią ożenić, ale Kasia go nie chciała, bo była młoda, kazał mamę Kasi wysiedlić, szczuł, że jest Ukrainką. Wysiedlono ich na Mazury na poniemieckie tereny, Płoszaj chciał, żeby ojciec został w Chałupkach, ale ojciec chciał być z żoną i dziećmi. Wyjechali, dostali 12 ha pola, mieli gospodarkę, ale wkrótce zrobili PGR, Cyfrki? Pow Giżycko woj. Olsztyn.

Mama Babci Kasi na Zachodzie była akuszerką, odebrała ze 300 dzieci.

Mimo ciężkiego losu, jakiego doświadczyła wspomniała z rozrzewnieniem:

Urodziłam się w wolnej Polsce. Miałam szczęśliwe dzieciństwo. Miałam szczęście, bo w 1939 roku udało mi się przeżyć w czasie nalotu bombowego. Wróciłam do rodzinnych stron, ale od razu wybrali mnie na roboty do III Rzeszy. Na skutek dezynfekcji wyłysiałam, a włosy już nigdy mi nie odrosły, całe życie nosiłam perukę. Nie wyszłam za mąż i nie miałam dzieci. Mogłam po wojnie nie wracać do kraju, Francuz chciał mnie ze sobą zabrać do kraju, ale miłość do Ojczyzny była silniejsza od lepszego życia na Zachodzie. To nic, że niedługo tym szczęściem się mogłam nacieszyć. Od 60. lat c
horuję na gościec przewlekły, brałam zastrzyki na reumatyzm, ale mi nie pomogły. Kości w stawach mam powykręcane, stale się smaruję maściami, 'dr Piasecki' mnie uleczy – żartobliwie mówiła i śmiała się Babcia Kasia. Babcię Kasię znali ludzie w okolicy, jako znachorkę, bo Babcia leczyła ziołami, odprawiała modlitwy, odczyniała uroki, złe moce. 
Babcia Kasia zmarła, odeszła do Pana. Była dobrą kobietą. Mimo, że spotkałam ją tylko dwukrotnie zaskarbiła sobie w moim sercu wielki szacunek i miłe wspomnienie. 


Zobacz też:

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (21) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (2) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (1) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Baumann (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (9) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (4) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) cholera (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Stanisław (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Florian (1) Dąbrowski Walerian (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dück (1) Dworaczek (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellisisland (5) emigracja (1) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (2) Feldman (19) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (5) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grossman (1) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (14) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hirschbach (1) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (2) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (6) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (7) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (2) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (1) Kałmuk (3) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (1) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kobylnica (1) Koch (1) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (2) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (2) Kronenberger (4) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (14) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (6) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (2) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (1) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (7) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (2) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) Pysznica (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (2) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisław Jerzy Gdula (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (5) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) TMZL (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (2) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (1) Wojnar Antoni (1) Wolf (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (1) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...