'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci'. - Wisława Szymborska

piątek, 15 marca 2013

Limeryki genealogiczne

Modlitwa genealoga

        Święty Antoni, zguby patronie
     Pomóż mi znaleźć przodka na tronie
     I każdą babcię z łoża prawego
     Dziadka mężnego i bogatego
     By moje dzieci szczęśliwe były
     Że ich prababcie radośnie żyły
     A ich pradziadki za kraj walczyły

(Anna Ordyczyńska)


Ciekawostki genealogiczne:
(ze strony Marka Minakowskiego, który, jak pisze zebrał krążące w ostatnich dniach informacje o genealogii kanclerz Angeli Merkel. Okazało się, że dwieście lat temu byli chłopami w majątku generała Stanisława Kostki hr. Mielżyńskiego, w Pawłowicach koło Leszna. Jego prawnuczka, Felicja z hrabiów Mielżyńskich Władysławowa Błociszewska, to babcia p. Łukasza Gajewskiego, męża Elżbiety Suchockiej, której siostra Hanna była pierwszą kobietą na stanowisku premiera Rzeczypospolitej Polskiej.


sobota, 9 marca 2013

Kukiz Tadeusz

Tadeusz Kukiz, wnuk Dominiki Ordyczyńskiej, ojciec Pawła Kukiza od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem korzeni wywodzących się z Kresów. Swoje badania genealogiczne opublikował w książce 'Kukizowscy i Kukizowie. Poszukiwanie Rodowego Gniazda' oraz 'Kukizów Miasteczko koło Lwowa'.
Na stronach AGAD w Par. Uhnów, dek. Bełz odnalazłam akt urodzenia Wojciecha Kukiza syna Pawła Kukiza i Dominiki Ordyczyńskiej c. Józefa Ordyczyńskiego i Pelagii Chrobik. Z informacji od pana Tadeusza Kukiza wiem, że Dominika z Ordyczyńskich była żoną Pawła - radnego Uhnowa, który w latach 1893-1897 piastował urząd burmistrza w Uhnowie.
>> http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%201810/pages/PL_1_301_1810_0002.htm 
Pan Tadeusz Kukiz urodził się w 1932 roku w Dębowicach (woj. tarnopolskie). W 1940 r. Jego ojciec Marian Kukiz przodownik polskiej Policji Państwowej został aresztowany przez NKWD i zamordowany w czerwcu 1941 r. w więzieniu 'Brygidki' we Lwowie. 
W 1940 roku Tadeusz Kukiz został zesłany do Kazachstanu wraz z matką Anną z Tomaszewskich i siostrą Janiną. 
W książce "Kukizowscy i Kukizowie" pisze: 

"(...) Wkroczenie Sowietów zupełnie zmieniło nasze życie. W październiku musieliśmy opuścić Zborów i udalismy się do Dziadków w Dębowicy w powiecie radziechowskim. 10 kwietnia 1940 r. NKWD aresztowało Ojca a po trzech dniach Mamę, siostre i mnie wywieziono do Kazachstanu (...). 
Początkowo na tzw. CES-ie (Centralnaja Elektriczeskaja Stancja) "mieszkaliśmy" w baraku z dykty, pokrytym brezentem a potem w ziemiance z pryczami (w przybliżeniu długości stu na kilkanaście metrów szerokości), w której przebywało blisko sto osób.
Matka pracowała przy kopaniu rowów kilkumetrowej głębokosci, także zimą przy 20-30 stopniach mrozu, a potem jako pomocnik murarza przy budowie elektrowni wnosząc po rusztowaniach cegły i zaprawę murarską, a następnie w sąsiednim Majkainie w kopalni złota. Moja 14-letnią siostrę zatrudniono w cegielni przy wyrobie cegieł, a później w spółdzielni przy wyrobie walonek; do szkoły nie mogła chodzić.
Ja na tzw. CES-ie, a później w Majkainie- ze znacznymi przerwami spowodowanymi chorobami (oba tyfusy- brzuszny i plamisty oraz dwukrotne zapalenie płuc) chodziłem do szkoły rosyjskiej. Wiosną 1946 r., przed wyjazdem z Kazachstanu, kończyłem piątą klasę dziesięciolatki. Po powrocie do Kraju zamieszkalismy z rodziną Mamy we wsi Jasiona koło Prudnika na Śląsku Opolskim, a po kilku miesiącach otrzymalismy porobotniczy dom.
Napiszę krótko: żyliśmy skromnie, by nie powiedzieć - biednie (...)"
Udało mu się wrócić po 6 latach. Skończył studia medyczne i w Niemodlinie (opolskie) prowadził oddział chorób wewnętrznych.
Z wykształcenia jest lekarzem medycyny, ale jego pasją jest historia i kultura Kresów. 
Wydał książki:
'Ziemia Radziechowska i Ludzie stamtąd' -Wrocław: Wydawn. "Via Nova", 2008.
'Uhnow: kresowe miasteczko nad Sołokiją' -2010
'Łopatyn: Dzieje i zabytki' -2004.

Opisał wiele miejscowościach Kresów Południowo-Wschodnich, a jego artykuły ukazały się drukiem w dwumiesięczniku "Semper Fidelis". Jest to pismo Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (TMLiKPW) z Wrocławia. 
  • Łuck woj. wołyńskie, miasto wojewódzkie woj. wołyńskie, miasto wojewódzkie - Matka Boża Łucka znowu w katedrze Wołynia rok 2000: nr 1(54), s. 16
  • Radziechów woj. bełskie, ziemia buska woj. tarnopolskie, miasto powiatowe - Z dziejów Ziemi Radziechowskiej rok 1999: nr 1(48), ss. 2-5
  • Radziechów - okolice: Suszno, Pawłów, Sieńków, Wolica Baryłowa, Toporów woj. bełskie, ziemia buska woj. tarnopolskie, powiat Radziechów- Z dziejów Ziemi Radziechowskiej rok 1999: nr 2(49), ss. 28-30
  • Radziechów - okolice: Dmytrów woj. bełskie, ziemia buska woj. tarnopolskie, powiat Radziechów - Z dziejów Ziemi Radziechowskiej rok 1999: nr 3(50), ss. 43-45
  • Radziechów - okolice: Łopatyn woj. bełskie, ziemia buska woj. tarnopolskie, powiat Radziechów- Z dziejów Ziemi Radziechowskiej rok 1999: nr 4(51), ss. 40-43
  • Radziechów - okolice: Niedźwiedzie woj. bełskie, ziemia buska woj. tarnopolskie, powiat Radziechów - Była taka osada - Niedźwiedzie rok 1999: nr 5(52), ss. 33-35
  • Radziechów - okolice: Romanówka, Szczurowice woj. bełskie, ziemia buska woj. tarnopolskie, powiat Radziechów - Z dziejów Ziemi Radziechowskiej rok 1999: nr 6(53), ss. 10-12
  • Radziechów - okolice: Sieńków, Batyjów woj. bełskie, ziemia buska woj. tarnopolskie, powiat Radziechów - Ocalone kaplice rok 2000: nr 2(55), ss. 26-27
Tadeusz Kukiz jest autorem serii książek "Madonny Kresowe" oraz "Wołyńskie Madonny". W 6. tomowej serii książek autor przedstawił dzieje kresowych ok. 140 obrazów Matki Boskiej z polskich kościołów na Kresach (z archidiecezji lwowskiej oraz diecezji przemyskiej i łuckiej), wywiezionych po wojnie, uratowanych przed zaginięciem, zniszczeniem i zagarnięciem. 

***

Drzewo genealogiczne 
Kukiz Tadeusz


Jak wspomina Paweł Kukiz o swoim Dziadku Janie Nowakowskim:

"
Mojego Dziadka (ojca mojej Mamy) aresztowano w pierwszej "łapance" w Warszawie i 15.08.1940 znalazł się w obozie przywieziony pierwszym transportem warszawskim. Jan Nowakowski, numer obozowy 1749, blok F. 06.12.1940 już nie żył. 
Skrupulatni i uporządkowani Niemcy (był początek wojny i trwał sojusz niemiecko-sowiecki, więc mieli pełen komfort i spokój przy masowych mordach oraz ich ewidencji) przysłali telegram o śmierci Dziadka a parę dni później jego żona (a moja Babcia) mało co nie umarła bo otrzymała paczkę. Podekscytowana otworzyła a w paczce poskładane ubrania po Dziadku i buty ze skrzepami krwi (na początku nie było pasiaków- więźniowie pracowali we własnej odzieży).
76 lat temu, 14 czerwca 1940 roku hitlerowskie Niemcy rozpoczęły masowy mord na Polakach. Z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów politycznych do KL Auschwitz. Wywieziono 728 osób (lub 753 - w zależności od źródła), z czego około 200 przeżyło wojnę".


***

TADEUSZ KUKIZ - Film Macieja Józefa WojciechowskiegoLinki do ksiąg metrykalnych Kukizów:
(Łyczaków 94).
Kukiz Aniela Jadwiga ur się 2 X 1895 we Lwowie, ochrzczona w par. św. Antoniego. Córka Józefa Kukiza i Józefy Bratro.

Wojciech Kukiz s. Pawła i Dominiki Ordyczyńskiej ur. 16 kwietnia 1874 Par. Uhnów, dek. Bełz sygn. 1810 fot. 2
http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%201810/pages/PL_1_301_1810_0002.htm 

***
O rodzinie i trochę o genealogii - Paweł Kukiz
Literatura:


czwartek, 7 marca 2013

O Elimelechu Weissblumie genealogicznie

Od wielu lat tworzę strony www poświęcone Żydom, ich kulturze, obyczajom, religii, wiele piszę o twórcy nurtu chasydzkiego - cadykowi Elimelechowi z Leżajska. 
Miałam okazję poznać Żydów, którzy z dumą chwalili się, że są potomkami słynnego Elimelecha pochowanego na cmentarzu w Leżajsku, a do którego co roku w rocznicę śmierci przyjeżdżają modlić się chasydzi z całego świata.   
Nie byłam pewna, jak właściwie nazywał się Elimelech z Leżajska i czy nie wprowadzam w błąd nazywając cadyka - Elimelech Weissblum. Miałam wątpliwości, ponieważ spotkałam się z różnymi zapisami jego nazwiska. 
Jedne źródła podają, że nazywał się Weissblum, inne, że Lipman. Oczywiście nazwisko pisano często zmodyfikowane np.: 
Weisblum, Lipman, Lippman. Również 'r elimilech mlezansk', 'Noam Elimelech Wajsblum from Lizensk', 'Elimelech of Lyzhensk', "R' Elimelech Lishensk", "R' Elimelech of Lisenzc", "Reb Meilech of Lizhensk", "Reb Elimelech from Lizhensk Auerbach.
Gdyby Elimelech był zwykłym, przeciętnym Żydem, trudno byłoby znaleźć jego korzenie. Ale Elimelech pochodził z rabinackich rodów, można ustalić wywód jego przodków.
Wywody genealogiczne Żydów do czasów II wojny światowej były prowadzone jedynie dla rodów rabinackich i cadyków. 
Rabini byli ludźmi oświeconymi, pisali dzieła ze swoimi mądrościami, umieszczając w tych w swych dziełach wywody genealogiczne. Dzieła publikowano dopiero po śmierci autora. Osoba publikująca dzieło, najczęściej potomek umieszczała dodatkowo biografię oraz prośbę o modlitwę za zmarłego. W judaizmie  żeby modlić się za zmarłego, trzeba znać imię matki zmarłego.
Dotarłam do drzewa genealogicznego dynastii rabina Elimelecha. Okazuje się, że Elimelech nazwisko Weisblum odziedziczył po matce, zaś Lipman to nazwisko ojca. Trzeba pamiętać, że w judaizmie dzieci wyznania Mojżeszowego dziedziczą nazwisko po matce.
Oryginalny nagrobek Elimelecha, odnaleziony po wojnie na terenie miasta. Napis na nim głosi: "Nasz pan i nauczyciel, człowiek Boga rabin, sprawiedliwy Elimelech Lazar Lippman w tym grobie spoczywa, który zmarł 21 dnia Adaru".

http://www.geni.com/people/Mirel-Weisblum/6000000003078519360?through=5216775740160079001
Matka Elimelecha Mirish Weisblum urodziła się w 1697 roku w Tykocinie, podlaskie. W Tykocinie też zmarła. Wyszła za mąż za Eliezera Lipmana. 
Elimelech miał 9. rodzeństwa:
siostra Elka Westrich, brat Noam Elimelech Weissblum (rabin), brat Nusen Weisblum, brat Avraham Weisblum, brat Susha (rabin Annopola), siostra Orbach, siostra Chava Lipman (Weisblum).  Elimelech miał syna Eleazara, który też był cadykiem. Zmarł w 1806 roku, a jego macewa znajduje się w ohelu na leżajskim kirkucie.
Mieszkał przez pewien czas w Łańcucie, podobnie jak ojciec, a także cadyk Jakub Horowitz znany jako Widzący z Lublina.

Popularne posty

Etykiety

1 listopada 2016 (1) 71 rocznica bitwy pod Kuryłówką (1) 8 maja 1945 (2) AGAD (20) AGAD< Seidler (1) AK (1) album rodzinny (1) Aleksander Bilski (1) Alfred Mogiła Stankiewicz (1) Almanach (1) Amberg (1) Anders (1) Andres (2) anegdoty rodzinne (1) Antek Wichura (1) Antoni Stankiewicz. Praca w III Rzeszy (5) Antonówka (1) AP Przemyśl (1) apelatywy (1) Arbeitsamt (2) archeologia (1) Archiwum Akt Nowych (1) Archiwum Główne Akt Dawnych (1) Archiwum Państwowe (1) Archiwum Państwowe w Rzeszowie (1) arcybiskup Wiednia Christoph von Schönborn (1) Argasiński (1) Art (1) Ashner (1) Asner (1) Aszner (1) austriackie korzenie (1) Babcia Kasia (1) Babijczuk (1) Baczyński (1) Bal (1) Banas Wanda (1) Banaś (1) Banaś Józef (1) Baran (1) Bartłomiej Brodziak (1) Bartoszewski (1) Bawaria (5) Bazylika OO Bernardynów (1) Bąkowice (1) Beigert (8) Beigert Maciej (1) Bereza Tomasz (1) Berghaus Krakau (1) Betlejemka (1) Biblioteka Publiczna (1) Bielsko-Biała (1) Bieszczady (3) Bihar (1) Bilger (3) Biłgoraj (1) Biogramy (22) Biszcza (1) Bitwa pod Kuryłówką (3) Blaschke (2) Blog Roku 2011 (1) Blog Roku 2012 (1) Blog Roku 2015 (1) Bloomfield (1) Bochdan (1) Bochdan Hipolit (1) Bogacz Grażyna (1) Bogna Bender-Motyka (1) Bohemia (1) Bohorodczany (3) Bojarska Krzysztanowicz Jadwiga Wanda (1) Bończa (4) Borek Franciszek (1) Borek Stanisława (1) Borowa (1) Borszowska (1) Bój o Kuryłówkę (1) Bractwo Kurkowe (1) Bridgepoint (1) Bruckenthal (1) Brygidki (1) Brzeziński (1) Brzyska Wola (2) Buczacz (2) Budapeszt (1) Buderaż (1) Buniowski ks. Michał (1) Bychawa (2) Bychawka (3) cadyk (1) Census (1) Census of the United States (1) Centralne Archiwum Wojskowe (2) cerkiew w Kuryłówce (1) Chałupki Piskorowickie (1) Chłodnicki (1) Christoph von Schönborn (1) Chudy (1) Chyrów (1) Cieczkiewicz (1) Cielenkiewicz (1) Cieplice (1) Cieślikowa (1) Ciryt Rafał (1) Cisna (5) ck armia (2) CK Sąd Powiatowy (1) Cmentarz (2) cmentarz greckokatolicki w Kuryłówce (1) Cmentarz Łyczakowski (2) Cmentarz Rakowicki (2) Cmentarz w Kuryłówce (3) Connecticut (1) Czabański (1) Czapla (1) Czapliński (1) Czarnota (1) Czeremuszna (1) Czernichowce (1) czerwonka (1) Czułyma (1) Czupik (1) Ćwikła (8) Ćwikła Franciszek (1) Ćwikła Jan (1) Ćwikła Julian (1) Ćwikła Stanisław (1) Dąbek Przemysław (1) Dąmbska (1) de Pourbaix (1) Dec (1) Diakiewicz (3) Dobrzański (1) Dolny (1) Dornbach (7) Dreyseitel (1) Drohobycz (1) Drzewo genealogiczne (24) duchowni (1) Dworaczek (1) dyzenteria (1) Dziewczyny wyklęte (2) Dziki Franciszek (1) Dzików (3) Eger (1) Ehresmann (1) Eidschun Connie (1) Ejczun (1) Elimelech Weissblum (1) Ellisisland (5) emigracja (1) Emil Kostek ps Maciek (1) Epidemia cholery (4) epoka brązu (1) epoka żelaza (1) Etymologia nazwisk (2) Eustachiewicz (1) Family Search (7) Federkiewicz (1) Fehlbach (1) Feldman (18) Feldman Franciszka (3) Feldman Jadwiga (1) Feldman Jan (1) Feldman Janina (4) Feldman Józef (1) Feldman Julian (5) Firstenhof (2) Fischer (2) Florczak Marek (1) Franciszek Przysiężniak (1) Fredro (2) Fredro Aleksander (1) Freifeld (1) Fruzińska (2) Gala Twórców (1) gaz musztardowy (1) Gazetka Rodzinna (1) Gdula (1) Gedroyc (5) gen. Anders (1) Genealogia (44) Genebase (1) Genek Kwieciński (1) genogram (1) Genpol (1) Giedroyć (1) Gillershof (3) Gimnazjum oo. Jezuitów (1) Gliniany (1) Gnädinger (1) Gnändiger (1) Goetz (1) GOK Kuryłówka (2) Gołębiowska (1) Gołkowice (1) Gottlieb Rit (1) Graba (1) Graczyk (1) grekokatolicy (1) Grekowicz (1) Griner (1) Groll (2) Grottger Artur (1) Gródek Jagielloński (2) Gryger (1) Guguł (1) Gyjakiewicz (1) h. Zaremba (1) Halesiak (2) Halik Rafał (1) Harlender (1) Hartford (2) Hartleb (3) Haszto (1) Hausner (12) Hausner Artur Walenty (2) Hausner Jerzy Artur (1) Hausner Karol Aleksander (1) Hausner Ryszard (1) Hausner Stefan (1) Hausner Włodzimierz Karol (1) Hausner Zbigniew Henryk (1) Hektor (1) Herman (1) Historia (3) Hitler (1) Hofman (1) Honoriusz Stankiewicz (1) Hornung (1) Horodenka (1) Horst (4) Hryniszyn (1) Huber (1) Hütter (1) I wojna światowa (9) I wojna światowa nad Sanem (1) I WW (4) II wojna Światowa (11) III Rzesza (3) IIWW (1) Imieniny Antoniego Stankiewicz Antoni (1) Ingram (1) Internet (2) IPN (1) Iwaszek Agnieszka (1) IWW (1) Jaga (4) Jagiełła (1) Jamroży (1) Janina Oleszkiewicz (1) Janina Oleszkiewicz Przysiężniak (6) Januszewski (1) Jarosław (6) Jasiński (1) Jelna (1) Jose (1) Josefinendorf Józefówka (2) Józefówka (1) Junosza (1) Kacprzak (1) Kaczmarski Krzysztof (1) Kahl (1) Kahlówka (3) Kahlówka 2015 (1) Kalatówki (1) Kałmuk (2) Kapral (2) Kapral Zofia (1) kardynał Schönborn (1) Karolówka (1) Karwan (1) Karwan Konstanty (1896 - 1962) (1) Kasprowy Wierch (1) Katyń (1) Kaźmierczak (1) Keswick (1) Kiełbowicz Malwina (1) Kijanowski (1) Kijów (1) Kimlowski Józef (1) Kisielewicz Adam (1) Kiszakiewicz (1) Kłupko (1) Kobelnica (2) Kochaj (1) Kochańska Marzena (1) Kociatkiewicz (2) Kolejka Leśna (1) kolejka linowa (1) koloniści niemieccy (33) kolonizacja józefińska (3) Koło ŚZŻAK w Leżajsku (1) kołowrotek (1) komunia (1) Kőnigsberg (1) Konopka (1) koń (1) Kończyce (1) Korczyński (1) Kosiarski Józef (2) Kostrzewa (1) Kostrzewa Franciszek (1) Kostrzewa Michał (1) Kostrzewa Wawrzyniec (1) Kostrzewa Władysław (1) kościół Marii Magdaleny (1) Kościół św. Anny (1) kościół św. Józefa (1) Kościół św. Mikołaja (1) kościół św. Stanisława Biskupa (1) Kowalik Mariusz (2) Kowalska Dorota (1) Koziebrodzka (1) Kozieł (1) Krach (9) Krach Jan (1) Krach Weronika (1) Krach Zofia Kamila (1) Kraków (8) Krasnopolski (1) Krasnystaw (1) Kresy (8) Kronenberg (2) Kronenberger (3) Król Kurkowy (1) Krupa (3) Krupa Stefania (1) Krysa (2) Krystyniacki (1) Krzan Wanda (1) Krzemieniec (3) Krzeszów (6) Krzyżanowski (1) Księgi Kościelne (25) księgi metrykalne (11) Kubis (1) Kucharski (1) Kuczyńska (1) Kukiz (1) Kukiz Paweł (1) Kukiz Tadeusz (1) Kulików (1) Kulinaria regionalne i narodowe (1) kultura łużycka (1) Kułacz (1) Kułacz Sławomir (3) Kumaszka (1) kurierzy (2) Kurowski Bogumił (1) Kuryłówka (26) Kuryłówka Dornbach (51) Kuziński (1) Kwieciński (1) Kycia Michał (1) Larendowicz (1) Laszki (1) Legenda (1) legioniści (1) Legiony (2) Leja (1) Leopold Lewicki (1) Lesko (1) Leżachów (1) Leżajsk (25) Limeryki (1) Linki Przydatne (1) Lipman (1) Lisowski (1) Litke (1) lniany obrus (1) Lubaczów (3) Lubelskie Korzenie (4) Lubelskie TG (1) lubgens (7) Lublin (1) Lubomirka (1) Luckschandel (2) ludobójstwo (1) Ludwig (5) Ludwik (4) Luton (1) Lwów (14) Łaskawski Ignacy (1) Ławra Poczajowska (1) Łopatyń (2) Łuck (1) Madonny Kresowe (1) Magiera (1) Majdańska Huta (1) malaria (1) Markiewicz Mieczysław (1) Markowski (1) Markut Zbigniew (1) Marusarz (1) Mastyło Konrad (1) Matejska Zofia (1) Matuszko (1) Matuszko Julian (1) Matuziński (1) Maziarski (1) Mazur Kasia (1) Meder (5) Medycyna (5) Merkel Angela (1) metryki (2) Michalik (1) Michałówka (1) Michlewski (1) Miechocin (3) Miednoje (1) Mielec (1) Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie (1) Miękisz Nowy (2) Mikulska (1) milicja (1) Milii Wiktoria (1) Milli (14) Milli Adam (1) Milli Antoni (1) Milli Justyn (1) Milli Marianna (4) Milli Roman (1) Milli Wilhelmina (1) Minakowski Marek (2) MO (1) Mogiła (1) Moje zainteresowania i pasje (1) Monne Wanda (1) Mortka (1) Motyka (1) Motyka Janusz (1) Mowa pogrzebowa (1) Mróż (1) Muzeum Powstania Warszawskiego (1) Myheritage (1) Na co umierali nasi przodkowie (2) NAC (2) Naskręski (1) Nefling (5) Nekropolia (1) Neunburg worm Wald (5) Newsweek (1) Nicpoń (1) Nida Rudolf (1) Nida Stanisław (1) Niedenthal (2) Nielepkowice (1) Niemczycki (1) Niemczyk (1) Niesiołowski (1) Nisko (6) NKWD (2) NOW_AK (1) NOW-AK (2) Nowaczyk Małgorzata (1) Nowak Szymon (2) Nowosielski (1) Nysa (1) obrzędy (1) odbiorcy (1) Oddział Ojca Jana (1) Ogrody Wspomnień (1) Ojciec Jan (5) Oleszkiewicz (3) Oleszkiewicz Janina (2) Ordyczyńska Anna (4) Ordyczyńska Maryla (4) Ordyczyńska Wiktoria (1) Ordyczyński (7) Ordyczyński Józef (1) Ordyk (1) Ordyka (3) organista (1) Osiński (1) Ossowa (1) Ostasiuk (1) Ostrowiec (3) Ostrowska Henryka (1) Ostrowski (1) Ośniki (1) Ożga (1) Paczyński (1) Padew Narodowa (1) papierosy (1) Papp (1) Parczewski (1) partyzanci (3) pasja i twórczość (1) patronimiki (1) PCK (1) Peigert (1) Penier (1) Perełka (1) Piave (2) Piawa (2) Piechota (1) Pietrusiewicz (1) Pietruszewicz (1) Pietrycha (1) Pikulski (1) Piliszko (1) Piliszko Rozalia (1) Piłat (1) Piłsudski (1) Pityńska Stefania (1) Pityński (4) Piwnica pod Baranami (1) plebania (1) Pleśniany (1) Pławo (1) poczta (2) Poddębce (1) Podzameczek (1) poezja (1) Pogrzeb (2) Pokolenie IV (1) Pokolenie IX (1) Pokolenie V (1) Pokolenie VI (1) Pokolenie VII (1) Pokolenie VIII (1) Politechnika Śląska (1) Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1) Polska The Times (1) Polski Słownik Biograficzny (5) Porytowe Wzgórze (2) posag (1) Potoccy (2) Potocki (2) Potomkowie rodziny Milli (1) Powidlaki (1) powstanie warszawskie (1) prawosławni (1) Prech (1) Presch (1) Pro Memoria (2) Pro Memoriam (1) Przemyśl (2) Przędzel (1) Przydomki (1) Przysiężniak (4) Przysiężniak Jan (1) Przysiężniak Jerzy (2) ps Henia (1) ps Maria (1) ps Szpak (2) PSB (5) Puchalski Tadeusz (1) Pudełkiewicz (1) Puławy (1) rabin (1) Radwan (1) Radziechów (2) Rafał Drabik (1) Rakszawa (1) Rawa Ruska (1) Rawska (1) Raźnikiewicz (1) reb (1) refleksje na temat (2) Regmunt (2) Reichert (2) Reiner (1) Reising (1) Renda Krzysztof (1) Robutka (1) Rogala (1) Rokita Jan Maria (1) Romański Zdzisław (1) Rudnik nad Sanem (1) Rup Bogumił (1) Ruski Koniec (1) Rydygier (2) Rymut (1) rzeź wołyńska (1) Sabat (1) Sadrakuła (1) Sambor (1) San (1) Schaff (1) Schiffer (1) Schoenborn (1) Schoesser (1) Schonanger (2) Schőnanger (1) Schönborn (2) Schősser (2) Schősser Franciszek (1) Schősser Jan (1) Schősser Małgorzata (1) Sekuła (1) Seltenreich (1) Serafin (1) Sędzimir (1) Sieniawa (1) Skalken (1) Skalska (1) Skałat (1) Skorupka (1) Skowronek (1) Skrzypczyk (1) Słomka (1) Słowacki Juliusz (1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1) Sobieszczański (2) Sobór Św. Trójcy (1) Socha (2) spadek po (1) Spis Ludności Miasta Krakowa (1) Stachyra (1) Stadion hr Franciszek (1) Stalowa Wola (1) Stanisław Jerzy Gdula (1) Stanisławów (3) Stankiewicz (11) Stankiewicz Anna Danuta (1) Stankiewicz Antoni (5) Stankiewicz Felicja Eugenia (1) Stankiewicz Jan (2) Stankiewicz Janina (5) Stara Wieś (1) Stare Miasto (1) Staroń (1) Staruszkiewicz (1) Stary Zbaraż (1) statystyka (1) statystyka wyświetleń (1) Stępak Sławomir (1) straż grobowa (1) Stryj (1) Sturmwind (1) Suchodolski (1) Suchorzewski (1) Suchorzewski Jan Kazimierz (2) Sulimów (1) Sybir (1) szalona Baśka (1) Szałajko Roman (1) Szamik Maria (1) Szaniawski (1) Szczepkowska (1) Szczepkowska Joanna (1) Szczepkowski (4) Szczepkowski Andrzej (1) Szczepkowski Jan (1) Szeptycki (2) Szewc (1) Szewczyk (1) Szpunar (1) Szpyrka (1) szwabskie pierogi (1) Śniatyn (1) Światowy Związek Żołnierzy AK (1) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (1) Świdnik (1) Świete Wrota (1) Święto Zmarłych (2) ŚZŻAK (2) T.G. "Sokół" (1) Tab (1) Tarnawiec (9) Tarnobrzeg (2) Tarnowscy (1) telegraf (1) Teodor Rhein (1) tercjarka (1) TMZL (1) Tokarski (1) Tomasz Nitsch (1) Towarzystwo Numizmatyczne (1) tradycje (2) trafika (1) trasa kurierska (1) Trociuk (1) Tryczyński (1) Tryncza (1) TSL (2) TTN (1) Tuligłowy (1) Turki (2) TVP Lublin (1) Twer (1) tyfus (1) Tykocin (1) UB (1) Ubieszyn (1) Uhnów (2) UJ (3) Ujejski (1) Ukraina (1) ul. Burmistrzów Zawilskich (1) Ulas (2) ulica Ariańska (2) ulica Łyczakowska (1) Uniwersytet Krakowski (1) UPA (2) Urbański (1) Urodzeni we Lwowie (1) Urząd Repatriacyjny (2) Virtuti Militari (1) W poszukiwaniu korzeni Zapiski genealogiczne (1) Wagner (3) Wajdowicz (1) Wanago (1) Wanda Wasilewska (2) Wanderszeit (1) Wańczyk (1) Warkowicze (1) Wawel (1) Wątróbka (1) Weisenberg (1) weiße suppe (2) Werfel (3) Werflówka (1) Węgierskie rody (1) Węgry (3) wiano (1) Wiącek (1) Wiązownica (2) Wiedeń (1) Wielkanoc (1) Wien (1) Wieniawa Chmielewski (1) Wierzbicki (1) Więcsław (2) Wildenthal Dzikowiec (6) Wilkos Aniela (2) Wilkos Katarzyna (1) Wioletta Gut-Siudak (1) Wirtenbergia (1) Wodecki Ernest (2) Wodziczka (1) Wojcieszyn Tadeusz (1) Wojnar Antoni (1) Wołyniak (5) Wołyń (4) Wólka Batorska (1) Wólka Łamana (1) Wróbel (1) Wspomnienia (14) Wspomnienia Antoniego Stankiewicza (2) Wspomnienia Janiny Stankiewicz (1) Wszystkich Świętych (1) Wyszukiwarki (1) Wywód przodków (9) Yaki (1) Zabłotny (1) Zadwórze (1) Zadzierski (2) Zadzierski Józef (1) Zahoń (1) Zakopane (1) Zaleszczyki (1) Załuże (1) Zamarstynów (1) Zamość (1) Zarzycki (1) Zawadowicz (2) Zawadowicz Stanisław (1) Zawadzki (2) Zawilska Maria Leontyna (1) Zawilski Leopold (1) Zawirski (1) Zbaraż (2) Zbigniew Markut (1) Zborów (1) ZBOWID (1) Zdołbunów (1) Zduńska Wola (1) Złoczów (1) Zofia ze Sprowy Odrowąż (1) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (1) ZWZ (1) Żdżanne (1) Żmigród (1) Żoladkiewicz (4) Żołnierze Wyklęci (2) Żołynia (2) Żółkiew (5) Żubracze (6) Żuk (1)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...