'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

sobota, 22 stycznia 2011

Hodowla Jedwabników

W Kuryłówce bardzo prężnie działało Towarzystwo Szkoły Ludowej. M. in. w 1931 r został zorganizowany kurs hodowli jedwabników. Interes z hodowli był na tyle opłacalny, że chyba we wszystkich okolicznych wioskach nagminnie sadzono morwy w miejsce bezużytecznych topoli. W Kuryłówce, jak pamiętam morwy rosły jeszcze za czasów mojego dzieciństwa koło Śliwy w okolicy cerkwi, na górce koło Makary, wzdłuż drogi dojazdowej z Leżajska do rynku. Akcję sadzenia morw przeprowadzono również w Tarnawcu.
Liście morw służyły za pokarm żarłocznym gąsienicom jedwabników. Całym interesem kierował Józef Szczęsny, który opiekował się hodowlą jedwabników założoną w budynku szkoły powszechnej. Gąsienice żywiły się liśćmi morw rozłożonymi na podłodze w sali widowiskowej, larwy w ciągu miesiąca zwiększały swoją masę w rekordowym tempie. Z jednego kokonu można było uzyskać 1200-1500 metrów nici. Z takiej przędzy jedwabnej produkowano jedwabne materiały, a z tych eleganckie wyroby takie jak bieliznę osobistą, ozdobne pasy, rękawiczki,  adamaszkowe obrusy.
Fot. z Kursu hodowli jedwabników zorganizowanego przez Towarzystwo Szkoły Ludowej w Kuryłówce. Uczestnicy kursu po uroczystości poświęcenia drzewek morwy. http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/115095/a1241fa33b97835b498759879082e287/
Widoczni m.in. na dole siedzą od lewej: Jan Krach i Góral Franciszek. W pierwszym rzędzie widoczni m.in. Józef Muskus (1. z lewej), wójt Skiba (2. z lewej), komendant Sekucki (3. z lewej), ksiądz Ignacy Łaskawski (6. z lewej), Kazimierz Szczepkowski (9. z lewej), Józef Szczęsny (10. z lewej) i Michał Gondek (12. z lewej). W środkowym rzędzie widoczni m.in. Andrzej Korzeniec (2. z lewej), Jakub Kycia (3. z lewej), Ludwik Błoński (4. z lewej), Mikołaj Bielak (5. z lewej), Wojciech Kościółek (6. z lewej), Prakseda Zielonka-Bujniak (7. z lewej), Wojciech Rup (8. z lewej), Anna Kycia "Sobkowa" (9. z lewej), Franciszek Skiba (11. z lewej), Jan Skiba "Oglądacz" (12. z lewej), Michał Skiba (13. z lewej) i Piotr Krupa (14. z lewej).
Data wydarzenia: 1931-04-19   Miejsce: Kuryłówka
Po II wojnie światowej hodowla przestała się opłacać, zaprzestano produkcji przędzy jedwabnej, pozostały tylko samotne drzewka morw, które chyba do dzisiaj nie przetrwały.
Janusz Motyka w swojej książce „Przeworsk i okoliczne gminy” poświęcił cały rozdział Ksaweremu Franciszkowi Kuhnowi z Przeworska, który zbił niezły majątek na stworzeniu i  rozbudowaniu ośrodka jedwabnictwa w Polsce. http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100529/WEEKEND/23621347

Kurs kroju i szycia

Na stronach Narodowego Archiwum Cyfrowego http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/115094/ odnalazłam zdjęcie uczestniczek kursu kroju i szycia z 1928r zorganizowanego w Kuryłówce. W Kuryłówce przed wojną obok Towarzystwa Szkoły Ludowej prężnie działało Koło Gospodyń Wiejskich. W ramach KGW organizowane były kursy kroju i szycia dla kobiet, kursy robienia na drutach. Emilia Szczęsny, żona kierownika szkoły Józefa Szczęsnego prowadziła apteczkę I pomocy.
Kurs kroju i szycia prowadziła również moja babcia Franka. Znała się na krawiectwie, bowiem od młodych lat szyła sukienki ślubne, garnitury, płaszcze. Niejedną młodą pannę wystroiła do ślubu. Kunsztu krawieckiego nauczyła się od p. Krotowej, krawcowej z Siedlanki. 
Babcia organizowała takie kursy u siebie w domu. Uczyła nie tylko szycia, ale też obsługi, konserwacji i naprawy maszyny do szycia. Przyjeżdżały na takie szkolenie panienki i mężatki  z okolicznych wiosek. Kurs trwał nawet kilka miesięcy, więc dziewczęta na okres nauki wynajmowały mieszkanie, zatrzymywały się u  mojej babci w domu niekiedy nawet przez całą zimę. Zostawiała ich same w domu zlecając robienie wykrojów, a sama jechała do Leżajska na zakupy. Doradzała pannom gdzie, co i ile potrzeba kupić na uszycie jakiejś kreacji. Pomagała im przy zakupie wybrać odpowiedni model maszyny do szycia.  Za przyprowadzenie klientki do sklepu babcia dostawała od Żyda 5 $ za tzw narajenie.
Z relacji mamy wiem, że nauki kroju i szycia uczyło się jednocześnie po kilka dziewczyn. Zośka Pietrychowa, Albina Ćwikła, Zośka Ćwikła, Walerka Ćwikłowa, Hania Waniowa z Walów, Milka Kobowa Sidor, Heli Borkowej mama.
Kasia Strug z Wólki Łamanej była mężatką, chcąc nauczyć się szyć mieszkała całą zimę u mojej babci, w sobotę przyjeżdżał po nią mąż i zabierał ją do domu. 
 
 

sobota, 15 stycznia 2011

Poszukiwanie Franciszka i Olgi Czaplińskich

Na kilku forach genealogicznych wypisywałam komunikaty o poszukiwaniu moich krewnych. Trudno mi znaleźć informacji o Franciszku Czaplińskim i jego żonie Oldze z Schőnbornów.
Czy Franciszek był to potomkiem Daniela Czaplińskiego, tego słynnego z sienkiewiczowskiej trylogii, który kiedyś wszedł w zatarg o majątek i o kobietę z przywódcą powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej – słynnym Bohdanem Chmielnickim? Chodzi o zatarg między Czaplińskim, a Chmielnickim jeszcze z XVII wieku. Historycy oskarżają ich o wywołanie powstania na Ukrainie, nazwanego później powstaniem Chmielnickiego?
Wiadomo, że pierwsze kroki poszukiwawcze każdy genealog kieruje do Internetu.
Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło ‘Czapliński’ łatwo możemy natrafić na historię Daniela, na tyle ciekawą, że na pewno może zachęcić do dalszego poszukiwania i zgłębiania wiedzy.
A legenda mówi, że Czapliński to szlachcic wielkiej odwagi, ale też warchoł i hulaka. Spreparował dokumenty, świadczące o tym, że majątek Bohdana Chmielnickiego nie miał uregulowanego statusu prawnego, na skutek intryg dokonał zajazdu i zagrabił chutor Sabotów, a na dodatek odbił  mu żonę ‘piękną Helenę’ - kozakowi, który ukończył podobno kolegium jezuickie we Lwowie.
Tyle legenda. A co z moim poszukiwanym?
Czy mój poszukiwany Czapliński pochodzi z tamtych okolic? Tego jeszcze nie wiem. Na pewno żył co najmniej 3 wieki później.
 Z dużym prawdopodobieństwem mogę wydedukować, że mógł pochodzić z Huculszczyzny.
W przedwojennym domu moich dziadków Feldmanów z Kuryłówki wisiały na ścianie dwie makatki otrzymane w prezencie od Czaplińskich. Jedna z nich przedstawiała hucułów i motywy związane z huculszczyzną.
Olga obrębiła te makatki własnoręcznie czerwonym kordonkiem na szydełku coś na wzór rameczek.
Odnalazłam na stronach Ellisislands informacje, że 6 XI 1923 roku Olga Czaplińska jechała ze Zbaraża do Ameryki, miała wtedy 41 lat. Czarne włosy, brązowe oczy. Do przyjaciela Johnsona Shawson 1659 Comord St. Lub Concord St. Detroit Mich. [dane z manifestu okręgowego]. Puscrykowo, Poland.
 Czaplińscy mieszkali też w Kuryłówce, gdzie przyjechali około 1935 roku. Olga leczyła kobiety ziołami, gdyż podobno poznała tajniki medyczne będąc w Ameryce Południowej, w Buenos Aires. Jej siostrzenica Marylka przygotowywała wywary, nalewki ziołowe dla chorych kobiet.

Czaplińscy mieszkali przed wojną w Krakowie, gdzie mieli restaurację i kawiarnię na ul. Rakowickiej.

 Jak przyjechali z Ameryki to marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przywieźli w prezencie od Polonii Amerykańskiej jakąś szablę.

Olga miała przyrodnią siostrę, która mieszkała koło Tarnogrodu. Olga miała córkę. Wnuczka Olgi nazywała się Drohomirecka. 
Matka Olgi to Maria Baumberger, ojciec to Krzysztof Schőnborn. 
Olga zmarła 5 stycznia 1942 r w Kuryłówce. I tam jest pochowana. 
Mąż Olgi Franciszek Czapliński po transakcji sprzedaży domu, został zamordowany i utopiony w Sanie przez jednego ze znanych mieszkańców Kuryłówki, który zgarnął przy okazji i kasę i dom. Okoliczności śmierci są tajemnicą poliszynela. Mieszkańcy wiedzieli, ale bali się głośno mówić na ten temat. Morderca był poważanym człowiekiem piastującym znaczące stanowiska w urzędach na naszym terenie.
Nie znalazłam zapisów w Księgach Kościelnych o śmierci Franciszka. 
Moja rodzina zapamiętała go jako starszego, eleganckiego pana, w czarnym surducie z zegarkiem na łańcuszku przypiętym do spodni. 
I jeszcze anegdota opowiadana w kręgu rodzinnym: Kiedy siostrzeniec Olgi Piotrek Cymbalista przyjechał do Kuryłówki, pokazali mu jakiś dom, mówiąc, że tu mieszkał niejaki Kościółek, zdziwił się, że tak wygląda kościółek, mając na myśli kościół. To bardzo popularne nazwisko w Kuryłówce. 

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 72 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (21) AGAD< Seidler (1) AK (2) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Alfredówka (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (2) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) artystka z Brzyskiej Woli (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Baranów Sandomierski (1) Baranówka (1) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Baumann (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (9) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (4) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brundorf (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzyska Wola (3) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chawa (1) Chłodnicki (1) cholera (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Orląt Lwowskich (1) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Stanisław (1) Dąbek Przemysław (1) Dąbrowski Florian (1) Dąbrowski Walerian (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Diakiewicz Stanisław (1) Dick (1) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dück (1) Dworaczek (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellisisland (5) emigracja (1) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (2) Feldman (19) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (5) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (2) Franz (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genealogiczny Relax (1) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (4) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (2) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grossman (1) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Hartford (2) Hartleb (4) Haszto (1) Hausner (14) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Hirschbach (1) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horscht (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (2) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (6) Janów Lubelski (1) Januszewski (1) Jarosław (7) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (2) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (4) Kahlówka 2015 (1) Kahlówka 2017 (1) Kalatówki (1) Kałmuk (3) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Kathleen Campbell Clement (1) Katyń (2) Kazimiera Myk-Magdziak (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kiernica (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kobylnica (1) Koch (1) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kociołek (1) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (2) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kościółek (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (10) Krach Jan (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronberger (1) Kronenberg (2) Kronenberger (4) Kronnberger (1) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharska Krystyna (1) Kucharski (2) Kucharski Stanisław (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (27) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Liber Natorum (1) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (6) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (14) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magenheimer (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (6) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (2) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mihlbach (1) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (1) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Mühlbach (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (7) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (6) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (7) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Orlęta Lwowskie (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (2) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) Pysznica (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (2) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Sikorski Zygmunt (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słaby (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spiers (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisław Jerzy Gdula (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (5) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Eleonora (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Ślęzak Roman (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnawska Eleonora (1) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) TMZL (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (2) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (3) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) wojna obronna 1939 (1) Wojnar Antoni (1) Wolf (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Wyżniany (1) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (1) Zaleszczyki (1) Załuże (1) zamach na Quislinga (1) Zamarstynów (1) zamordowani w Katyniu (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (3) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...