'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

czwartek, 28 lutego 2013

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


1 marca jest dniem poświęconym żołnierzom podziemia, bohaterom walczącym o niepodległość i suwerenność Polski, Polakom prześladowanym, więzionym i pomordowanym. 

Listę bohaterów związanych z Ziemią Leżajską systematycznie uzupełniamy na Leżajskim Forum. zobacz 

***
Rzeźba “Partyzanci” odsłonięta w 1979 r. w Bostonie, MA, była pierwszym na świecie monumentem dedykowanym “Żołnierzom Wyklętym”
 - Foto: ARCHIWUMPierwszym na świecie monumentem dedykowanym “Żołnierzom Wyklętym” -  była Rzeźba Andrzeja Pityńskiego “Partyzanci” odsłonięta w 1979 r. w Bostonie, MA, 
Foto: ARCHIWUM - See more at: http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/partyzanci-andrzeja-pitynskiego#sthash.OI9tC4Zf.dpuf 

Andrzej Pityńskiwybitny polski rzeźbiarz, którego ojciec Aleksander Pityński walczył w bitwie o Kuryłówkę, a nawet w tej bitwie 7 maja 1945 roku został ranny, którego matka Stefania Krupa ps. 'Perełka' oraz jego szwagier Michał Krupa ps. 'Wierzba', 'Pułkownik' pochodzili z Kuryłówki i wszyscy z nich walczyli w Oddziałach Wołyniaka wyrzeźbił Pomnik "Partyzantów" . 
Andrzej Pityński pięknie opowiada o romantycznej historii, w jaki sposób i w jakich okolicznościach poznali się jego rodzice.

Moi rodzice Aleksander Pityński “Kula” i mama Stefania Krupa “Perełka” razem byli ranni na polu walki w największej zwycięskiej bitwie polskich partyzantów z Armią Czerwoną i NKWD – 7 maja 1945 roku pod Kuryłówką k. Leżajska.Po bitwie partyzanci ułożyli rannych partyzantów: mamę i tatę, na jednej furmance i odwieźli do szpitala w Jarosławiu. Tak się zaczęła ich partyzancka miłość, czego efektem jestem Ja. - See more at: http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/partyzanci-andrzeja-pitynskiego#sthash.OI9tC4Zf.dpuf

Zadedykował go Wojownikom o Wolność na całym Świecie, dla wspaniałych "Polskich Chłopców z Lasu" Partyzantów z oddziałów: "Wołyniaka", "Ojca Jana", "Majki", "Radwana", "Mewy", "Garbatego", "Ponurego", "Kotwicza", "Hubala", "Wierzby", "Lisa", "Babinicza", "Mściciela", "Klosa", "Rysia", "Mściwego", "Wilczura", "Cacka", "Drzymały", "Harnasia", "Ognia", "Tarzana", "Bohuna", "Kudłatego" ... i wielu im podobnych w całej Polsce w oddziałach leśnych : Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - NZW . 


Dla Leżajska i okolic symbolicznym i bardzo wymownym miejscem, w którym mieszkańcy oddają hołd żołnierzom wyklętym jest Cmentarz w Kuryłówce i grób 'Wołyniaka'. Przez wiele lat nie znane było powszechnie miejsce spoczynku dowódcy partyzanckich oddziałów Wołyniaka. 

Fot. Józef Zadzierski "Wołyniak" (1923-1946)- grób na cmentarzu w Tarnawcu. Twórca pomnika - Andrzej Pitynski (1998 r).

***
W 2008 roku w Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku odbyła się projekcji filmu dokumentalnego "Wołyniak legenda prawdziwa", zrealizowanego na motywach książki Dionizego Garbacza o tym samym tytule. Po projekcji można było oglądnąć Wystawę pt  "Żołnierze Wyklęci Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku".
Fotorelacja z tej imprezy:
Fot. Dionizy Garbacz autor książki oraz filmu dokumentalnego "Wołyniak legenda prawdziwa". 


Fot. Dionizy Garbacz i Alicja Świeżawska. Dyskusja nt filmu dokumentalnego "Wołyniak legenda prawdziwa".
Rozmowy z Lidią Chmurą z Grőgerów ps. Marta - łączniczka i kolporterka prasy podziemnej NOW. Skazana wyrokiem sądu PRL na 5 i pół roku. 

Fot. Janina Stankiewicz
Wystawa "Żołnierze Wyklęci Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku".***Linki o podobnej tematyce:

Żołnierze wyklęci 
http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/partyzanci-andrzeja-pitynskiego
Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (1922-1945)

piątek, 22 lutego 2013

Pro Memoriam Gazetka Rodzinna

PRO MEMORIA 
GAZETKA RODZINNA DLA BLISKICH I DALEKICH KREWNYCH PO MIECZU I PO KĄDZIELI

Nr 1

Nr 2

Nr 3

Nr 4

Nr 5

Nr 6

Nr 7

Nr 8

Nr 9

             
 
            Nr 13 
  Nr 14    
            Nr 14
  Nr 15
         Nr 15  
Styczeń - Kwiecień 2014
      Nr 16
           Nr 16 
Maj - Czerwiec 2014
 Nr 17
Lipiec 2014

 Nr 18
Luty 2015

 Nr 19
Marzec Kwiecień 2015
 Nr 19
Maj 2015
 Nr 22
Wrzesień 2015
Ślub Tomka i Ani
 Nr 24


Grudzień 2015
 Nr 25
Nr 25

Styczeń - Maj 2016         
                  
    
       


                     

wtorek, 19 lutego 2013

Ludwig i Hausner z Niska

Gertruda Ludwig ur. ok. 1811 roku to moja 3x prababka. Pochodziła z Wildenthal par.Dzikowiec. Niewiele o niej wiem. Jej ojciec Jan był kolonistą. Brat Jan Ludwig poślubił Annę Staiger i z tego związku urodził się Michał Ludwig
W księgach parafialnych zapisywano tej samej osoby zapisywano różnie, jako Ludwig vel Ludwik.
Gertruda wyszła za mąż za mojego 3x pradziadka Antoniego Feldmana. Ojciec Antoniego pochodził z Wildenthal, przyjechał do Dornbach par. Tarnawiec i pracował w szkole jako nauczyciel. Antoni urodził się już w Dornbach. Ślub z Gertrudą był w Wiązownicy koło Jarosławia. 
Przeglądając księgi Racławice pow. niżański udostępnione przez lubgens natknęłam się na nazwisko Ludwig i Hausner. Mam nadzieję, że istnieje jakieś powiązanie z Ludwigami i Hausnerami pochodzącymi z Dornbach. 
***
27 stycznia 1885 urodziła się w Nisku nr d. 459 - Józefa Hausner c. Konrada Hausnera i Katarzyny Ludwik. Konrad był synem Jana i Katarzyny Reinberger, Katarzyna Ludwik była córką Jana i Anny Steigert. Z pewnością ten Jan Ludwik to będzie brat mojej 3x prababki.

***
8 kwietnia 1887 urodził się w Nisku nr d. 359 Stefan Hausner s. Konrada Hausnera i Katarzyny Ludwik. Konrad był synem Jana i Katarzyny Reinberger, Katarzyna Ludwik była córką Jana i Anny Steigert.

***

Konstanty Ludwig nadstrażnik skarbowy s. Michała i Katarzyny Piwowar zam. w Nisku w wielu 33 i 1/4 lat poślubił 21 letnią Mariannę Rozalię Joannę Barwińską c. Adama i Emilii Węglarski z Niska. Ślub odbył się 29 października 1890 r w Nisku.
***
9 lipca 1891 r w Nisku urodził się syn Konstantego Ludwiga i Marianny Barwińskiej. 2 sierpnia na chrzcie nadano mu imię Zenon Antoni.

***
21 czerwca 1890 roku 21 letnia Marianna Hausner c. Konrada Hausnera i Katarzyny Ludwik poślubiła w Nisku 30 letniego Henryka Korczyńskiego, wdowca po Katarzynie Piłat. Korczyński był synem Józefa i Marianny Marszałowicz.
***
15 lutego 1891 roku 21 letni Jan Hausner s. Konrada i Katarzyny Ludwig z ojca Jana Ludwiga, poślubił w Nisku 19 letnią Mariannę Jamroży c. Wojciecha i Katarzyny Piłat z ojca Walentego Piłata. 
***
W Nisku (nr d. 117) 3 maja 1892 roku ur. się Stanisław Hausner s. Jana i Marianny Jamroży
***

7 września 1885r urodziła się w Nisku nr d. 343, Maria Emilia Preis c. Józefa Preis i Katarzyny Hausner. Józef Preis był synem Grzegorza Preis i Konstancji Rajewskiej. Katarzyna Hausner - córka Jana Hausnera i Katarzyny Beigert.
***

19 grudnia 1886r urodziła się w Nisku nr d. 400, Józefa Maria Preis c. Józefa Preis i Katarzyny Hausner. Józef Preis był synem Grzegorza Preis i Konstancji Rajewskiej. Katarzyna Hausner - córka Jana Hausnera i Katarzyny Beigert.
***
9 grudnia 1887 r urodził się w Nisku nr d. 97, Jan Preis s. Józefa Preis i Katarzyny Hausner. Jan zmarł w tym samym dniu tj 9 XII 1887r.
Ojciec Józef Preis był synem Grzegorza Preis i Konstancji Rajewskiej. Matka  Katarzyna Hausner - córka Jana Hausnera i Katarzyny Beigert.

*** O Stefanie Hausnerze pisałam we wcześniejszym blogu: http://aordycz.blogspot.com/2013/02/hausner-stefan-1882-1945.html

Z Niskiem miał związek również  HAUSNER Artur Walenty, figurujący w  Polskim Słowniku Biograficznym. Urodził sie w Kończycach pow. Nisko (1869-1941) - Ojciec Karol Hausner pochodził z Dornbach, gdzie brał ślub z Franciszką Bochenek.

Artur Walenty Hausner ur 5 XI 1870 w Kończycach pow. Nisko poślubił Marię Ewę Grekowicz ur 8 XII 1889 w Buczaczu. Maria Ewa był córką Józefa Adama Grekowicza i Kamili Bronisławy Wasilewskiej
Jej dziadkowie ze strony ojca to Marcin Grekowicz i Franciszka Piotrowska, ze strony matki to Jan Wasylewski i Symforoza Wojciechowska. Chrzestni: Tytus Wasilewski i Wanda Wasilewska.
http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%20135/pages/PL_1_301_135_0113.htm

zobacz Wikipedia Artur Walenty Hausner

Christoph von Schönborn kandydatem na papieski tron

Christoph von Schönborn - austriacki kardynał oraz arcybiskup Wiednia kandydatem na objęcie papieskiego tronu. 
Pochodzi z czeskiej linii Schönbornów. Sprawdziłam to już wiele lat temu, kiedy zainteresowałam się tym nazwiskiem podczas szukania własnych korzeni. Czy jest spokrewniony z moimi Schönbornami?

Rodzina Schönbornów, z której wywodzą się moi przodkowie osiedliła się w Dornbach pod koniec XIX wieku. Przybyli podobnie jak inni koloniści z austriackich terenów w ramach kolonizacji józefińskiej. Moja kuzynka utrzymuje jakiś tam  kontakt z kardynałem, ale bezpośrednich dowodów na pokrewieństwo z nim 
w postaci dokumentów czy metryk nie znalazła. Christoph von Schönborn urodził się na terenie Czechosłowacji u schyłku II wojny światowej, wraz z rodziną osiadł w Austrii we wrześniu 1945r. Dorastał w Austrii, jako jedynak, studiował teologię i filozofię w Wiedniu i Paryżu. 27 grudnia 1970 roku w Wiedniu otrzymał święcenia kapłańskie. 


Christoph von Schönborn, a właściwie Maria Michael Hugo Damian Peter Adalbert Graf von Schönborn (ur. 22 stycznia 1945 w Schloss Skalken, Bohemia tj. w Skalsku, Czechy). Syn hrabiego Maria Hugo Damian Adalbert Josef Hubertus von Schönborn i baronowej von Doblhoff Eleonore.


Ojciec urodził się w Lukawitz, stryjowie kardynała związani byli z różnymi miejscowościami na terenie Austrii - Graz, Schruns.
piątek, 15 lutego 2013

Dziadek Julian

Gdyby ktoś zaproponował mi grę w skojarzenia, to na hasło papierosy, kompletnie nie wiem dlaczego, przywołałabym mojego dziadka Juliana, który nigdy papierosów nie palił.
Myślałam o dziadku, szukając w  Internecie informacji nt monopolu tytoniowego, by znaleźć coś o  Józefie Kimlowskim, który podobno był dyrektorem PMT w Warszawie. Józef Kimlowski urodził się w latach 80. XIX wieku. Podobno jego prababka była współzałożycielką Uniwersytetu Lwowskiego. 
 Wracając do skojarzeń, jak tytoń to papierosy. Jak papierosy to mój dziadek, kochany dziadek Julian. I wtedy przypomniało mi się, że dziadek Julian Feldman. Urodził się 8 lutego dokładnie 113 lat temu, a jutro, czyli 16 lutego obchodziłby kolejne Imieniny. Dziadek nigdy nie palił, nawet moja mama wspomina, że nigdy nie widziała go z papierosem w ustach. Papierosy były dostępne w tamtych czasach. Wyrobami tytoniowymi i akcesoriami typu fajki, lufki, handlowano w sklepach zwanymi trafikami. Najczęściej trafikę przyznawano od państwa inwalidom wojennym. Koledzy dziadka, którzy powrócili z wojny (I wojny światowej) prowadzili takie sklepy.

Trafikę miał przyznaną Józef Kosiarski, kolega z Brzyskiej Woli, z którym dziadek w szeregach wojsk austro-węgierskich  walczył na froncie włoskim nad Piawą, a który został ranny podczas nalotu bombowego. Kosiarski stracił nogę, mimo inwalidztwa, dożył sędziwego wieku, zmarł mając dziewięćdziesiąt parę lat.
W Leżajsku trafikę prowadził Zdzisław Romański, podczas walk pod Przemyślem został postrzelony. Z tego powodu nie ukończył studiów medycznych, rozpoczętych jeszcze przed wybuchem I wojny.
W Kuryłówce taką trafikę mieli byli legioniści: Franciszek Borek i Michał Kycia, do którego przylgnął przydomek „Kulawy”, ze względu na utraconą na wojnie nogę.

Większość palaczy kupowała oddzielnie tytoń i bibułki i sami skręcali sobie papierosa, co biedniejsi zamiast firmowej bibułki używali kawałka  gazety. Najtańszym rodzajem tytoniu była machorka. Był to tytoń podłej jakości i niezwykle szkodliwy dla zdrowia. Droższy tytoń sprzedawany był zwykle w blaszanych pudełkach.

Przed wojną palenie było modne, nie bardziej jak w dzisiejszych czasach, choć zdawano sobie sprawę z jego szkodliwości, o czym świadczą reklamy wyrobów tytoniowych w ówczesnych gazetach. Palili mężczyźni, paliły kobiety, a w latach 20. papieros uważany był  za nieodzowny element kobiety wyzwolonej. Kobiety paliły papierosy z filtrami w formie tulejki z bibułką nakładaną na papierosa.

Mężczyźni palili fajki, delektowali się cygarami, cygaretkami, papierosami najczęściej bez ustnika, W Ilustrowanym Kurierze Codziennym z 1939 r. znajdujemy informację, iż Państwowy Monopol Tytoniowy nosił się dopiero z zamiarem wypuszczenia papierosów z filtrem, które stawały się popularne we Francji i Niemczech. Oczywiście na rynku dostępne były zagraniczne filtry w formie tulejki z bibułką nakładane na papierosa, ale był to towar zbyt drogi dla przeciętnego palacza.

sobota, 9 lutego 2013

Adam Kisielewicz (1902-1989)

Adam Kisielewicz ur. się 20 grudnia 1902 w Leżajsku. Syn Józefa Kisielewicza i Józefy z Raźnikiewiczów. Ojciec pochodził z Podklasztoru (ul. Tomasza Michałka),  pracował jako murarz sztukator. Adam był jednym z pięciorga rodzeństwa. Miał siostrę Antoninę, Emilię, Marię i brata Jana. 
  Dostałam bardzo interesującą fotografię od Krystyny Wojnar Kucharskiej. Zdjęcie będące własnością Adama, wujka Krystyny. Fotografia z 23 kwietnia 1919 roku przedstawia mieszkańców Leżajska - w strojach Straży Grobowej -Turków - w mundurach wzorowanych z czasów Księstwa Warszawskiego.  W III rz. drugi od prawej stoi Adam Kisielewicz w mundurku gimnazjalnym kl. III, obok ojca Józefa Kisielewicza. Komendantem Turków był Ignacy Garbacki (w III. rz. od lewej). zobacz też: >> Turki straż grobowa
Adam Kisielewicz ukończył szkołę powszechną, zwaną wtedy Szkołą Ludową oraz w 1925 roku Państwowe Gimnazjum Realne (prywatne gimnazjum miejskie) w Leżajsku.
20 maja 1926 roku uczniowie Państwowego Gimnazjum w Leżajsku złożyli własnoręczne podpisy w Księdze Pamiątkowej z okazji 150-Lecia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Jest tam podpis Adama, ucznia klasy VIII (poz. 7).
zobacz:
Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych.
Ukończył studia pedagogiczne we Lwowie. W latach 1928-1939 pracował jako nauczyciel w Dubnie i Krzemieńcu na Wołyniu. 
W 1930 roku poślubił Pelagię Horbaczyńską. Ślub odbył się w Warkowiczach na Wołyniu w pow. dubieńskim. Cztery lata później urodziła się córka Halina.
Od 1 września 1932 do wybuchu II Wojny światowej pracował jako Kierownik Szkoły Podstawowej w Ośœnikach, gmina Łanowce powiat Krzemieniec na Wołyniu.
Kiedy 17 wrześœnia 1939 roku wojska radzieckie przekroczyły granicę polsko-radziecką, po kilku dniach został aresztowany przez nacjonalistów ukraińskich NKWD. Po kilku dniach zwolniono Go. 
Przenosiny do Dubna, skąd wraz z żoną i córką Haliną zostaje deportowany 29 VI 1940 r. do Krasnojarskiego Kraju.
23 dni podróżował w wagonach bydlęcych do stacji Asino, potem pokonał odległoœść 250 km statkiem "Tobolak" rzeką Czułyma wgłąb tajgi. 
Od 23 lipca 1940 do 18 wrześœnia 1941 roku pracował wraz z rodziną i innymi skazańcami przy wyrębie drzew i spławie drewna. 
We wrześœniu 1941 roku, dzięki umowie gen. Sikorskiego z rządem radzieckim cały obóz "Sybirak" (około 1500 ludzi) wyruszył w 11 dniową podróż rzeką Czułyma do stacji Asino, a potem pociągiem do Kirgizji na pograniczu Chin (35 km na zachód od stolicy Frunze). Adam zostaje zmobilizowany do armii gen. Andersa. Z powodu choroby nie zostaje ewakuowany do Iranu. 
Pracuje w cegielni i piekarni. 
W tym czasie jego o 6 lat młodszy brat Jan Kisielewicz działał w konspiracji, jako zastępca komendanta leżajskiej placówki ZWZ. 28 maja 1943 roku zostaje rozstrzelany podczas pacyfikacji Leżajska. (zobacz Pacyfikacja Leżajska. Juliusz Ulas Urbański).
Koniec wojny umożliwił Adamowi i jego rodzinie powrót do Ojczyzny. 3 tygodnie jechali pociągiem towarowym. Po 6 letniej tułaczce na ziemiach Sybirsko-Kirgiskich, do Leżajska powrócili 23 czerwca 1946 r. 
Potem wyjechał na Ziemie Odzyskane, gdzie do emerytury pracował jako nauczyciel. Pracował również w Leżajsku, jako nauczyciel języka rosyjskiego.
Na fot. Adam Kisielewicz z uczniami V kl. szkoły podstawowej z Leżajska. 
Szkoła Podstawowa nr 2 w Leżajsku. Rok 1952. Dyr. szkoły była Elżbieta Terlikowska, wych. p. Katarzyna Poliwkowa. Na zdjęciu nauczyciel j. ros. Adam Kisielewicz.Siedzą od lewej: 1. Rech Halina, 2.Kisielewicz Władysława, 3. Lizak Józefa,4. Lewicka Alina,5. Tryczyńska Wiesława, 6. Lewicka Halina, 7. Cichoń Teresa, 8. Fidler Irena.

II rz. 1. Niemczyk Dziurzyńska Ela, 2. Wróbel Janina, 3. Wojnar Krystyna Eligia, 4. Garbacka Wanda, 5. Kisielewicz Adam, 6. nad nim stoi Jeżowiecka Krystyna, 7. Lenar Maria, 8. Kowalska Władzia, 9. Wań Danuta, 10. Więcław Franciszka.

III rz. od lewej. 1. Wrzesińska Hela, 2. ?, 3. Garbacka Wanda, 4. wspomniana już Jeżowiecka Krysia, 5. Rutowicz Alina, 6. Dudzińska Zofia, 7. Łuszczyńska Joanna, 8. Gdula Maria.
IV. rz. od lewej Więcław Marysia, 2. Zagórska Anna, 3. Bieńkowska Lidia, 4. Działo Chamiec Janina, 5. Kot Hanka, 6. Czyż Zofia, 7. Piotrowska Wanda 8. Daź Krystyna, 9. Krzywonos Maria.
Za swoją 30 letnią pracę pedagogiczną Adam Kisielewicz został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 9 marca 1989 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku.Linki:
Turki - Straż Grobowa

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (21) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (2) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (1) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (8) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (4) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) cholera (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Stanisław (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Florian (1) Dąbrowski Walerian (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dück (1) Dworaczek (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellisisland (5) emigracja (1) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (1) Feldman (19) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (5) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grossman (1) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (13) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hirschbach (1) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (1) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (6) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (7) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (2) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (1) Kałmuk (3) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (1) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (2) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (2) Kronenberger (4) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (14) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (5) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (2) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (1) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (7) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (1) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) Pysznica (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (2) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisław Jerzy Gdula (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (5) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) TMZL (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (2) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (1) Wojnar Antoni (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (1) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...