'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

niedziela, 29 czerwca 2014

Kahlówka 1944-2014

W tym roku przypada 70. rocznica tragicznych wydarzeń na Kahlówce. 
Moja mama otrzymała zaproszenie na obchody organizowane 29 czerwca 2014 roku przez wójta Gminy Kuryłówka, Parafię Rzymsko-Katolicką w Tarnawcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce. 

Mama co roku przyjeżdżała do Kuryłówki na kolejne obchody. Razem z nią na uroczystości przyjeżdżały córki Józefa Werfla - Maryla Mikulska i jej siostra Janka Tunia. Kilkakrotnie przyjeżdżała żona Ernesta Wodeckiego. Mama miała okazję osobiście poznać Hildę Wodecką. W rozmowie pani Hilda opowiedziała jej, że córka Irena zginęła tragicznie w 1965 roku. 

Po głównych uroczystościach na Kahlówce miałam przyjemność osobiście poznać rodzinę zastrzelonego na Kahlówce Ernesta Wodeckiego ps. Szpak. 
Rodzina przyjechała ze Śląska, specjalnie, żeby uczcić 70. rocznicę śmierci dziadka kpt. Ernesta Wodeckiego. Przyjechał wnuk Tomasz Wodecki z żoną oraz z matką (synowa Ernesta). Byli również potomkowie siostry kpt. Ernesta. 
Ponieważ w tym roku moja mama nie mogła fizycznie uczestniczyć w uroczystościach, ponieważ od miesiąca przebywa u córki w Lesku, zadzwoniłam do mamy w trakcie spotkania z rodziną Ernesta Wodeckiego. 


Tomasz Wodecki miał okazję porozmawiać telefonicznie z moją mamą. Rozmowa odbyła się pod pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce 70 lat temu. Pytał o szczegóły, a mama, która mimo swoich 90 lat dokładnie odpowiadała na zadawane pytania Tomasza. 
O wydarzeniach wg relacji mamy pisałam na mojej stronie:  ***
W ramach uroczystości na Kahlówce 29 czerwca 2014 odbyła się msza św. w kościele pw św. Józefa w Kuryłówce par. Tarnawiec. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu artystów GOK Kuryłówka oraz składanie wieńców przy pomniku poległych na Kalówce.

***zobacz galerię zdjęć:zobacz też:
Uroczystości na Kahlówce 2013 z udziałem ŚZŻAK
Biogram Ernesta Wodeckiego

sobota, 21 czerwca 2014

Zawadowicz Karolina Stefania (1899-1970)

Przeszukując Księgi metrykalne z zasobu AGAD on-line w Par. Lwów, parafia św. Marcina, dek. Lwów sygn. 1674 odnalazłam metrykę urodzenia Karoliny Stefanii Zawadowicz c. Dymitra i Ludwiki Szpyrka.

Karolina Zawadowicz ur. się 28 stycznia 1899 w Zamarstynowie 72 / Lwów.
Ojciec (sutor) Dymitr Zawadowicz s. Adama i Julii Bujny. Matka Ludwika Szpyrka c. Michała i Julii Drozd. 
Chrzestni: Leopold Misiewicz, sutor, Karolina Cieleń? żona Jana. Akuszerka Domicella Szczepanowicz, ks. M. Kochański.
Karolina wyszła za mąż za Jana Kracha.

Była akuszerką w Kuryłówce. 
Zmarła 30 października 1970 w Poznaniu. 

środa, 18 czerwca 2014

Genealogia to nie tylko daty

Genealogia to daty, metryki, fotografie, dowody osobiste, kenkarty, medale, odznaczenia i przede wszystkim ludzie. Żywi ludzie. Pamiętają, opowiadają, dzielą się swoimi przeżyciami. 
Opisują, czytają. I własnie mam powód do radości, bowiem padła magiczna cyfra, 99999 bezsprzecznie wskazująca, że moje pisane posty genealogiczne są czytane. Czekam na kolejnych 100 000 czytelników.

Dziękuję Wam wszystkim za zainteresowanie.
Ogółem liczba wyświetleń w okresie od maj 2006 do dziś 18 czerwca 2014 
Polska
Stany Zjednoczone
Niemcy
Francja
Rosja
Wielka Brytania
Ukraina
Kanada
Holandia
Indie

sobota, 14 czerwca 2014

Cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce - grób Emilii Horst

Wybrałam się dzisiaj do Kuryłówki. Pogoda sprzyjała robieniu zdjęć, więc z tej okazji odwiedziłam cmentarz greckokatolicki. 
Cmentarz stary, zaniedbany i od wielu lat nieczynny, usytuowany był przy cerkwi greckokatolickiej, wybudowanej na przełomie XIX/XX wieku (1896 -1903).  
Cerkiew została przejęta w 1981 roku przez kościół rzymskokatolicki. Odnowiono mury, wnętrze kościoła oraz dzwonnicę z 1912 roku. Było co remontować. Przez wiele lat w gmachu cerkwi znajdował się magazynu materiałów budowlanych, mebli, sprzętu rolniczego. Klucz do magazynu dzierżył ówczesny kierownik sklepu Franek Ćwikła
Po adaptacji przemianowano na kościół filialny rzymskokatolicki pw św. Mikołaja.
Zauważyłam, że ktoś zaczął porządkować cmentarz, pewnie parafianie podjęli się odnowienia i renowacji cmentarza. Wycięto krzaki, skoszono trawę i dzięki temu zostały odsłonięte na światło dzienne dotychczas niewidoczne nagrobki, kawałki krzyży, kamieni nagrobnych. 
Pojawiają się na nagrobkach nazwiska, m. in. Karwan, Gorący, Koba. 
Wśród tych nagrobków odnalazłam nagrobek Emilii Horst, urodzonej z 1908 roku, zmarłej w 1922. 
Kim była? 
Nazwisko Horst jest mi bliskie, to rodzina kolonistów przybyłych do wsi Dornbach, zwanej Tarnawiec. Osiedleńcy mieli jeszcze wtedy nazwisko Horscht, dopiero później nieco się spolszczyło. Wiedziałam z opowiadań mamy, że istniała niejaka Emilia Horst, była żoną Gienka Horsta, ale ta ur. się 1 stycznia 1909 roku, a nie jak ta, o której z nagrobka można odczytać, że urodziła się w 1908. Wiedziałam, że Gienek Horst, mimo, że był potomkiem niemieckich kolonistów, ożenił się z grekokatoliczką. To nie było tak całkiem pospolite, bo koloniści zazwyczaj żenili się między sobą, a związki z Polakami czy Rusinami traktowano prawie jak mezalians w szlacheckich kręgach. 
Stałam nad grobem i dedukowałam, że to nie może być Emilka, Gienka żona, ponieważ wiedziałam, że oni żyli jeszcze po wojnie, mieli dzieci. 
Przewertowałam jeszcze raz dokumenty. 
W Księgach Zapowiedzi Kuryłówki odnalazłam wpis, z którego można odczytać, że 16 stycznia 1933 roku Eugeniusz Horst poślubił Emilię Wróbel (Księga Zapowiedzi par. Tarnawiec 1933 T III poz 16 Fot. P1170492.jpg). Była córką Michała Wróbla i Józefy z Magierów. Wróblowie mieszkali na Ruskim Końcu obok rodziny Josse. Gienek Horst był synem Jana Horsta i Karoliny z Niemczyków. Był wnukiem mojej praprababki Marii Feldman z Andresów, podobnie jak mój dziadek Julian, który też był jej wnukiem, tyle, że z pierwszego małżeństwa. Prababka miała dwóch mężów - mojego prapradziadka Adma Feldmana, a kiedy ten umarł, poślubiła Filipa Horsta, nota bene 13 lat młodszego. 
Po wojnie, w ramach repatriacji zdecydował się wyjechać razem z żoną i dziećmi na Ukrainę. Nie była to szczęśliwie podjęta decyzja, bowiem został tam podobno przez Ukraińców zamordowany. 
Zadzwoniłam do mojej 90-letniej mamy. Co to za Emilka jest pochowana na cmentarzu ruskim? 
Zagadka się wyjaśniła. To nie żona Gienka Horsta, ale jego siostra. Obie miały na imię Emilia. Gienek miał więc siostrę Emilkę i żonę Emilkę, tyle, że rodowe nazwisko żony to Wróbel.
Mama znała osobiście Gienka, mieszkał na naszym rodzinnym placu, ale tej Emilki nie znała. Mila, jak nazwała ją mama zmarła zanim się moja mama urodziła, 2 lata wcześniej. Ta siostra Emilka była bardzo ładną dziewczynką, zmarła bardzo młodo. Zachorowała na jakąś zakaźną chorobę, a jak wiadomo nie było wtedy antybiotyków. Jej matka Karolina bardzo rozpaczała po jej śmierci. Karolina była podobno pochowana obok córki. 
Z moich badań genealogicznych wynika, że rodzice Emilki czyli Jan Horst i Karolina z Niemczyków mieli pięcioro dzieci. Syn Ferdynand Józef zmarł w 1914 roku na dezynterię, w wieku 9 lat, Jan zmarł w 1920 roku, potem zmarłą Emilka (Mila), a w 1924 roku zmarł syn Adolf Józef (17 lat).  Został jedynie syn Gienek. 

Tak więc zupełnie przypadkowo odnalazłam grób wnuczki mojej praprababki. Grób znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od naszej rodzinnej posiadłości. Gospodarstwo moich dziadków sąsiadowało z cmentarzem, na którym grzebano przed wojną greckokatolicką ludność Kuryłówki. Po wojnie cmentarz był nieczynny, a cerkiew zamieniono na magazyn. 
***
 tree

***
zobacz też:
Cmentarz grekokatolicki w Kuryłówce


Na tym przycerkiewym cmentarzu spędziłam kawał życia w czasach mojego dzieciństwa. Pomysłów na wymyślanie zabaw nie brakowało. Piszę o tym w moim poście:
 cmentarz
Te drzewa w tle to posiadłość moich dziadków Feldmanów w Kuryłówce


Imieniny Antoniego

13 czerwca obchodzimy imieniny Antoniego. Wybrałam  się z życzeniami do mojego taty. Niestety, tym razem życzeniami musiałam pojechać do Kuryłówki, na Cmentarz Parafialny. To już trzecie imieniny świętowane w tak smutnym nastroju. czwartek, 12 czerwca 2014

Wiktoria Milli i Rudolf Nida

Wiktoria Milli ur. się 11 lipca 1867, Dornbach, par. Tarnawiec (Index mieszkanców Dornbach). 

Wiktoria była córką Justyna Milli kolonisty z Dornbach (Tarnawiec) i Marianny z Szurmiaków. Justyn s. Jana Milli i Barbary Jose był krawcem, urodził się w Tarnawcu, mieszkał w Jarosławiu, w księgach zapisano, że był obywatelem miasta Jarosławia. 


(Księga Zapowiedzi Dornbach 1865 Fot. P1160033.jpg)

Wiktoria Milli mieszkała z mężem Rudolfem Nidą w Krakowie, Lubicz 20 (Spis ludności Krakowa z 1900 roku). Na stronie Krakowski Kazimierz w Spisie nazwisk i profesji Kraków 1897-1907 figuruje Rudolf Nida, jako urzędnik kolejowy, zamieszkały jednak przy ul. Rakowickiej 3. Z kolei wg Księgi Adresowej Krakowa z 1925 roku Nida Rudolf mieszka przy ul. Wita Stwosza 28, a w 1932 r był już na emeryturze i mieszkał na ul. Wita Stwosza 27.
Rudolf i Wiktoria Nidowie mieli trzech synów: Władysław, Stanisław i Tadeusz.
Kamienica ul. Lubicz 20 w Krakowie
Rudolf Nida był urzędnikiem kolejowym. 
Na portalu genealogicznym Lubelskie Korzenie w Bazie Indeksów Lubelszczyzny odnalazłam metrykę zgonu Stanisława Nidy s. Rudolfa i Wiktorii z Millich.
Stanisław Nida ur. 31 X 1899 w Krakowie. Zmarł 8 marca 1941 roku w Szpitalu Św. Karola Puławach. Inżynier, lat 42. Zostawił owdowiałą żonę Helenę z Żochowskich. 


 tree
***

Linki powiązane z rodziną Milli:wtorek, 10 czerwca 2014

Stefan Sobieszczański i Kazimiera z Pudełkiewiczów

Regmunt - Sobieszczański to przydomek jednej z gałęzi herbu Rogala.  Pisałam  posta o rodzinie Sobieszczańskich w kwietniu 2012 roku.

W zindeksowanych przez Lubgens Regionalnej Bazie Indeksów księgach metrykalnych Lubelszczyzny odnalazłam metrykę ślubu teściów mojej siostry. 

W Krzeszowie, w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny brał ślub 27 letni Stefan Edmund Regmnt Sobieszczański s. Konstantego i Anieli z Rzepków. Ślub odbył się 17 lutego 1925 roku z 17 letnią Kazimierą Pudełkiewicz c. Jana i Anny z Greberów. 

Stefan Edmunt urodził się 26 lipca 1897, Wólka Batorska k/ Janowa Lubelskiego. Był funkcjonariuszem policji państwowej. Świadkami byli: Edward Kazanecki stolarz oraz Andrzej Szulc robotnik dzienny, obydwaj z Krzeszowa. Ślubu udzielał ks. Andrzej Dziubiński. 

Kościół Narodzenia NMP w Krzeszowie
W kwietniu 1940 roku Stefan Edmund Sobieszczański został  więziony w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze. Żona Kazimiera zmarła w Lesku i tam jest pochowana razem z synem Ryszardem. 

 tree

Przy okazji udało mi się ustalić, że 28 letni Edward Kazanecki (zapewne świadek na ślubie) 22 X 1919 roku poślubił 22 letnią Dominikę Annę Pudełkównę c. Jana i Anna z Greberów. Ta Anna Pudełkówna to znana w rodzinie Domicella Pudełkiewicz, siostra Kazimiery.


Dominika Anna Pudełkiewicz ur się w 1897 roku http://lubgensftp.eu/krzeszow/1897/_04874.JPG

zobacz więcej:
 scan


Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (20) AGAD< Seidler (1) AK (1) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (2) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (8) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (3) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzyska Wola (2) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chłodnicki (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Stanisław (1) Dąbek Przemysław (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dworaczek (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellisisland (5) emigracja (1) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (1) Feldman (18) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (4) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (3) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (1) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Hartford (2) Hartleb (3) Haszto (1) Hausner (12) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (1) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (6) Januszewski (1) Jarosław (6) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (1) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (3) Kahlówka 2015 (1) Kalatówki (1) Kałmuk (2) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Katyń (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (1) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (9) Krach Jan (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronenberg (2) Kronenberger (3) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharski (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (26) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (5) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (14) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (5) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (1) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (1) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (6) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (5) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (7) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (1) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (2) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisław Jerzy Gdula (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (5) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) TMZL (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (2) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (2) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) Wojnar Antoni (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (1) Zaleszczyki (1) Załuże (1) Zamarstynów (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (2) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...